Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w domu

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: gooner92 »

Za niedługo przerwa i będziesz w domu. Pogadaj może z rodzicami o tym co być wolał i jak to wygląda z robotą po obydwu kierunkach. Wytłumacz im jakoś, że ten rok (a w sumie to chyba i kolejne pięć.) szybko zleci, a po studiach jednak pracuje się przez resztę życia. Ja właśnie po pierwszym listopada zrezygnowałem ze studiów, by zacząć się uczyć do matury.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Dobry pomysł gooner mam nadzieję, że się uda. Jak będzie ta przerwa to będzie trochę czasu pogadać, najgorsze jest to, że rodzice podają argumenty typu I rok musisz zaliczyć lub koleżanka była na biologii i na III roku jej się udało"(tylko, że 3 lata studiować i jeszcze płacić ECTS później). Myślą, że do matury można się przygotować w ciągu kilku dni, a ja chciałbym rozwiązywać dużo arkuszy, kupić sobie kilka zbiorów zadań z chemii i biologii, bardziej się przyłożyć, a nie trochę studia, trochę matura. Już w III klasie liceum błąd popełniłem, że tak jak rodzice mówili, że ważne jest też świadectwo maturalne i była średnia powyżej 5.0, ale matura poszła kiepsko. No i właśnie ta opinia innych, bo mieszkam w miasteczku gdzie się wszyscy znają, nawet chcieli, żebym nie poprawiał w moim dawnym liceum, bo znowu ta opinia. Gooner, a twoi rodzice długo walczyli", aż w końcu się zgodzili.


Edit. Nic nie dało, moi rodzice są uparci i wiedzą lepiej, choć nigdy na oczy nie widzieli arkusza ani z chemii, ani z biologii, bo im ktoś powiedział, że tylko po studiach z biologii się dostają. No i znowu gówno, mam już tego dosyć, spieprze stąd jak najdalej, może wtedy będe mógł o czymś decydować, jak na razie czekają na mnie zajebiste studia biologiczne, chyba założę temat Jak przekonać rodziców, aby zostać w domu i napisać porządnie maturę". Niektórzy mają fajnych rodziców, którzy dają jakąkolwiek swobodę. Nie wiem już co mam robić, będe dawał z siebie wszystko, ale nie wiem czy mi się uda.
soffy
Posty: 24
Rejestracja: 3 sty 2010, o 10:45

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: soffy »

A robiłeś myk z wyliczeniem kosztów zużytych ECTS na uczelniach na które potencjalnie chciałbyś iść? Wyłóż im to
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: gooner92 »

Morgotheron, cholera, współczuję. Moja średnia to porażka, miałem pewnie 3,5, może niższą, ale rodzice wiedzieli, że średnia to chu*, ważny wynik z matury. Czy długo? W sumie nie, na początku ojciec trochę nie chciał, bo byłem w sumie na dobrych studiach, matka była z kolei za tym, bo po co się męczyć na studiach, których się nie lubi. Na początku było trochę gadania, bo też jestem z małej miejscowości, ale jak się dostałem to wszyscy się odwalili i jak to zwykle bywa, ci, którzy najwięcej najeżdżali zaczęli najbardziej gratulować, skurwi***. Może uda ci się ich przekonać, kurde nie wiem jakich argumentów można użyć, może powiedz im, że po tych studiach nie ma roboty, stracisz pięć lat, kasę, energię i wszystko szlag trafi, a tak nie zyskasz pewnego zawodu, jakim lekarz raczej jest? A może jak tak bardzo przejmują się opinią innych to powiedz im, że lekarz ma na pewno większy szacunek (chociaż ja się z tym nie zgadzam, ale może oni tak) niż biolog?
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Dzięki za pomoc, może się kiedyś uda. Co do ECTS to powiedziałem że będzie to koszt około 12 tysięcy, ale oni się tym nie przejmują, mówią co będzie to będzie.
soffy
Posty: 24
Rejestracja: 3 sty 2010, o 10:45

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: soffy »

jesteś pewny? we Wrocławiu to koszt około 30 tys na stomie, koleżanka liczyła. Na lekarskim pewnie podobnie.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Tak za 30 ECTS w Łodzi płaci się 12 000(za 60 24000).
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Madridistka »

ceny zależą od uczelni, w poznaniu 1 pkt to 380 zł
Awatar użytkownika
Iblis
Posty: 77
Rejestracja: 16 maja 2013, o 16:51

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Iblis »

Dom, chyba ze nie masz co z kasa robic i nudzi ci sie w domu plus masz czas na powtorki na studiach.

Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Karolajn18 »

Morgotheron, w takim razie musisz postawic ich przed faktem dokonanym olej studia, nie zalicz jakiegos waznego egzaminu, wtedy skresla cie z listy studentow. wiem, w domu bedzie okropnie. ale chyba lepiej sie teraz z nimi pomeczyc niz konczyc jakas biologie, ktora ci nie pasuje (bo chyba to studiujesz?) i nie wiadomo gdzie potem znalezc pracę. mozesz tez sprobowac pogodzic nauke do matury i studia, bo to wbrew pozorom jest realne.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Jakby co to spróbuje ich jeszcze przekonać, bo czasu mam mało na studiach niestety. Dzięki za pomoc
Jeferson
Posty: 100
Rejestracja: 4 wrz 2013, o 15:19

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Jeferson »

[at], i jak tam? Co udało Ci się wywalczyć?
Naprawdę dużo masz nauki na studiach? A może inaczej mało masz czasu na przygotowanie do matury?

Bo wiesz, ja teraz jestem w podobnej sytuacji chodzę do szkoły policealnej i sporo mam tam zajęć, no fakt w domu się kompletnie nic nie uczę do szkoły bo mnie to wali. Chociaż i tak mam nie za wiele czasu na naukę do matury
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Z czasem do nauki jest średnio. W tym tygodniu 2 kolokwia(wejściówki) i jedno kolokwium od początku roku(około 145 stron z podręcznika z chemii organicznej(a4)), ale są czasem rzeczy co się powtarzają z liceum. No lekko nie jest.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości