Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Szumwiatru »

Czy jeżeli mam polecenie : wymień gatunki chroniona drzewiaste Polski. To mam wymienić tylko drzewa czy coś jeszcze? Jak zdefiniwac w pełni gatunek drzewiasty?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Jakusz »

A wpisz sobie drzewo w wikipedię.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Szumwiatru »

Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Nie jest taksonem, grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Dział botaniki zajmujący się drzewami to dendrologia. W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody.

Nie daje mi to jednak odp na to pytanie, jako że hasła Roślina drzewiasta nie ma w wikipedii ani wogóle.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Jakusz »

Szukasz dziury w całym.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Szumwiatru »

Nie.

Pomyślałem, że roślina drzewiasta to może być równierz krzew, czy cokolwiek co wykazuje budowę wtórną z obecnością korkowicy. Nie wiem, nie jestem botanikiem. A ty wiesz?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Jakusz »

Jak dla mnie krzew to krzew, a drzewo to drzewo czytaj roślina drzewiasta, która nie jest rośliną krzewiastą. Tak na prawdę, z uwagi na to, że to nie jest żadna systematyczna nazwa ocena czy coś jest drzewem, czy krzewem jest dość płynna. Można powiedzmy powiedzieć, że bambus będący trawą ma pokrój drzewiasty/krzewiasty, ale podejrzewanie dębu o to, że jest krzakiem jest mało prawdopodobne.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Szumwiatru »

No dobra ale jak na egzaminie wymienię tylko drzewa a się okarzę, że do roślin drzewiastych też był jakiś krzew to będzie na.kogo? Na CIEBIE!
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: biomj »

Podzial na drzewa i krzewy odnosi sie przede wszystkim do pokroju. Drzewo ma wyrazny jeden pien jako przedluzenie korzeni i wyzej korone. U krzewow natomiast z korzeni wyrasta duzo rownorzednych pedow.
natomiast i drzewa i krzewy sa roslinami ZDREWNIAŁYMI.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Szumwiatru »

Tak, ale, tu chodzi po prostu o jeden termin - gatunek drzewiasty. Ni to drzewo, ni krzew. Cóż to jest gatunek drzewiasty? Coż to jest gatunek drzewiasty? Cóż to jest gatunek drzewiasty? Student biotechnologii skwitował, że to po prostu drzewo. Ale cóż to jest gatunek drzewiasty?
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: niunias »

jak nie dowierzasz biotechnologowi to może leśnika posłuchasz i przestaniesz tworzyć problemy. Gatunek drzewiasty = roślina o pokroju drzewiastym = drzewo. Jak zwał tak zwał. Las to nie apteka - jak mawiał pewien profesor.
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: biomj »

Gatunek drzewiasty wzial sie najprawdopodobniej z tego, ze ktos chcial, aby pytanie wygladalo madrzej". Bo mu sie wydawalo , ze sformulowanie gatunek drzewiasty bedzie brzmialo bardziej naukowo niz zwykle , pospolite drzewo".
Totomek
Posty: 24
Rejestracja: 8 cze 2008, o 10:56

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Totomek »

za słownikiem terminów botanicznych atlas-roslin.pl

"roślina drzewiasta - rośliny drzewiaste mają korzenie i pędy zdrewniałe są długowieczne i wielokrotnie powtarzają kwitnienie i owocowanie w kolejnych sezonach wegetacji do roślin drzewiastych zalicza się: drzewa, krzewy, krzewinki, podkrzewy, i pnącza (liany) granice pomiędzy poszczególnymi typami roślin drzewiastych nie są ścisłe, konkretne egzemplarze danego gatunku mogą być formami przejściowymi lub należeć do różnych typów
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Czym się różni roślina drzewiasta od drzewa?

Post autor: Jakusz »

Ale i tak pojęcie jest płynne, bo inni powiedzą, że krzew to nie drzewo i odwrotnie. Szczególnie, że podział jest wybitnie umowny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości