DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: DIC PZO

Post autor: phacops »

Mam mikroskop MPI jest on ba bazie MB10. Na razie nie mogę go odpalić gdyż kabel od oświetlacza może być walnięty. Jednak chciał bym się upewnić czy wszystko mam i co jest z czym stosowane. Oba polaryzatory są w dobrym stanie. Kondensor szczelinowy jest i działa. Górne pryzmaty są nr: 1, 2, 3 jest jednak miejsce na jeszcze jeden, czy był nr 4? Z jakimi Jakim obiektywom one odpowiadają? Mikroskop pomocniczy wygląda na to iż jest stosowany zamiast głowicy a nie wkładany zamiast okularu w głowicy bino. Są też filtry na port świetlny F1590 oraz F1546 do czego się ich używa. Obiektywy wyglądają na zwykłe achromaty

Z ciekawostek to zamiast górnego filtra wollastona można wsadzić podziałkę mikrometryczną która jest w zestawie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: DIC PZO

Post autor: planapo »

Pryzmaty byly 3, pusty jest po to jak chcesz czyste jasne pole

Na szczelinowym da sie DIC (tak pisal kiedys JohnyM, a mu wierze), jednak powinien tu byc kondensor KPI2, taki z obrotową tarczą z pryzmatami do DIC (z wygladu podobny do kontrastu fazowego).
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: DIC PZO

Post autor: Pickul »

Klasyczny poprawny DIC tylko z kondensorem KPI2.
K. szczelinowy miał w założeniu inne zastosowanie.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: DIC PZO

Post autor: phacops »

Kondensor szczelinowy jest jednak standardowym wyposażeniem mikroskopu MPI. KPI 2 to są późniejsze wersje od MPI 2 w zawyż. Więc to też jest DIC.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: DIC PZO

Post autor: Pickul »

Tak, tylko działa z obiektywami polaryzacyjnymi do badań ilościowych, nie do obserwacji jakościowych.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości