DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: szperu »

W Delcie Evo 300 średnica osadcza kondensora jest większa niż w PZO.
Wynosi gdzieś ok. 46 mm. Problem z KF jest taki że kondensor K3Ph
posiada tarczę obrotową o zbyt dużej średnicy i nie mieści się ona bo zahacza o uchwyt posuwu kondensora mikroskopu. Tego przeskoczyć się nie da.
Jeśli natomiast K3Ph obrócę o 180 stopni to kondensor jest osadzony za nisko i nie da się go podnieść wystarczająco wysoko. Ciężko to wytłumaczyć, później wrzucę zdjęcia.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Rozumiem, ja mam Deltę Ev. 100, tu wszelkie hybrydy dobrze się sprawdzają.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

szperu pisze: Nawiązałem kontakt z Delta Optical i jeśli dobrze pójdzie to istnieje szansa, że wprowadzą adaptery do DIC czy kontrastu fazowego PZO do swoich mikro.
no, no. ciekawe by to bylo i interesujace jest na ile takie zapewnienia sa powazne. chinczycy do opracowania jakiegos swojego DIC jakos sie na razie nie kwapia.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: szperu »

Wprowadzenie adapterów do sprzedaży jest możliwe, ale będą nie taniej niż 200 zł. Nie wiem czy kontynuować temat z Deltą. Chciałem im podpowiedzieć jak być przed konkurencją, ale wolą zedrzeć z szarego człowieka.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

pokorespondowac zawsze mozesz, zwlaszcza jak podjeli temat - dowiemy sie jakie jest stanowisko firmy. a to ze chce na tym zarobic i to mocno to akurat mnie nie dziwi i pozostaje zastanowic sie czy nie pozostawac przy domowych sposobach adaptowania i przerabiania sprzetu (:

jednak to w co sie bawimy to bardzo niszowa rzecz i oni wprowadzajac cos takiego na rynek musza sobie odbic to co zainwestuja, choc koszty produkcji w chinach sa minimalne. i nie sadze zeby konkurencja (zreszta to przeciez obecnie jeden pies) za bardzo sie kwapila do zajecia tego pola - rynek wtorny oferuje tu za wiele i za bardzo dobre ceny.

jakbys cos ciekawego jeszcze sie dowiedzial to dawaj znac.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Informacja chyba głównie dla kriscavok ale może jeszcze się komuś przyda.
Dla przypomnienie mam Biolara i Deltę.
Do Delty EV. 100 zaadoptowałem DIC PZO. Od zawsze był problem z obiektywem 100x, nie szło za cholerę ustawić poprawnie kontrastu.
Ostatnio kombinowałem z oświetlaczem, wzorując się na Biolarze, tz. pozbyłem się po prostu matówki. wykorzystałem soczewkę skupiającą z oświetlacza Biolara, generalnie stosowałem różne połączenia, nie zawsze sensowne.
Reasumując już po wyjęciu matówki z oświetlacza Delty nastąpiła znacząca poprawa kontrastu głównie dla ob. 40x (różnica znaczna), oraz dla setki, tu jeszcze do Biolara trochę brakuje, ale jestem chyba na dobrej drodze.
Poniżej dwie fotki na ob. Nikon Plan Apo 100x bez żadnej obróbki tylko zmniejszone. Szału nie ma brakuje plastyki typowej dla DIC, ale już jest bardzo przyzwoicie.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kriscavok »

Cześć! Czy Twoja matówka to płaskie szkiełko, bo u mnie jest to matowa soczewka?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Akurat u mnie to lekko cylindryczne szkiełko.
Matówka jest mleczna rozprasza światło.
Sam zrobiłem oświetlacz, oryginalnego nie ruszałem (mam drugi uproszczony, przesłonę wiozłem z jakiegoś kondensora PZO)
Pokombinuj, mnie efekty zaskoczyły.
DIC pracuje lepiej jeżeli wiązka światła nie jest rozproszona, tak to przynajmniej działa w Biolarze.
Na mojej Delcie na ob. 40X jakość powala plastyka i kontrast rewelacja. Trudno mi to uchwycić na zdjęciach (w glonach ostatnia strona, są dwa zdjęcia z podpisem Nikon E Plan 40/0,65, są z Delty, z Biolara robię na Zeisse)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: planapo »

nawet sie mialem pytac co zrobiles bo roznica jest zauwazalna, mozna by nawet powiedziec ze sa takie jakby komputerowo przekontrastowane, super to musi na zywo wygladac.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Porównanie oryginalnego oświetlenia żarowego Biolara i oświetlenia ledowego (1 dioda 3W).

Jak widać ledy dają chłodniejsze barwy i ciut lepiej kontrastują.
Zdjęcia w żaden sposób nie obrabiane, tylko zmniejszone.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

Oświetlacz:
Dzięki przeróbce otrzymałem na mikroskopie Delta Optical Evolution 100 bardzo wyraźną poprawę jakości obserwacji w kontraście DIC.
Po adaptacji zestawu UPI PZO do Delty zorientowałem się, że problem niedoświetlenia na ob. 100X zależy nie tyle od mocy światła ale przede wszystkim od konstrukcji oświetlacza.
Rozebrałem Biolara, ma aż 4 soczewki w oświetlaczu, trzy tworzą jeden zwarty układ, czwarta umieszczona jest nieco dalej.
Zrobiłem coś podobnego. Oczywiście doświadczalnie metodą prób i błędów, efekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie.
Foto poniżej:
Z uproszczonego oświetlacza usunąłem matówkę a w jej miejsce zamontowałem soczewkę z Biolara (wyciąłem z pudełka na płyty krążek z otworem, przykleiłem soczewkę klejem szybkowiążącym). Z kondensora PZO wykorzystałem przesłonę i w efekcie otrzymałem coś na wzór oświetlacza z systemem Kohlera.
Dzięki tym zabiegom mam zaskakująco dobry DIC na nie dedykowanym mikroskopie, zdecydowanie lepszy od tego samego na Biolarze.
PS.
ob. 100X, nadaj lepiej działa na Biolarze ale pozostałe bajka
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: kris_m »

Pamiętam jak przerzuciłem się z Genetic Pro (z oświetlaczem z matówką) na Biolara byłem bardzo zaskoczony czystymi, kontrastowymi obrazami. Początkowo myślałem, że to kwestia optyki obiektywów, jednak gdy na póbę zamontowałem te chińskie okazało się, że jest tak samo dobrze. To kolejny przykład na to jak istotny wpływ na jakość obrazów ma właściwy układ oświetlający.
A swoją drogą, wg mnie oświetlacz Kohlera w Biolarze nie jest w 100% dobrze zaprojektowany. Kiedy ustawię na setce odpowiednio Kohlera (przesłona polowa ostro zarysowana i przymknięta do wielkości pola widzenia w okularze) wtedy po wyjęciu okularu widać, że źrenica wyjściowa obiektywu nie jest w całości wypełniona światłem. Efekt jest taki jakby przymknąć przesłonę aperturową kondensora. W wyniku tego zdolność rozdzielcza jest mocno obniżona chociaż kontrast jest wysoki. Zastosowanie immersji kondensora niewiele tu pomaga. Żeby wypełnić źrenicę wyjściową trzeba otworzyć prawie całkiem przesłonę polową i podnieść trochę kondensor ale wtedy to już nie jest pełny Kohler. Zastanawiam się czy u Was jest podobnie, może późniejsze wersje Biolara miały zmodyfikowany układ oświetlający?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: pytanie do posiadaczy DIC PZO

Post autor: Pickul »

W moich obu Biolarach jest identycznie, tz. było w obu, bo został jeden
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości