DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Dostałem. Dzięki
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

skoro offtop o oswietlaczu: allegro 1641270240 ciekawe jak to by sie sprawdzilo.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Zastanawiałem się nad nim.
Jednak uważam że światło ledowe jest lepsze, szczególnie w mikrofotografii. Będę próbował przerobić oświetlenie mojego mikroskopu od Delty, irytuje mnie praca na dwóch mikroskopach.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Studiuję ten temat, może jutro będę miał kondensor, to sprawdzę czy w ogóle możliwe jest ustawienie Kohlera w takiej hybrydzie. Konkretnie chodzi mi o to, że konstrukcja KPI2 i oświetlacza w Biolarze jest inna niż w moim Chińczyku. Inny kondensor, i przesłona polowa w innym miejscu.

Zamówiłem elementy do mojego nowego LEDa, jak mi się uda, to się z wami podzielę know how. Zamierzam zrobić to nieinwazyjnie tym razem, nie ingerując w oryginalną instalację elektryczną mikroskopu.

KK
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

kriscavok pisze:Studiuję ten temat, może jutro będę miał kondensor, to sprawdzę czy w ogóle możliwe jest ustawienie Kohlera w takiej hybrydzie. Konkretnie chodzi mi o to, że konstrukcja KPI2 i oświetlacza w Biolarze jest inna niż w moim Chińczyku. Inny kondensor, i przesłona polowa w innym miejscu.
Mam w Delcie tą samą sytuację a ob. 10, 20 i 40X, bardzo dobrze DICują dopiero przy setce jest problem
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

To trochę inny dic niż PZO ale podstawy powinny działać:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/tutorials/java/dic/dicalignment/index.html
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Jesteś w stanie ustawić w Delcie Kohlera, z założonymi MPI i KPI, w pozycji 0 bez Dic, tak aby w płaszczyźnie preparaty była przesłona polowa, a w tylnej płaszczyźnie obiektywu przesłona kondensora?
Jeśli nie, jest to wystarczający powód do złej jakości na 100x a nawet 40x.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Spokojnie ustawiam Kohlera z założonymi MPI i KPI, w pozycji 0".
Po zakupie UPI byłem wściekły, wystawiłem go nawet na sprzedaż, ale jak ochłonąłem pomalutku wszystko jakoś połączyłem i zaczęło nieźle grać".
Po prawidłowym ustawieniu oświetlenia mam tylko ok. 1 mm luzu pomiędzy oświetlaczem o polaryzatorem.
Zrobiłem inny, niższy oświetlacz wykorzystując przesłonę irysową z jakiegoś starego kondensora - efekt: więcej światła jakość na 10, 20 i 40 bez zmian (bardzo dobra - tu nie ma różnicy pomiędzy biolarem)
Tylko na 100-tce różnica na korzyść Biolara jest znaczna i to pozostaje dla mnie zagadką.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Tak na marginesie kris_m nie ma na setce ustawionego czystego Kohlera, tu trzeba trochę pokombinować żeby doświetlić preparat. Oczywiście korzystam z jego cennych rad.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Kod: Zaznacz cały

micro.magnet.fsu.edu/optics/timeline/people/pluta.html
Bardzo Polski jest ten nasz DIC.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

1.jpg
1.jpg (6.31 KiB) Przejrzano 1005 razy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

Podjąłem się opracowania tego projektu i chciałem od razu zrobić coś lepszego niż produkował Zeiss.
milo czytac i zal patrzec co dzis z tych osiagniec zostalo.
[.]bronił się przed zarzutami prosząc o wskazanie mu drugiego producenta równie dobrych mikroskopów. PZO okazał się jedyną taką firmą. Tej jakości mikroskopy próbował jeszcze produkować austriacki Richert, lecz ich starania spełzły na niczym.
szkoda ze tak sie losy potoczyly bo zamiast wielkiej czwroki obecnie mogla byc piatka.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości