Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Pimpinella
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2012, o 18:03

Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: Pimpinella »

Jakie jest Wasze zdanie na temat, czy warto wyjeżdżać na studia (chodzi o kierunek lekarski) do innego miasta, jeśli w pobliżu ma się AM/UM? To spory dylemat. Wiem, mówi się, że wszędzie poziom jest podobny, ale jak to jest w rzeczywistości? Z jednej strony uczelnia jest blisko (nawet można by dojeżdżać). Z drugiej może lepsza jest jakaś zmiana po liceum? Argumenty za i przeciw prawie równoważą się w obu przypadkach. Co o tym myślicie?
aza
Posty: 116
Rejestracja: 11 maja 2012, o 16:40

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: aza »

Pimpinella, jak nie masz czego robić z kasą i czasem to jedź sobie gdzie chcesz, ale plusów z tego nie ma.
Pimpinella
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2012, o 18:03

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: Pimpinella »

Nowe miejsce wiąże się zawsze z nowymi doświadczeniami, chociażby zwiększeniem samodzielności. To jest chyba spory plus moim zdaniem.
Smoła
Posty: 127
Rejestracja: 8 cze 2009, o 13:22

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: Smoła »

Musisz sama odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz dalej mieszkać z rodzicami czy w akademiku/mieszkaniu studenckim z rówieśnikami.

Mi już się z rodzicami nie chciało mieszkać - miałem uczelnię bliżej mnie, ale wybrałem tę bardziej oddaloną od domu.

Ale są ludzie, którzy lubią mieszkać z rodzicami, sama musisz to wiedzieć czy ci to dalej odpowiada.

Na pewno mieszkanie z rodzicami ma jedną olbrzymią zaletę - posiłki.

Mówiąc za siebie, innych zalet nie widzę. Po części rodzice rozpraszają, po części masz jakieś obowiązki domowe i rodzice marudzą

A mieszkając ze znajomymi to zawsze jakieś przygody, wspomnienia.
katalonka
Posty: 187
Rejestracja: 28 lut 2010, o 13:25

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: katalonka »

zależy jakim jest się typem człowieka, jakie ma się kontakty z rodzicami itp. niektórzy wyjeżdżają najdalej jak się da byle zakosztować studenckiego życia, inni wolą mieć wszystko uprane, ugotowane w domu. dla mnie odległość od domu była głównym (i jedynym) kryterium przy wyborze uczelni
littlepiggy
Posty: 49
Rejestracja: 6 lip 2012, o 11:51

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: littlepiggy »

Nie warto. Po pierwsze strata kasy na wynajmowanie mieszkania/pokoju lub akademik przez 6 lat, strata kasy na dojazdy.
Jeśli tylko masz sensownych rodziców, to korzystaj Nie musisz martwić się jedzeniem, bo masz pod nosem własną, pełną lodówkę, nie przeszkadzają Ci dziwne zachowania twoich współmieszkańców, uczysz się w swoim własnym pokoju, cisza, spokój. Chcesz imprezę - wychodzisz na miasto albo na akademiki. Jeśli się okaże, że twoja grupa to banda kujonów lub po prostu będziesz mieć dość nowego towarzystwa zawsze możesz spotkać się ze starymi znajomymi, odreagować w starym gronie
arounder
Posty: 19
Rejestracja: 25 maja 2012, o 16:16

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: arounder »

Oczywiście, że warto.
Poczucie wolności, jakie się poprzez wyjazd nabywa jest dla mnie nie do przecenienia. To że wychodzisz z mieszkania i wiesz, że możesz wrócić absolutnie kiedy chcesz. Nie mówię, że w rodzinnym mieście byłem jakoś ubezwłasnowolniony, ale jednak różnica jest znaczna.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: Grzybu123 »

Ja bardzo współczuję ludziom, którzy studiują w mieście rodzinnym - z jednej strony wygoda, ale takie studia to tylko przedłużenie liceum - z tym iż na studiach życie zaczyna być o wiele bardziej ciekawsze.

Jeśli masz możliwość, nie zastanawiałbym się. Znam jedną osobę co zaczęła studiować poza miastem rodzinnym i przeniosła się do siebie po dwóch latach i bardzo tego żałuje. Znam też jedną osobę co po roku się przeniosła poza miasto rodzinne i jest zdecydowanie zadowolona.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
essayma
Posty: 491
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 18:39

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: essayma »

Pimpinella, jaką uczelnie masz u siebie i nad jaką się zastanawiasz?
littlepiggy
Posty: 49
Rejestracja: 6 lip 2012, o 11:51

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: littlepiggy »

U mnie z liceum na 35 osób w klasie 32 zostały na studiach w Krakowie i jakoś nikt nie cierpi z tego powodu, nie jesteśmy też raczej obiektami współczucia
Dużo zależy od rodziców, bo jak rzeczywiście ma się w domu brak wolności i jakieś limity co do nocnych powrotów no to kiszka
Ale ja się wykłócać o wyższość moich racji nie zamierzam, bo dla każdego decydujące znaczenie ma co innego, po prostu zostanie w domu ma też swoje plusy które powyżej przedstawiłam
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: hotdog1990 »

Wszystko się ogranicza do pieniędzy. Jeśli rodziców stać żebyś studiowała gdzieś indziej mimo tego że masz u siebie uczelnie to możesz jechać. Ugotować sobie obiady można samemu, to nie jest trudne a nawet i na lekarskim spokojnie jest na to czas.

A na każdej uczelni się nauczysz/ nie nauczysz jeśli będziesz chciałą, wszędzie trzeba samemu się uczyć i tyle
Pimpinella
Posty: 5
Rejestracja: 23 lip 2012, o 18:03

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: Pimpinella »

essayma pisze:Pimpinella, jaką uczelnie masz u siebie i nad jaką się zastanawiasz?
Mam Lublin, a do wyboru to Gdańsk, Białystok, Łódź i pewnie też Poznań. Wybór jest o tyle trudny, że możliwości mam, aby studiować w innych miastach, jakaś zmiana może byłaby dobra? Z drugiej strony w domu też mam luz i właściwie zero ograniczeń. Warunki super. Jeszcze inne wyjście, o którym myślę to przeniesienie po 1 lub 2 roku, z tym że wtedy byłaby to Warszawa (zmiana fizyki na matmę p) lub Krk - jeśli by się dało.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Czy warto wyjeżdżać na studia do innego miasta?

Post autor: lith »

littlepiggy, nie chodzi o, że rodzice jakoś ograniczają, bo ja też w domu mam niby sytuację ok. W sumie chodziłem gdze chciałem, wracałem kiedy chciałem. ale w domu po prostu głupio robić niektóre rzeczy. W stylu- mam ciężki okres przed sesją- pier. nie sprzątam. Albo co tam, zajęcia się odrobi, a dobry melanż w środku tygodnia fajna sprawa. Widzę różnicę jak wracam do domu. Przecież nie oznajmię- sorry, nie pozmywam teraz i nie skoszę trawy, bo wychodzę, wracam może jutro.
Na leku. brakuje wiecznie czasu. O ile mieszkając z rówieśnikami jestem w stanie jakoś pogodzić naukę z dobrą zabawą to w domu byłoby mi głupio, ze np. nie robię czegoś w domu, bo muszę się uczyć. ale iść na koncert, albo na plażę to już mam czas.

W okresie przed samymi maturami miałem taką sytuację i na dłuższą metę raczej nie widzę takiej opcji. Albo bym jednak musiał pozostać na przedłużeniu LO i przed każdym wyjściem się zastanowić, czy wypada, czy nie przesadzam itd. albo być ostatnim ch. którego w domu nic nie obchodzi, tylko przyjdzie na gotowe.

O ile uważam, że uczelnia im bliżej domu tym lepiej, to jest jakaś odległość minimalna, a studiować u siebie w mieście bym nie chciał )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości