Ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem

Post autor: forest »

Czy ogrzewanie domu przez palenie w piecu jest ekologiczne?
Dlaczego pytam, otóż niedawno/dawno zakazano palenia pozostałości w lesie jako nieekologiczne, chociaż robiono to np. na odsłoniętej glebie, gdzie nie było żadnych roślin i zwierzątek, tłumaczy się tym, że dym zanieczyscza atmosferę. Wydaje mi się, że to lasy w Polsce są największym producentemdobrego powietrza, a dym w takiej skali ze spalania drewna nie jest szkodliwy, nawet ładnie pachnie.
Co Wy na to?
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

piece, paleniska, kominki :)

Post autor: przyrodnik »

Ale czy piec na drewno albo węgiel nie kusi ludzi do palenia w nocy śmieci (znam wiele takich przypadków, zamiast płacić za wywóz śmieci, ludzie segregują śmieci na nadające się do spalenia i palą np.: papier, folie, reklamówki, plastykowe i gumowe elementy)?
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: forest »

Załóżmy, że palączystym drewnem .
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

;)

Post autor: przyrodnik »

W wielu badaniach stwierdzono obecność dioksyn w spalinach i popiele powstającym podczas spalania drewna poza instalacjami przemysłowymi (np. z ognisk - pr). Oceny emisji z palenisk domowych dokonano na podstawie opublikowanych ostatnio dwóch europej skich opracowań. CDD/Fs mogą też być emitowane podczas pożarów lasów, ale ilość pomiarów bezpośrednich pozwalających ocenić to zjawisko jest bardzo mała.
Dioksyny mogą powstawać podczas spalania PVC, tak samo jak mogą powstawać podczas spalania drewna i innych materiałów organicznych. Formowanie się dioksyn zależne jest od zachowania się ognia (temperatury). Obecność miedzi przyczynia się do formowania dioksyn. Dioksyny są grupą około 210 składników, z których niektóre są ekstremalnie trujące. Jednakże powstające ilości są bardzo małe. Największym źródłem dioksyn są huty, chemiczne zakłady przetwórcze, spalarnie odpadów i palenie drewna oraz słomy.
Właściciele domowych kominków wzywają specjalistów dopiero wówczas, gdy poczują swąd. A przecież można było zadbać o bezpieczeństwo wcześniej – mówią strażacy. Jest to spowodowane beztroską powstałą w momencie instalacji kominków. To właśnie z nieprawidłowo zamontowanych przewodów podczas spalania drewna wydobywa się tlenek węgla – dodają. RMF FM
Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą spalania gazu, węgla, drzewa powoduje, że w mieszkaniach obecny jest między innymi tlenek węgla, dwutlenek węgla, ponadto w powietrzu unoszą się różne cząsteczki stałe oraz sadza. Szczególnie niekorzystne działanie mają związki powstające podczas spalania drewna w kominkach i grillach.
- Dzieci chore na astmę dobrze czują się w suchych i ciepłych pomieszczeniach ogrzewanych metodą zamkniętą, najlepiej za pomocą energii elektrycznej - twierdzi profesor Kurzawa. Interia
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: forest »

No to żeś mnie wystraszył Czyli palenie w piecu drewnem zagraża zdrowiu i życiu mojej rodziny?
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Brykiety drzewne, drewno na opał

Post autor: przyrodnik »

A czy jest jakaś ekologiczna forma ogrzewania domostwa? Nie ma! No może ogrzewanie energią elektryczną pochodzącą np z elektrowni wodnych, wiatrowych i atomowych (na świecie zmienia się stosunek do elektrowni atamowych, które są postrzegane jako przyjazne środowisko jeśli tylko są prawidłowo eksploatowane). Ale przy cenach kilowatogodziny z zakładu energetycznego nie można pomarzyć o takim ogrzewaniu. Słyszałem coś o ogrzewaniu geotermalnym domów jednorodzinnych. Widziałem też osobiście panele słoneczne do ogrzewania wody i baterie słoneczne na dachach domów. Ale to chyba zbyt kosmiczna i droga technologia dla przeciętnego Polaka

"Czy palenie w piecu drewnem zagraża zdrowiu i życiu Twojej rodziny?"

Nie wiem Nie jestem specjalistą w tych sprawach, tylko cytowałem negatywne skutki palenia drewnem. 99% wiadomości znajdowanych przez googla na ten temat wskazuje na ekologiczne walory palenia drewnem (ale też większość tych stron to artykuły sponsorowane producentów kominków, pieców i systemów grzewczych opartych na spalaniu drewna i brykietów drzewnych).
Zigi

kominek czy piec

Post autor: Zigi »

Forest: Palisz w kominku czy w piecu? :lol:

Ciekawe w której metodzie spalania wytwarza się mniej zanieczyszczeń? Logika wskazywałaby na piec, w którym jest wyŻsza temperatura i materiał ulega całkowitemu spaleniu w krótszym czasie. Chyba
Mi¶

Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem

Post autor: Mi¶ »

Sprawdziłem, kto to jest Forest :lol: Redaktor naczelny serwisu lasypolskie.pl Pewnie nas tylko podpuszcza z tym paleniem w kominku :lol:
jadam
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2016, o 14:23

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: jadam »

Witam,
Zgadzam się z pewnym przysłowiem indiańskim, które traktuje o tym, że: „Dobrze jest człowiekowi żyć z głową w chmurach, a myślom dać mieszkać pośród orłów, ale musi on też myśleć o tym, że im wyżej drzewo wspina się ku niebu, tym głębiej musi zapuścić korzenie w serce matki Ziemi.” Oczywiście każdy może interpretować po swojemu. Jednak zwracając uwagę na wszystkie jakieś katastrofy ekologiczne, zaczyna mieć to sens. Zaczynamy zwracać uwagę na to, że jednak coś się dzieje niedobrego. Ja również nie miałem takiej wiedzy, dopiero pewne wydarzenia jak np. niszczenie się warstwy ozonowej czy degradacja zasobów wody pitnej mi to uświadomiły. W związku z tym nie używam żadnych aerozoli, założyłam perlator na bateriach w łazience i kuchni, również po ostatniej ziemie postanowiłam zmienić sposób ogrzewania. Ponieważ, wcześniejszy również niekorzystnie wpływał na mój budżet domowy. Zdecydowałem się na instalację pompy ciepła, która spełnia jeszcze jedną funkcję, a mianowicie chłodzenia. Te rozwiązanie wykorzystuje naturalne i odnawialne źródła energii. Dzięki czemu, również dużo zaoszczędzam.
Awatar użytkownika
JohnLock
Posty: 6
Rejestracja: 3 sty 2017, o 10:58

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: JohnLock »

Ja wykorzystuję w przypadku ogrzewania domu wyłącznie węgiel orzech. Jest on pozbawiony miału i jest doskonałym produktem zarówno dla osób, które w domu posiadają klasyczny piec lub kocioł CO. Ja mam go bezpośrednio od firmy SmartTrans. Zazwyczaj różnie to bywa z opałem, ale ja raczej nie zdecydowałbym się na palenie drewnem.
Doradca Instytutu OŚ
Posty: 5
Rejestracja: 9 lis 2017, o 15:45

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: Doradca Instytutu OŚ »

Należy pamiętać, że to czym palimy w piecach odbija się na to czym oddychamy wychodząc z domu. Dlatego powinniśmy przykładać dużą uwagę do stosowania wysokich jakościowo paliw i unikać spalania paliw odpadowych, węgla brunatnego czy biomasy o wilgotności powyżej 20%. Szczególnie zima jest porą, gdy przydomowe kotłownie wraz z otaczającą aurą, prowadzą do odczuwania na własnej skórze skutków szkodliwego smogu.
Dooblerka
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2017, o 11:40

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: Dooblerka »

Bardzo dobra wypowiedź, popieram.
Doradca Instytutu OŚ
Posty: 5
Rejestracja: 9 lis 2017, o 15:45

Re: Czy ogrzewanie przez palenie w piecu drewnem ...

Post autor: Doradca Instytutu OŚ »

Cieszy mnie fakt, że są osoby, które zgadzają się z tym, że jakość powietrza którym oddychamy jest ważna. Korzystając z okazji chciałbym zapytać jakie jest Pani zdanie obniżaniu niskiej emisji przy pomocy dotacji na wymianę tzw. kopciuchów ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości