Czy pies widzi w kolorach?

Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: Pablo »

badger pisze:Chodzi o to że pies nie wie że to jest jego odbicie
Ale to w sumie troche dziwne, nie widzi siebie, ale w siebie widzi innego psa
Tak jak ja bym stał przed lustrem a widział leppera
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: badger »

Pablo pisze:Tak jak ja bym stał przed lustrem a widział leppera
To jest tak jakbyś stanął przed lustrem i zobaczył w nim osobę którą pierwszy raz na oczy widzisz. Nawet nie wiedziałbyś kto to jest i nie zastanawiałbyś się jak Ty wyglądasz przez brak świadomości
kinia0208
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2007, o 10:49

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: kinia0208 »

Ja słyszałam że widzi w kolorach ale nie we wszystkich podobnie jak koty
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: yeast »

kaja pisze:psy widzą świat i kolory w szarym odcieniu. ze zwierząt tak samo jak człowiek widzą tylko małpy. niektóre owady , gady i płazy widzą na czerwono np. mucha lub wąż. a jesli chodzi o to lustro ze pies sie w nim nie rozpoznaje to naprawde nie wiecie dlaczego tak jest? po pierwsze pies nie wie jak wygląda wiec jakby siebie jednak w lustrze zauwazył myslały ze to inny pies a po drugie pies nie widzi za dobrze z bliska i gdy nie zainteresuje sie lustrem nic w nim nie zauważymogą też byc zbyt głupie psy aby siebie zobaczyć
Co do widzenia kolorow u ssakow - wszystkie ssaki, z wyjatkiem malp i ludzi posiadaja tylko 2 rodzaje receptorow barwy, podczas gdy my mamy 3. To sprawia, ze sa one w stanie rozpoznac mniejsza ilosc barw (barwy powstaja jako efekt nalozenia sie sygnalow z roznych receptorow, wiec im wiecej typow receptorow, tym wiecej mozliwych kombinacji), ale nie, ze widza swiat czarno-bialy. Ciekawosta jest, ze cecha widzenia wiekszej ilosci barw zostala tak naprawdezgubiona przez ssaki w ewolucji (ptaki maja 4 rodzaje receptorow, dzieki czemu, podobnie jak owady, widza w UV), a nastepnie przywrocona przez duplikacje genow receptora u malp.
Owady, gady i plazy nie widza na czerwono, tylko moga posiadac zdolnosc odbioru podczerwieni. Stwierdzenia, ze jakis gatunek widzi na czrwono, zielono czy granatowo sa bledem - mozemy tylko stwierdzic, ze gatunek jest zdolny do odbioru fal w danym zakresie, a co jego mozg robi z tym pozniej to juz jakby inna bajka.
Osobna rzecza jest fakt nierozpoznawania siebie w lustrze przez wiekszosc zwiarzat. Nie ma to nic wspolnego z widzeniem, ale z percepcja samego siebie i zdolnoscia myslenia abstrakcyjnego. Z tego co mi wiadomo takze ludzie i malpy uzyskuja te zdolnosc dopiero na pewnym etapie rozwoju (male dzieci nie wiedza, ze to w lustrze to ja).
Awatar użytkownika
Azadi
Posty: 100
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 16:30

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: Azadi »

psy slabo, a nawet bardzo slabo odrozniaja kolory. zabawki rozpoznaja po ksztalcie, itp, itd. za to, ze salbo rozrozniaja kolory maja lepszy wzrok w ciemnosci niz czlowiek, lepszy wech, lepszy sluch.
anula
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2008, o 18:25

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: anula »

ja slyszlam ze pies widzi tylko w kolorach czarno bialych
GuśQa
Posty: 1
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:12

Re: Czy pies widzi w kolorach?

Post autor: GuśQa »

Witam, Mój pies widzi swoje odbicie w lustrze jest nadzbyt inteligentny moge go pochwalić za to =)) Nie wiem jak z kolorami, ale w lustrze odróżnia siebie i mnie kiedys szczekał na nie jako szczeniak, ale zrozumiał chyba =) jest bardzo rozumnym psem =) To owczarek niemiecki wiec szybko sie nauczył wszystkiego czego mogłby sie nauczyc pies =) Nawet ponad te wymagania =D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość