Delta Evolution 100

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Delta Evolution 100

Post autor: sempervirens »

Witajcie.
Zastanawiam się czy w niedalekiej przyszłości nie zamienić używanego przeze mnie PZO na Deltę 100 Evolution. W związku z tym mam kilka pytań. Tutaj w wersji z najwyższym oferowanym wyposażeniem, tj. plany + oświetlenie LED + trino.

Kod: Zaznacz cały

fotozakupy.pl/delta-optical-evolution-100-trino-plan-led/39969s
1.W poradniku wyczytałem, że nie ma sensu zmieniać posiadanych obiektywów na obiektywy tej samej klasy. Jednak podobno deltowskie plany nie różnią się zbytnio od achromatów PZO. Czy więc lepszym rozwiązaniem będzie kupno wersji z semiplanami a następnie kompletowanie zestawu markowych"? Dodam, że różnica w cenie między zestawem z semi a z planami to jakieś 300zł.
2.Zastanawiam się czy wybierać wersję trino czy bino. Nie wiem jak jest z podziałem światła w nasadce trinokularowej w tej Delcie. Zapewne chciałbym dokumentować obserwacje.
3.Oświetlenie. Zastanawiam się który wariant jest praktyczniejszy i korzystniejszy: Led czy halogen?
4.Podobno chiński kondensor jest kiepskiej jakości. Czy nie będzie problemu by zamienić go na kondensor PZO? Czy ciemno pole PZO pójdzie na tym mikroskopie?

Miałem okazję na tym mikroskopie pracować. Faktycznie obiektywy semiplan. nie różnią się zbytnio od achromatycznych w Studarze. Z tym, że mikroskop na którym pracowałem nie miał oświetlacza Kohlera, więc nie mogłem go ustawić. Może wtedy obraz byłby lepszy.

Wersja najniższa". Nasadka bino+obiektywy semi.+halogen np.

Kod: Zaznacz cały

astrokrak.pl/delta-optical/2436-mikroskop-delta-optical-evolution-100.html
Wersja najwyższa". Nasadka trino+plany+Led np.

Kod: Zaznacz cały

fotozakupy.pl/delta-optical-evolution-100-trino-plan-led/39969s
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Delta Evolution 100

Post autor: planapo »

1.) Nie kupuj chinskich planow jesli zamierzasz docelowo kupowac markowe obiektywy. Kup najnizsze jak sie da, moze nawet daloby sie wynegocjowac achromaty - oficjalnie sprzedaja tylko gotowe zestawy, ale spytaj. Plany roznia sie od achromatow.

2.) Trino jesli chcesz foto. Podzial swiatla dla foto 50/50 to jest dosc malo do technik typu ciemne pole czy kontrast fazowy.

3.) Nie uzywalem nigdy leda, jestem zwolennikiem halogenu 100W, ale takiego nie ma w ofercie dla DO 100.

4.) KF, DF i inne rzeczy PZO spokojnie pojda na tym mikrokopie. Moze wymagac minimalnych przerobek mechanicznych (przetoczenie kondensora). Ja zmienilem chinski na PZO i byla sutelna roznica na plus.

Uwazam DO 100 za optymalny wybor jesli decydowac sie na Delte, ale zerknij na allegro czy moze ktos nie sprzedaje prawie nowego uzywanego za pol ceny (:

Jak zdecydujesz sie na nowy to kupuj bezposrednio w Delcie, nie przez sklepy, ktore oferuja Delte.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Delta Evolution 100

Post autor: Wojtek37 »

Głowica trino delty Evo 100 niema podziału , jest tylko 100-0/0-100 (dwie pozycje gówicy), podział ma delta Evo 300 po 50%, ostatnio byłem w ich sklepie, też mi się wydawało że delta Evo 100 ma podział ( może coś zmienili tnąc koszty).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Delta Evolution 100

Post autor: planapo »

jest tylko 100-0/0-100
Trzeba dopytywac, zawsze bylo tylko 100-0/50-50 (na zlotach na takich pracowalem), moze rozszerzyli oferte, jesli tak to brac oczywiscie 100-0/0-100, moze jest to kosztem podgladu, ale zdecydowanie lepsze to niz 50-50. Najlepiej zadzwonic do Delty.

Evo 300 odradzam. System na oo i przez to malo mozliwosci rozbudowy.
JohnyM

Re: Delta Evolution 100

Post autor: JohnyM »

Wg. mnie:
1) Brałbym PLANY lub wcale bez obiektywów. Plany masz szanse z zyskiem odsprzedać a różnica w cenie jest niewielka.
2) Lepsza jakakolwiek trino, niż bino.
3) W tym wypadku brałbym LED.
4) Nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Delta Evolution 100

Post autor: planapo »

Plany masz szanse z zyskiem
Z zyskiem? Ok. 100 zl za sztuke. Cokolwiek wiecej to sukces (: Ale jakas szansa na odzyskanie kasy rzeczywiscie jest.
wcale bez obiektywów
Pytalem w Delcie - nie sprzedaja tych mikroskopow modułowo, czyli jaki set jest w ofercie taki musisz kupic
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Delta Evolution 100

Post autor: sempervirens »

Mały poradnik tu powstał Dzięki za odpowiedzi. Przyda się nie tylko mnie.
Też pytałem czy same korpusy można kupić, niestety.Skieruję się więc ku zestawowi z trino i planami, led.
Jeszcze pytanko, dlaczego nie kupować w innym sklepie niż Delta?

Kod: Zaznacz cały

fotozakupy.pl/delta-optical-evolution-100-trino-plan-led/39969s
Tu za to samo co w delcie można oszczędzić prawie 700 zł.
JohnyM

Re: Delta Evolution 100

Post autor: JohnyM »

Wiktor_1995 pisze: Jeszcze pytanko, dlaczego nie kupować w innym sklepie niż Delta?
Nie mam pojęcia ^^
Mając do dyspozycji 2500zł, na twoim miejscu. kupiłbym labophota-2 albo został z PZO. Ale to tak z innej beczki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Delta Evolution 100

Post autor: planapo »

Jeszcze pytanko, dlaczego nie kupować w innym sklepie niż Delta?
Mialem na mysli ze kupujac bezposrednio jest jakakolwiek szansa na jakies dogadanie sie, w posredniku raczej zadna. Taka roznica w cenie.?
Mając do dyspozycji 2500zł, na twoim miejscu. kupiłbym labophota-2 albo został z PZO.
Ja tez. Ewentualnie szukalbym uzywanego lepszego chinczyka.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Delta Evolution 100

Post autor: Wojtek37 »

Poprawiam swoją wypowiedź co do podziału światła w głowicy trino delty evo 100, 100/0 50/50, i jako ciekawostka podnieśli ceny od wczoraj 600zł więcej za evo300 w evo 100 podobnie, wcześniej evo300 (to ta oo) kosztowała 3400 teraz 4000 bez przysłony na oświetleniu z przysłoną 4400zł a delta 100 z przysłoną (nazywają to kohlerem) obecnie 3500zł
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Delta Evolution 100

Post autor: phacops »

Wojtek37 pisze:Poprawiam swoją wypowiedź co do podziału światła w głowicy trino delty evo 100, 100/0 50/50, i jako ciekawostka podnieśli ceny od wczoraj 600zł więcej za evo300 w evo 100 podobnie, wcześniej evo300 (to ta oo) kosztowała 3400 teraz 4000 bez przysłony na oświetleniu z przysłoną 4400zł a delta 100 z przysłoną (nazywają to kohlerem) obecnie 3500zł
Czyli kolejny powód dla pozostania w PZO. Ceny pewnie będą jeszcze rosły z uwagi na kurs. Naprawdę opłaca się zostać na biolarze czy MB30 i dokupować osprzęt zwłaszcza obiektywy. Porównywalne nowe mikroskopy w tej cenie to są nawet bez kondensora.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Delta Evolution 100

Post autor: sempervirens »

Hmm, skłoniliście mnie do przemyślenia kwestii czy faktycznie nie zapolować na Biolara. Przeszkadza mi ergonomia PZO (a raczej jej brak) i ciągle przepalające się żarówki. Ostatnią użyłem może 3 razy. Chyba, że da się przerobić jakoś bezinwazyjnie oświetlacz na inne oświetlenie.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Delta Evolution 100

Post autor: jacekp-bio »

Ergonomia PZO jest do przebolenia przy ekonomii Delty.

Obecna cena Delty - 2749 zł, z kontrastem około 4700 zł.

Za mniej jak 4700 zł jest:

PZO Biolar (weźmy bardzo drogą 1450 zł opcję) - 1450 zł
PZO Kontrast fazowy ujemny - 500 zł
PZO Komplet obiektywów kontrastu dodatniego + kondensor - 340 zł
PZO Kondensor ciemnego pola + dedykowany obiektyw - 350 zł
Dodatkowe oświetlenie diodowe z zasilaczem i diodami - 180 zł / 250 zł
PZO Komplet filtrów - 35 zł
PZO Komplet dodatkowych obiektywów i okularów awaryjnych - 300 zł
PZO Kondensor kontrastu fazowego stereoskopowego + soczewka Bertnarda + głowica z polaryzatorami - 150 zł
PZO Kondensor KFL - 140 zł

Dużo zostanie na żarówki, może nawet wystarczyć na jeden / dwa apochromaty AusJedna beczkowate.

Do opcji all inclusive brakuje nasadki trino oraz DIC

na plus Delta Evolution 100 - głowica trino. Choć rezygnując z pewnych opcji powyżej stać nas na trino PZO.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości