DALTONIZM drzewo rodowe

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
kruszynka_
Posty: 1
Rejestracja: 5 gru 2010, o 13:12

DALTONIZM drzewo rodowe

Post autor: kruszynka_ »

Potrzebuję pomocy ( z resztą podejrzewam, że jak większość tutaj). Treść zadania brzmi: Jakie będzie potomstwo pary w przypadku gdy kobieta jest zdrowa, ale miała ojca chorego na daltonizm. Mężczyzna, którego poślubiła jest zdrowy, rozróżniający kolory. Przedstaw graficznie rozwiązanie zadania /drzewo rodowe/.

Wiem, że daltonizm jest sprzężony z płcią. Oznaczyłam sobie:
XX -zdrowa
XdX - nosicielka
XdXd - chora
XY - zdrowy
XdY - chory

ojciec kobiety - XdY
Matka kobiety - XX

XX x XdY

Xd.Y
X.XdX.XY
X.XdX.XY 4:0 (4zdroweltw tym dwie nosicielki, 0 chorych)


XdX x XY

X.Y
XdXdX.XdY
X.XX.XY 3:1( 3zdrowe tym jedna nosicielka, 1 chory)

Odp. 25% dzieci będzie chorych. Choroba będzie dotyczyłą tylko chłopców - chorych będzie 50% chłopców.Z kolei 100% dziewczynek będzie zdrowych, jednak 50% z nich będzie nosicielkami.

Zadanie wydaje mi się, że zrobiłam poprawnie, tylko zastanawia mnie jak mam wykonać owo drzewo rodowe Wystarczą te dwie krzyżówki ( rodziców kobiety, kobiety i mężczyzny)? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: DALTONIZM drzewo rodowe

Post autor: szama »

Zadanie zrobione jest dobrze, co do drzewa rodowego - rysujesz normalne drzewo rodowe, z tym że obok mama, ciocia, babcia itd dajesz oznaczenia dotyczące daltonizmu, ewentualnie możesz napisać genotyp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość