denaturacja

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
kakadu100
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2009, o 18:39

denaturacja

Post autor: kakadu100 »

Wyjaśnij, w jaki sposób denaturacja uniemożliwia działąnie białek
Ostatnio zmieniony 24 lis 2009, o 19:31 przez Batha, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: by zmienić tytuł
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: denaturacja

Post autor: yeast »

Do działanie białek jest potrzebna struktura, a denaturacja ją niszczy. To tak jakby walić w komputer młotkiem i pytać czemu nie działa. Albo czemu stłuczony wazon nie spełnia swojej roli:P.
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: denaturacja

Post autor: anulkax7 »

Gwoli ścisłości- niszczy strukturę III-rzędową, pierwsza pozostaje nienaruszona. Dlatego czasem może się zdarzyć, że białko, po usunięciu czynnika wywołującego denaturację, wraca do wcześniejszej konformacji.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: denaturacja

Post autor: yeast »

No tak, generalnie chodzi o kształt jaki molekuła przyjmuje, czyli strukturę II i III-rzędową oraz niekiedy IV-rzędową.
Awatar użytkownika
Madziufa
Posty: 29
Rejestracja: 18 sty 2009, o 20:05

Re: denaturacja

Post autor: Madziufa »

Skoro o denaturacji to ja mam problem z napisaniem wniosków do doświadczeń z denaturacją. Niekoniecznie do Każdej z denaturacji osobno, zadowolą mnie konkretne i proste wnioski. Jednym słowem każde wnioski. W piątek muszę na podstawie wniosków napisać koło zaliczeniowe i nie łapie tej denaturacji, wiem tam że mostki. struktura. ale tego typu wnioski to dla mnie koszmar

Denaturacja cieplna:
Przygotować trzy probówki. Do każdej z nich dodać 1 ml roztworu białka jaja kurzego. Następnie do pierwszej dodać 1 kroplę 0.2 M roztworu CH3COOH i ogrzać do wrzenia, do drugiej dodać 0.5 ml 2 M roztworu CH3COOH i nie ogrzewać, do trzeciej dodać 0.5 ml wody destylowanej i również nie ogrzewać. Próbę powtórzyć dla roztworu kazeiny i żelatyny. Zanotować wynik prób.

białko + 0,2M CH3COOH białko ścina się całkowicie (biały glut)
białko + 2M CH3COOH lekko ścięte w formie kłaczków
kazeina + 0,2 M CH3COOH bardzo lekko się ścina
W pozostałych reakcjach nic się nic się nie dzieje

. Denaturacja polarnymi rozpuszczalnikami
Przygotować dwie probówki. Do każdej z nich dodać 1 ml roztworu białka jaja kurzego. Do pierwszej dodać 2 ml alkoholu etylowego, zaobserwować efekt reakcji, a następnie bardzo szybko dodać 5 ml wody. Do drugiej dodać 2 ml alkoholu etylowego, wymieszać i odstawić roztwór na godzinę. Po upływie tego czasu dodać 5 ml wody. Porównać wizualny wygląd roztworów w probówkach. Próbę powtórzyć dla roztworu kazeiny i żelatyny. Zanotować wynik prób.

białko + alkohol+ woda kłaczki
białko+ alkohol+ woda po godzinie dużo większe ilość wytrącenia

kazeina+ alkohol+ woda r-ur trochę mętnieje
kazeina+ alkohol+ woda niewiele mętniejszy po godzinie

żelatyna +alkohol+ woda klarowny r-ur
żelatyna +alkohol+ woda po godzinie lekko mętny

Denaturacja silnymi kwasami nieorganicznymi

Przygotować trzy probówki. Do każdej z nich dodać 1 ml roztworu białka jaja kurzego. Następnie, powoli wlewając po ściankach probówek, do pierwszej dodać 1 ml stężonego kwasu siarkowego (VI), do drugiej dodać 1 ml stężonego kwasu solnego, do trzeciej 1 ml stężonego kwasu azotowego (V). Porównać wizualny wygląd roztworów w probówkach. Próbę powtórzyć dla roztworu kazeiny i żelatyny. Zanotować wynik prób.

Denaturacja alkaliami
Przygotować dwie probówki. Do każdej z nich dodać 1 ml roztworu białka jaja kurzego. Do pierwszej dodać 0.5 ml stężonego roztworu NaOH, wymieszać, a następnie dodawać kroplami 2 M roztwór kwasu octowego do wytrącenia kłaczkowatego osadu. Do drugiej probówki dodać 3 ml 2 M roztworu kwasu octowego. Porównać wizualny wygląd roztworów w probówkach. Próbę powtórzyć dla roztworu kazeiny i żelatyny. Zanotować wynik prób.

Denaturacja solami metali ciężkich
Przygotować cztery probówki. Do każdej z nich dodać po 2 ml roztworu białka jaja kurzego. Następnie dodać po kilka kropel: do pierwszej roztwór siarczanu (VI) miedzi (II), do drugiej roztwór octanu ołowiu (II), do trzeciej roztwór chlorku żelaza (III), do czwartej roztwór chlorku rtęci (II). Porównać wizualny wygląd roztworów w probówkach. Próbę powtórzyć dla roztworu kazeiny i żelatyny. Zanotować wynik prób.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: denaturacja

Post autor: alicja403 »

Dlatego czasem może się zdarzyć, że białko, po usunięciu czynnika wywołującego denaturację, wraca do wcześniejszej konformacji.
jest to renaturacja
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: denaturacja

Post autor: PeReS »

Aby wyciagnac wnioski trzeba wiedziec co sie robi, jesli sie nie wie to robienie czegos nie ma sensu. Nie wiem jak bardzo ogrzewalas - wiekszosc bialek denaturuje powyzej 42C.
Bialko jaja z 0,2M kw. octowym denaturuje po ogrzaniu. Przyczyna jest obnizenie pH roztworu i podwyzszona temperatura. Dowodem jest min to, ze 2M kwas bez ogrzania powoduje tylko lekka denaturacje (obnizasz pH 10x bardziej jednak tylko kilka klaczkow). Bialka zbudowane sa z aminokwasow, zwiazkow o charakterze amfoterycznym-oznacza to ze w zaleznosci od pH roztworu beda mialy inne wlasciwosci badz kwasowe, badz zasadowe. Bialko jaja to mieszanina roznych bialek, z ktorych kazde zbudowane jest z wielu roznych aminokwasow. Laczna suma tych wlasciwosci przeklada sie na pI - punkt izoelektryczny czyli takie pH gdzie wszystkie grupy lancuchow bocznych aminokwasow maja ladunek na polski bialka maja najwieksza rozpuszczalnosc. Zakwaszenie srodowiska powoduje, ze niektore z tych aminokwasow zostana obdarzone ladunkiem dodatnim(lizyna, arginina, histydyna). Moze to wplynac na strukture IIIrzedowa i stad po podgrzaniu dochodzi do szybkiej denaturacji. Bylo trzeba podgrzac probowke z 2M kwasem i zobaczyc co sie stanie.
Zakwaszanie mieszaniny bialek zawierajacej kazeine to sposob na jej wyizolowanie z roztworu-bedzie sie wyracac.

Rozpuszczalniki
Etanol, nawet ten w postaci piwa, wodki, wina powoduje denaturacje bialek. Stezone roztwory wrecz wysuszaja (zabiera wode czasteczkowa ze struktury bialka nieodwracalnie niszczac strukture III rzedowa, przy okazji zniszczenie III rzedowej to takze zniszczenie IV rzedowej poniewaz jest ona tworzona dzieki oddzialywaniu dwoch lub wiecej czasteczek bialka dzieki wlasnie domenom utworzonym przez strukture IIIrzedowa). Po godzinie efekt dzialania alkoholu jest silniejszy. Wode dodajesz zeby zobaczyc czy proces jest odwracalny czy nie. Jesli chodzi o kazeine i zelatyne poczytaj sobie moze o strukturach tych bialek i nabierzesz jakis pomyslow.
Co do kwasow organicznych. Reakcja z azotowym powinna dac charakterystyczny zapach (zgnilych jaj) i zolte zabarwienie (palce i paznokcie tez sie tak barwia jak sie polalaszdenaturowalas sobie reke). Nie wiem jak z innymi kwasami ale powinno sie denaturowac i hydrolizowac. Moze to sa jakies charakterystyczne reakcje - nie wiem. To samo sie tyczy zasad. Roznica to hydroliza kwasna i zasadowa.
Z metalami ciezkimi nie robilem. Opisz co dostalas, jak byly kolroki to sprawdz dlaczego i napisz reakcje.
yeast pisze:To tak jakby walić w komputer młotkiem i pytać czemu nie działa. Albo czemu stłuczony wazon nie spełnia swojej roli:P.
Powiedzialbym raczej ze jak rozciaganie sprezyny Jesli zrobisz sobie sprezynke z drutu od agrafki to dopoki jej mocniej nie nacisniesz bedzie jako tako dzialac i miec ksztalt sprezyny. Jak zgnieciesz to sie odksztalci i nie bedzie sprezynowac. Sprezyna ze stali hartowanej jak np w amortyzatorach (albo czyms nie znam sie) jest wstanie wytrzymac duze odksztalcenia (denaturacja) ale powroci do swojego stanu wyjsciowego (renaturacja).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości