DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Rozebrałem i wyczyściłem kpi3, prawie jak nowy.

Pickul, jak dawałeś do toczenia element z kondensora, to udało ci się wykręcić soczewkę? Próbowałem dzisiaj to rozebrać ale poddałem się.
Moja głowica trino jest 2mm mniejsza od tej w Biolarze ale raczej sobie z tym poradzę, czy też tak miałeś, czy masz dokładnie tą samą średnicę.

Planapo, twoje RI bardzo mi się podoba, czym fotografujesz?

KK
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Moja średnica w głowicy jest dokładnie taka sama 2 mm mniejsza. Odkręciłem spodni element i dałem do tłoczenia. To samo z kondensorem soczewkę będzie Ci trudno wyjąć, ja odpuściłem i poszło gładko. Już kondensory zmniejszałem 3 razy. Mam do KF i jeden o aperturze 1.3.
Chyba wszystkie chińczyki mają takie same średnice, planapo też ma identycznie. Dasz radę. Jak coś to jeszcze pytaj.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Czyli dałeś wytoczyć od podstaw cały element z podstawy głowicy mikroskopu?
KK
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Źle się wyraziłem. Odkręciłem spodni element głowicy i dałem do zmniejszenia o 2 mm pierścień wchodzący w tubus mikroskopu.
Żeby nie narażać głowicy na ewentualne uszkodzenia.
Jak będziesz potrzebował to wrzucę zdjęcia, ale już nie dzisiaj.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

U mnie głowica PZO wchodzi na styk do podstawy mikroskopu, problemem jest głowica mikroskopu, która jest za mała w stosunku do głowicy DIC PZO. Więc muszę raczej coś powiększyć niż zmniejszyć.
KK
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kris_m »

Pickul, ciekawe jest to co piszesz na temat porównania obydwu mikroskopów na setce.
Być może w tym z Delty nie ma oświetlacza Kohlera albo konstrukcyjnie nie do końca spełnia on wymagania zasady Kohlera.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Mam oświetlacz Kohlera. Ma on też swój układ centrujący. Bezsprzecznie problem leży w świetle. Być może długość fali świetlnej jest istotna. Oświetlacz w Biolarze jest znacznie oddalony od kondensowa w mojej delcie mam tylko ok. 2 mm luzu. Reasumując nie potrawie tego wyjaśnić.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Analizator w MPI3 naprawiony .
Kupiłem na Allegro liniowy filtr polaryzacyjny 52mm, który ma dokładnie taką samą średnicę jak ten w MPI3. Zabawiłem się w szklarza, potem w zegarmistrza i gotowe. Niechcący wyciąłem nawet pod właściwym kątem polaryzacji, choć nie ma to chyba większego znaczenia, bo polaryzatorem można dowolnie obracać.
Została mi połówka filtra, jak by ktoś potrzebował .
Teraz pracuję nad zamocowaniem głowicy trino do MPI3.

Do czego służy ten wielki pierścień, który kręci się na MPI3, przesuwając w górę - dół cały zestaw pryzm w środku?
KK
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kris_m »

Pierścień ten umożliwia przesuwanie pryzmatów wzdłuż osi optycznej dzięki czemu możliwe jest ustawienie układu w odpowiedniej odległości od obiektywu tak by uzyskać jednorodne pole widzenia. (Dla różnych obiektywów odległości te mogą różnić się między sobą, w zależności od typu układu optycznego obiektywu czy producenta).
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Dzięki, kris_m, na czym masz założony ten DIC, na Biolarze czy innym?
Złożyłem górną część do kupy, zostało mi jeszcze przetoczenie kondensora.
Jak na razie widzę że głowica zabiera mi trochę światła i led 3W już nie wystarcza, więc trzeba będzie się rozejrzeć za czymś mocniejszym i zabawić w elektryka.
KK
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kris_m »

Na Biolarze, a jako oświetlenie mam standardowy oświetlacz (żarówka 15W 6V)
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Trochę nie w temacie. Akurat grzebię, więc była okazja do zrobienia zdjęć. Jak widać modyfikacja działa pomimo raczej prowizorycznej jakości wykonania.
KK
238_6261.JPG
238_6262.JPG
238_6269.JPG
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Pickul dostałeś tego PM? Jak nie to podaj mi maila to Ci wyślę. KK
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości