Czy warto iść na medycyne ??

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
geronimo22
Posty: 144
Rejestracja: 20 lip 2010, o 10:55

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: geronimo22 »

Stalowy pisze:geronimo22, nie, Geronimo. Nie mówimy tu o pacjentach, którzy zgrzeją się w tramwaju. Daj spokój każdy jest człowiekiem i byłby to w stanie zrozumieć ale tu chodzi o zupełnie inny zapach. Naprawdę mówimy o ludziach którzy z wodą się po prostu nie lubią
no toż wyraźnie napisałem, że pewnie większość tych pacjentów przychodzi taka z własnej winy i własnego zaniedbania. Co nie zmienia faktu, że warunki oczekiwania na wizytę niekiedy również nie sprzyjają wejściu na świeżości do lekarza. Miejmy tego świadomość.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Padre Morf »

no to różnimy się trochę w ocenie

Owszem różnimy się - znam te czasy z autopsji i wiem jakie były wtedy nastroje.
dla mnie świadectwem, że lekarze wierzyli w zmianę i byli pewni że nawet bez niej, za jakiś czas, po zrobieniu specki, wybiją się na samodzielność i dobre warunki płacy jest to, że nie było fali odejść z zawodu

W tamtych czasach o samodzielność bylo łatwo - w wielu szpitalach rezydent już po kilku miesiącach szkolenia znieczulal samodzielnie bez nadzoru.
Swoją drogą gdzie ci ludzie mieliby niby odejść?

strajkowali ale nie odeszli albo nie wyjechali za granicę. Wiedzieli o co się biją i co jest do wygrania.

Tja.
geronimo22
Posty: 144
Rejestracja: 20 lip 2010, o 10:55

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: geronimo22 »

Padre Morf pisze:
Swoją drogą gdzie ci ludzie mieliby niby odejść?
no jak to gdzie ? gdziekolwiek, skoro w zawodzie było tak tragicznie. Iść do firmy farmaceutycznej, na sklepowego, na kierowcę, na 100 innych posad. Ale mało kto odszedł. Dlaczego ? pomijając żal za przekreśleniem 6 lat tak ciężkich lat studiów - wiedzieli, że nigdzie lepiej im nie będzie (bo wszyscy wokół biedowali, lekarze i tak zawsze wypadali dobrze na tle średniej inteligentów) a poza tym wg mnie widzieli naocznie po starszych kolegach/szefach, że jednak i w tamtym systemie po latach dochodzi się do b. fajnej pozycji, zarobków itd.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Padre Morf »

Iść do firmy farmaceutycznej

to były lata 90te Boom na bycie repciem przyszedł nieco później.
poza tym wg mnie widzieli naocznie po starszych kolegach/szefach, że jednak i w tamtym systemie po latach dochodzi się do b. fajnej pozycji, zarobków itd.
Patrzenie na tamte czasy z perspektywy tego co jest teraz jest niestety nieporozumieniem. Ordynatorzy wcale nie zarabiali wielkich kroci.
Co do pozycji - bywało różnie. Pamiętam ordynatorów, którzy robili za panów życia i śmierci na oddziale (wszystkie decyzje terapeutyczne trzeba było konsultować z szefem) i takich dających wiele swobody.
Dzisiaj od tego systemu już się odchodzi - w wielu szpitalach jest potrzebny tylko po to, żeby ułożyć grafik i podbić się w stosownym miejscu historii choroby.
geronimo22
Posty: 144
Rejestracja: 20 lip 2010, o 10:55

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: geronimo22 »

Padre Morf pisze:
Patrzenie na tamte czasy z perspektywy tego co jest teraz jest niestety nieporozumieniem. Ordynatorzy wcale nie zarabiali wielkich kroci.
Co do pozycji - bywało różnie. Pamiętam ordynatorów, którzy robili za panów życia i śmierci na oddziale (wszystkie decyzje terapeutyczne trzeba było konsultować z szefem) i takich dających wiele swobody.
Dzisiaj od tego systemu już się odchodzi - w wielu szpitalach jest potrzebny tylko po to, żeby ułożyć grafik i podbić się w stosownym miejscu historii choroby.
zawsze można powiedzieć, że nie da się patrzeć z jakiejś perspektywy na inne zdarzenia. Ja więc patrzę nie pod kątem czegokolwiek, tylko bazuję na faktach. A fakty były wtedy takie, że owszem - kroci lekarze nie zarabiali (ale kto zarabiał ?) ale jak najbardziej żyli powyżej średniej i nie ma co płakać jak to było źle. W każdym razie lekarze których ja znam, w latach 90. radzili sobie również bardzo dobrze i zawsze byli dobrze sytuowani. Nie mówię nawet o ordynatorach ale o zwyczajnych lekarzach. Może mam taki fart, że akurat takich znam, a może to po prostu normalne, bo nigdy w historii świata nie było tak, żeby akurat lekarz klepał biedę podczas gdy inni w tym samym czasie zarabiają nie wiadomo ile
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Padre Morf »

Może mam taki fart, że akurat takich znam

Być może, ja znam niestety takich klepiących biedę co niekiedy wynika z tego jaką specjalizację wybrali.
geronimo22
Posty: 144
Rejestracja: 20 lip 2010, o 10:55

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: geronimo22 »

Padre Morf pisze:
Może mam taki fart, że akurat takich znam

Być może, ja znam niestety takich klepiących biedę co niekiedy wynika z tego jaką specjalizację wybrali.
a które to te biedne specjalizacje ? poza tym wydaje mi się, że często to nie tyle ktoś wybrał mało dochodową speckę tylko taka specka była jedyną na jaką się załapał (psychiatrię wyłączam, bo tu tam iść to chyba naprawdę trzeba zamiłowania)
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Padre Morf »

a które to te biedne specjalizacje ?
mikroby, diagnostyka, transfuzjo, rehab, radioterapia. Po zakazach też raczej kokosów nie ma, podobnie jest z ratunkami.
Porządny lekarz rodzinny też często nie zarabia Bóg wie ile.
poza tym wydaje mi się, że często to nie tyle ktoś wybrał mało dochodową speckę tylko taka specka była jedyną na jaką się załapał (

Nie wszyscy wybierając specjalizację kierują się tylko tym ile będą zarabiać. Niektórzy biorą pod uwagę jeszcze własne zainteresowania

Znam lekarkę, która poszła na anesty niejako z braku laku. Potem z nich zrezygnowała, bo pojawiły się miejsca na ratunkowej. Z Twojego punktu widzenia powinna zapewne udać się do psychiatry ew wykonać CT w poszukiwaniu guza mózgu.
geronimo22
Posty: 144
Rejestracja: 20 lip 2010, o 10:55

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: geronimo22 »

Padre Morf pisze: poza tym wydaje mi się, że często to nie tyle ktoś wybrał mało dochodową speckę tylko taka specka była jedyną na jaką się załapał

Nie wszyscy wybierając specjalizację kierują się tylko tym ile będą zarabiać. Niektórzy biorą pod uwagę jeszcze własne zainteresowania

Znam lekarkę, która poszła na anesty niejako z braku laku. Potem z nich zrezygnowała, bo pojawiły się miejsca na ratunkowej. Z Twojego punktu widzenia powinna zapewne udać się do psychiatry ew wykonać CT w poszukiwaniu guza mózgu.[/quote]
może źle się wyraziłem lub zostałem opacznie zrozumiany - kompletnie nie chodziło mi o kierowanie się przy wyborze specjalizacji kwestią finansową. Chodziło mi natomiast o to, na popularne oblegane specjalizacje zawsze jest bój i dostają się najlepsi, z najlepszymi wynikami. Ci którym poszło nieco słabiej mają siłą rzeczy ograniczony wybór do specjalizacji, na które się akurat załapią, czyli tych siłą rzeczy mniej obleganych. Oczywiście są ludzie o których piszesz, że wybierają jakąś niszową speckę pod kątem swoich zainteresowań, ale wydaje mi się, że częściej jest to prostu konieczność na zasadzie: co zostało to wezmę.

Chyba zgodzimy się natomiast co do tego, że tak to już jakoś jest, że te oblegane popularne specki są jednocześnie tymi dającymi perspektywy dochodowe.
Marzenka1995
Posty: 71
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 13:14

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Marzenka1995 »

Jak ktoś musi biologię wkuwać to nie nadaję się na medycynę ?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Medycyna Lwów »

Niestety większość studentów tez wszystko bezmyślnie wkuwa i zostają lekarzami ale najcześciej dość miernymi. Medycyna jest fascynująca tylko jak sie ja rozumie, widzi powiązania itd.

Marzenka1995
Posty: 71
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 13:14

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Marzenka1995 »

Ok, można coś rozumieć, ale Ci, którzy mają słabszą pamięć raczej zapomną szybko jeśli nie wykują, na pewno szybciej niż by się nauczyli na pamięć.
A więc ponawiam pytanie, czy jest się w stanie ogarnąć materiał na medycynie jeśli ktoś musiałby uczyć się większości rzeczy na pamięc ?
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Sofia »

Większość rzeczy na medycynie jest właśnie na pamięć, zwłaszcza na pierwszych latach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości