Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
aza
Posty: 116
Rejestracja: 11 maja 2012, o 16:40

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: aza »

iglo, to jest niesprawiedliwe tak czy inaczej.
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: iglo »

aza,
To już swoją drogą
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Gitarowa »

No cała ta ustawa jest jedną wielką paranoją, zgadzam się.
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: iglo »

To może jakiś protest ?
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Gitarowa »

teraz to już by niewiele dało. Były jakies próby protestów zanim ta ustawa została zatwierdzona, ale niestety bezskuteczne.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Grzybu123 »

Primo i najważniejsze - pamiętajcie że o przyjęciu na studia decyduje wydanie dokumentów - a więc nie przyjęcie w sensie dostania się na studia ale data na indeksie - więc proszę się orientować czy będzie to data wrześniowa czy już październikowa.

Ustawa nie dotyczy kierunków, które zaczęło się wcześniej - ale jeśli rozpocznie się drugi kierunek od 1 października to opłaty będą naliczane (w myśl definicji drugiego kierunku - odsyłam wcześniej bo było już pisane wiele razy).

mikis16, niestety jeśli ukończysz (otrzymasz tytuł inż.) swój kierunek będą obowiązywały opłaty, ponieważ drugi kierunek to też kierunek nie będący kontynuacją (czyt. mgr) poprzedniego kierunku". Nie wiem jak tutaj miałby się liczyć limity ECTS (bo masz je nie wykorzystane) i trzeba się dopytać prawnika.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Gitarowa »

jejku, to dla mnie zbyt skomplikowane.

Czemu miałby płacić, jeśli ten pierwszy kierunek zaczął już dawno, przed wejściem w życie ustawy?
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: avis »

Nie będzie musiał płacić, osoby które rozpoczęły studia przed wejściem ustawy kończą dany kierunek na starych zasadach , dlatego mówi się że prawo nie działa wstecz .
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Grzybu123 »

które ukończyły studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie przed 1 października 2011 r. lub kontynuują w roku akademickim 2011/12 studia rozpoczęte przed 1 października 2011
A te, które ukończą po reformie (czyli jak mówiłem) już obowiązuje.

Tak bardziej opisowo:

Ktoś zaczyna studia, kończy przed reformą uzyskując tytuł i zaczyna nowe studia - nic nie płaci

Ktoś zaczyna studia, w między czasie poprawia maturę, rezygnuje, zaczyna nowe studia w trakcie reformy - nic nie płaci

Ktoś zaczyna studia przed reformą, w między czasie poprawia maturę, kończy swoje studia uzyskując tytuł po wejściu reformy, zmienia studia na inne - płaci (jak już pisałem wykorzystanie ECTS nie jest tutaj dla mnie jasne)
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Gitarowa »

Grzybu123, skąd taka interpretacja?
wedle tego co się dowiadywałam, to tak nie jest. Można kończyć kierunki zaczęte przed wejsciem w zycie ustawy bez płacenia. Liczy się tylko to co się ZACZĘŁO po wejściu w życie ustawy.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: avis »

Punkt 6
W związku z tym, że ustawa weszła w życie 1 października 2011 r. osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie przed 1 października 2011 r. lub kontynuują w roku akademickim 2011/12 studia rozpoczęte przed 1 października 2011 r. mają również prawo do podjęcia studiów stacjonarnych w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 bez wnoszenia opłat.

Ja to rozumiem tak: prawo nie działa wstecz więc studia rozpoczęte przed 1.10.2011 kończy się na starych zasadach np. w roku 2010/2011
rozpoczęłam kierunek A który skończyłam w 2015, w tym samym roku podjęłam kierunek B - jest to mój 2 kierunek w karierze zawodowej ale pierwszy po wejściu ustawy w życie za który dostaje określoną pulę ECTSów do wykorzystania a więc kierunek B mam za darmo.Jeżeli w trakcie studiowanie kierunku B lub po jego ukończeniu rozpocznę kierunek C to jest to mój trzeci kierunek w życiu ale drugi po wejściu ustawy, będę musiała za niego zapłacić albo będę miała go za darmo jeśli będę spełniać wymogi do otrzymania stypendium rektora.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Grzybu123 »

W tym wypadku prawo nie działa (niestety) wstecz :

Art. 99
jeśli są to ich studia na drugim lub
kolejnym kierunku studiów w formie stacjonarnej
A kolejny kierunek to kierunek po ukończeniu studiów (uzyskaniu tytułu) nie będący kontynuacją wcześniejszego wykształcenia.

Jako że ustawa wchodzi w życie 1 października, nie mogą brać opłat za trwające studia, ale ukończenie studiów jest już po wejściu w życie ustawy - jako że umowa na studiach kończy się wraz z uzyskaniem wykształcenia - następny kierunek w świetle prawa jest już kolejnym kierunkiem i obowiązują opłaty.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Czy warto zaczynać nowe studia (medycyne)?

Post autor: Grzybu123 »

Oczywiście mam na myśli osoby, które ukończą po wejściu ustawy w życie (jako kontynuacja poprzedniego mojego postu)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości