DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Dupa. 10 sekund przed końcem ktoś mnie przelicytował, nie zdarzyłem zareagować. Poszedł za 305 dolarów. Byłem wściekły
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

szkoda ): ale mowilem licytuj pod koniec. na ebayu inaczej sie nie wygra ): albo dac DUZE maksimum tak zeby licytujacy pod koniec nie zdazyli podniesc ceny.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Popełniłem zakupy na allegro i ebay (udało mi się trochę zejść z ceny), teraz tylko modlić się, że ten DIC składak będzie działał
KK
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Przyszła głowica do DIC.
Problemy:
1. o ile głowica DIC wchodzi do podstawy mikroskopu, to głowica mikroskopu ma mniejszą średnice niż biolar i nie blokuje się w głowicy DIC, no ale z tym będę sobie musiał poradzić.

2. Problem - zasadniczy, raczej nie będzie działać, bo przypalenie na Bertrand lens to tak na prawdę to co zostało z warstwy polaryzującej na analizatorze w głowicy. sprawdzałem i przy skrzyżowanych polaryzatorach tylko to przypalone miejsce robi się czarne.

Pickul, jakiego koloru jest twój analizator w głowicy, czy jest ciemnawy jak każdy filtr polaryzacyjny? Mój jest jasny jak szkło i wyraźnie widać, że coś z niego zeszło.
Już wymontowałem kółko z analizatorem z głowicy i widzę, że nawet byłbym w stanie sobie to naprawić. ale mam własny zestaw polaryzacyjny, zastanawiam się tylko czy DIC będzie działał, jeśli analizator będzie na zewnątrz głowicy?

Kondensor mam, strasznie zanieczyszczony ale się uratuje, oczywiście bez tokarza się nie obejdzie.

Musi być jakiś czelendż.
KK
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Nie wiem jakiego koloru jest analizator w mojej głowicy, ale powinien być ciemny. Mam jeszcze dwa zestawy polaryzator - analizator i oba są ciemne. Prawdopodobnie tak jak napisałeś warstwa polaryzująca zlazła z analizatora.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

A jak odkręcisz głowicę mikroskopu i spojrzysz na analizator, to nie widać?
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Nie omieszkałem wymontować dziada i wygląda mi, że jest to rozmiarem kawałek filtra, takie jak w filtrach do aparatów 52mm (przymierzyłem), przyklejony jakimś klejem do tej srebrnej, okrągłej ramki, którą się kręci i ustawia analizator. Więc jeśli jest to normalny, liniowy filtr polaryzacyjny, to problem numer 2 da się rozwiązać.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Podzielę się z Wami moimi najnowszymi doświadczeniami odnoście DIC od rodzimego PZO.
Pisałem wcześniej że pracuje na hybrydzie (mikroskop od Delty i DIC PZO). Trzepło mnie i kupiłem Biolara.

Nie będę porównywał mikroskopów, generalnie wolę Deltę (czytaj Chiny), może to kwestia przyzwyczajenia, ale nie o tym

Biolar ma oświetlenie ledowe, niestety do DIC za słabe. Powalczę z tym i za jakiś czas (mam nadzieję) będzie lepiej.

Reasumując ob. 10 i 20 - na obu mikroskopach jednakowa jakość w kontraście DIC. Muszę zaznaczyć, że w mojej ocenie warunki do porównania identyczne. Przy korzystaniu z mikroskopu Delty montowałem nasadkę PZO.
ob. 40X - tutaj bardzo delikatna, wręcz subtelna przewaga Biolara.
ob. 100X - (zupełnie nie rozumiem ) widoczna przewaga Biolara mimo słabego oświetlenia wszystkie wizualne parametry zdecydowanie lepsze.
Głowię się nad tym i nie potrawie tego wyjaśnić. Mierzyłem odległości w obu mikroskopach pomiędzy głowicą a kondensorem i nic właściwie identyczne. Ta sama głowica, ten sam kondensor, obiektyw, wszystkie odległości, inne tylko korpusy i oświetlacze.
Jedyne co przychodzi mi na myśl to właśnie oświetlacze, ale nie potrafię wyjaśnić różnicy.
Może ktoś z Was ma jakieś sugestie ?
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Jakiego leda masz w tym Biolarze?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Jedna żarówka 3W
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

jakby Ci sie chcialo to zamiesc fotki porownan - fajnie by bylo zobaczyc.

chinczyk ergonomicznie chyba lepszy.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Na razie porównań nie zrobię. Jak zwiększę oświetlenie w Biolarze, może wtedy, ale to trochę potrwa.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Też mam 3W, mam nadzieję że do oglądania mi wystarczy, a do zdjęć będę miał lampę błyskową. Ciągle walczę z SPlan 10x, zdjęcia wychodzą mi jakieś zamglone.
KK
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość