Delaminacja szkła w obiektywach PLAN APO 160mm RMS

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Delaminacja szkła w obiektywach PLAN APO 160mm RMS

Post autor: LoginPiotrusia »

Hej,

zadzwonił dzisiaj do mnie jeden z moich klientów, że ma do sprzedania cztery obiektywy PLAN-APOchromatyczne. Ponieważ są na RMS i na 160 mm - to od razu pomyślałem o uzbrojeniu mojego Biolara lub kupnie ich na handel".

Czy ktoś z Was ma dobrą, sprawdzoną metodę jak trzymając obiektyw w ręku, bez zakładania do mikroskopu wstępnie ocenić jakość szkła?
Podskoczyłbym do niego i je pooglądał
Oświetlacz LED i lupa?

pozdrawiam
LoginPiotrusia
JohnyM

Re: Delaminacja szkła w obiektywach PLAN APO 160mm RMS

Post autor: JohnyM »

Szczerze mówiąc, skoro zadajesz takie pytania, to raczej sobie nie poradzisz. Ocena szkła na oko wymaga obeznania tematu i wprawy. Poza oczywistymi śladami jak rysy, pleśń, delaminacja i zniekształcenia obrazu, najlepiej skorzystać z interferometru. Jeśli cokolwiek ze szkłem jest nie tak jak trzeba, zaraz to wychwyci. Można też bawić się lupą (okularem), latarką i przysłoną otworkową. W tym wypadku najlepiej wkręcić do mikroskopu i ocenić na oko.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości