DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Pewnie niedługo się dowiem jak działa KFZ na moim Premierze, bo kupiłem na niemieckim ebayu K3Phz. z czech i te tanie obiektywy z allegro do KFZ.

Jeśli chodzi o ten KFZ z Rosji, to gościu wysyła do Polski. Z tego co rozumiem, to są dwa zestawy, KFZ i jakiś drugi.
Po zalogowaniu hasłem allegro można skontaktować się ze sprzedawcą, odpowiedział mi szybko, że DA pisałem po rosyjsku, łacińską czcionką. Trochę karkołomnie ale działa. Można i chyba nawet lepiej skorzystać z google tłumacza. Przedmiot po dodaniu do obserwowanych widoczny jest na moje allegro, a cała dyskusja w cafe.
allegro 26787617
Allegro wyszukiwarka go znajdzie ale tylko po numerze przedmiotu.
Myślę, ze jeśli gościu udostępni opcje wysyłki za granicę, na stronie przedmiotu, to będzie można to kupić przez allegro. jeśli to ma jakieś znaczenie. Oчень интересно No i opcja wysłania jako podarok bo inaczej dowalą cło. Mi z Białorusi przyszło bez problemu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

no to dobrze jak Ci sie uda wyrwac (:

tez w sumie zaczynam rozwazac KF, bo moznaby go wstawic do motica. jednak jest troche rodzajow (ujemny, dodatni, zmienny) i szczerze powiem ze zbyt dokladnie w roznicach miedzy nimi sie nie orientuje. wiem ze nasz znajomy z allegro ma jeszcze na zbyciu zestaw PhA - do KF ujemnego (nie wiem w jakiej cenie bo nie pytalem)

niech zadeklaruje wartosc ponizej cla - to jest o ile pamietam 150 euro (wraz z wysylka). jak bedzie podana wartosc rzeczywista plus opis podarok to nic to nie da. bardzo skutecznym sposobem jest tez wysylanie bez oryginalnego opakowania, poza tym ta drewniana skrzynia w koncu nieco wazy.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Ja zdecydowałem się na KFZ, dwa w jednym, do tego brakowało mi oryginalnego polaryzatora do KPI2, a tu jest taki sam.
Wszystkie KF są fajnie opisane w książce Pluty i z tego co tam pisze, to KFZ w zasadzie ma same zalety, poza tym, że potrzebuje dużo światła ale to akurat mam .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

ktorys (chyba ujemny) kontrast fazowy PZO i cos jeszcze za grosze: allegro 1828728970
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: szperu »

Poszedł do mnie, zobaczę uda mi się go uruchomić.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

wygladal na kompletny, a sprzedajacy widac, ze nie bardzo sie znal na rzeczy.

a tego biolara z DIC co dobil do ~450zl a potem zniknal i poszedl poza allegro to tez Ty wyrwales?
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: szperu »

Niestety, ktoś mnie uprzedził a szkoda bo okazja była niepowtarzalna.
Zestaw kontrastu fazowego właśnie do mnie dotarł. Nigdy nie używałem tej techniki (tylko BF, Oblique, Rheinberg Illumination), pewnie się pomęczę żeby uzyskać jakiś sensowny obraz.

W zestawie jest kondensor K3Ph + obiektywy 10x,20x,40x,100x PhA czyli do KF ujemnego. Jak rozumiem to wystarczy do uzyskania KF ujemnego?

W zestawie jest też kilka innych elementów, których przeznaczenia nie znam. Może mi pomożecie?

Na największym elemencie widnieje napis PZO KFF. Posiada ruchomą soczewkę pod kątem 45 stopni i jedną zamocowaną na stałe, nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

szperu pisze:W zestawie jest kondensor K3Ph + obiektywy 10x,20x,40x,100x PhA czyli do KF ujemnego. Jak rozumiem to wystarczy do uzyskania KF ujemnego?
dokładnie to wystarczy. Pochwal się efektami, bo coś nas coraz mniej się robi
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: pawelcanon36 »

Z mojej broszurki PZO Biolar FL wynika że to zestaw który pozwala wykorzystując niektóre części z twojego zestawu KF na obserwacje w kontraście fazowym we fluorescencji. Brakuje tylko lampy fluorescencyjnej, podstawki i filtrów.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: szperu »

Dzięki bardzo za info. Dwa filtry są w zestawie: czerwony i jakiś typowy do fluorescencji chyba: z jednej strony opalizuje na żółto, z drugiej wygląda jak lustro ale pod światło jest zielony. W sumie nie przyda mi się to.

Co do KF.nie wiem czy uda mi się z niego skorzystać. Do starego mikroskopu nie pasuje bo kondensor zawadza o śruby mikro/makro i śrubę ruchu pionowego kondesora.

Z DO Evolution 300 też będzie ciężko, kondensor do KF nie pasuje do uchwytu w tym mikro, musiałbym go przerabiać (uchwyt). Trochę szkoda niszczyć taki niezbyt tani w końcu sprzęt.
Pomęczę się,może coś wymyślę. Problem w tym, że ciężko będzie mi również znaleźć właściwe ustawienie kondensora w stosunku do obiektywów bo nie wiem jak prawidłowo powinien wyglądać obraz.
Jako, że jest to KF ujemny chyba jak w ciemnym polu?
Ustawiałem go prowizorycznie, ale tu też jest kwestia na jakiej wysokości ma być kondensor, jak mocno otwarta przysłona aperturowa, ustawienie tych pierścieni fazowych.kupa roboty.

Jak mi się nie uda to mam 2 opcje:
- sprzedaż zestawu KF
- sprzedaż Delty Evo 300 i kupno Biolara
Tylko czy mi się kalkuluje sprzedawać Deltę? Dużo za nią nie dostanę, pewnie maks. 900 zł chociaż nowa to jakieś 3000 zł w sklepie. Poza tym ma super okulary 10x/22 a takich chyba do Biolara włożyć się nie da (mają 30mm). Biolara kupię za 600 zł. Jak Wam się to widzi?
Trochę się rozpisałem, ale mam dylemat i liczę na Waszą pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

tak sie kiedys zastnawialem czy biolar mial fluorescencje i jesli tak to gdzie i jak jest zamocowana lampa.

przerabiano tu srednice osadcze kondensora - to da sie zrobic (:

co do ustawiania KF to troche jest fatygi, ale bylo to tu gdzies jasno opisane, a jak nie to na pewno jest link - to bylo na martwym acz ciekawym bio-forum.pl .

szerokokatne okulary do biolara zdobedziesz. czy sprzedasz delte po jakiejs akcetpowalnej cenie.? szczerze mowiac watpie, to jest wlasnie ten bol kupowania nowego sprzetu - sprzedasz tylko ze strata ): jesli pasuja do niej obiektywy 160mm to chyba myslalbym nad proba adaptacji dostepnych podzespolow na delte. choc teraz akurat jest na allegro biolar za 750 zl - cena tez dobra. zestawu do KF bym sie nie pozbywal - jak nie teraz to z czasem sie przyda.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: szperu »

Potrzebuję informacji jaka jest dokładna średnica kondensora do DIC PZO.
Nawiązałem kontakt z Delta Optical i jeśli dobrze pójdzie to istnieje szansa, że wprowadzą adaptery do DIC czy kontrastu fazowego PZO do swoich mikro.
Co do mojego KF.pójdzie na sprzedaż, nie mam sił adaptować go do Evolution300. Kondensor jest za duży.
Zanim wystawię na allegro mogę zaproponować sprzedaż na forum.
Sprzęt jest w bardzo dobrym stanie, osoba od której go kupiłem jest kompletnym laikiem i nie zdawała sobie sprawy z tego jaką ma perełkę.
Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę pytać na gg lub priv.
Dam też ogłoszenie dziale Kupię, Sprzedam.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Średnica osadcza kondensora do DIC jest taka sama jak kondensora do KF 39,5 mm. Zmniejszenie średnicy kondensora to żadem problem, dajesz ślusarzowi górną wykręcaną część i zmniejszy średnicę do 37 mm i wtedy pasuje.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości