Dobieranie obsady akwarium

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
wiki

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: wiki »

witam od 2 dni posiadam akwarium (120 l) i narazie mam w nim tylko 2 rybki sa te welony i nie zabardzo wiem jakie rybki moge do nich wpuscic zeby nie obzeraly im ogonkow bo chyba szlak mnie trafi jak zdechna :x :x :x .
jesli ktos potrafi mi doradzic to bardzo prosze i z gory dziekuje!
pozdrawiam

wiki :)
Kerka
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2006, o 01:41

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: Kerka »

Witam,
pierwszy błąd to że już wpuściłaś ryby - akw. (pełne wyposażenie, filtr, żwir, rośliny itp.) powinno pracować min 10-14 dni przed wpuszczeniem ryb. Nie zdziw się jak za parę dni zacznie Ci bieleć-mętnieć woda. Ale nic nie rób wtedy, odczekaj, powinna się sama wyklarowić.
Co do nowych ryb jeszcze odczekaj - powód wyżej - natomiast obsada.
Czy dobrze zrozumiałam - to welonki mają zostać nie ruszone?
Proponowałabym coś na dno : zbrojnik niebieski (ancistrus) lub plecostomus (potocznie i błędnie nazywane glonojadami), jakieś kirysy (pstry, spiżowy).
Są to ryby, które zniosą niższą temperaturę jaką potrzebują welony. (mam nadzieję że nie masz grzałki?! )
Natomiast obsada środka akw. .
Tu byłby problem właśnie ze względu na temp. jaka powinna być dla welonów (do 20 st).
Kardynałki lubią taką temp. ale są za małe do welonów.
Reszta ryb niestety jak nazwa wskazuje są rybami tropikalnymi, które wymagaja wyższej temp. (od 24 st. do 28 st)
Możesz dokupić ślimaki ampularię i melanoidesa (popularny świderek). Zawsze trochę pomogą w utrzymaniu czystości ( a przy welonach jest co sprzątać ).
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: anik »

Z tym plecostomusem to chyba jednak lekka przesada, dorasta do 30 cm i ja bym go do 120litrów nie włożyła.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: prazm »

U mnie w 300 L Plectostomus wyglądał jak zjawa z innego świata. Stanowczo nie do 120 L.
Kerka
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2006, o 01:41

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: Kerka »

Nie przesada. Dorasta - czyli może osiągnąć max. wielkość przy idealnie mu pasujących warunkach. Jest to ryba, która rośniecały czas", kupuje się wielkości ok. 5-7 cm, i nim osiągnie np. te 20 cm minie trochę czasu. A tylko zacięty pasjonat akwarysta jest w stanie przez tak długi okres czasu utrzymać ryby w akwarium ( choroby-padnięcia, oddanie - znudzenie). A dla ryby przydennej i spokojnej nawet dł. 20 cm akw. o podstawie ok. 90 cm uważam za wystarczające (co nie znaczy idealne).
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: anik »

Nie zgodzę się z Tobą, Kerka. Powinniśmy starać się zapewniać rybom jak najlepsze warunki, a dobierając konkretne gatunki do obsady należy się kierować wielkością dorosłego osobnika, a nie malucha.
Kerka pisze: 20
Pisałam o 30.
Kerka pisze:A tylko zacięty pasjonat akwarysta jest w stanie przez tak długi okres czasu utrzymać ryby w akwarium
No tak, czyli mogę sobie kupić takiego młodego, kilkucentymetrowego gibbicepsa (dorastającego do 50cm.) do akwarium 50 litrowego, bo przecież wychodzę z założenia, że i tak nie dożyje wieku dorosłego (pomijając już to, że zbrojniki sa rybami dośc długowiecznymi w porównaniu do innych ryb) albo mi się znudzi Sorry, ale nie potrafię zrozumieć takiego podejścia do tematu, jest to sprzeczne z moim poczuciem akwarystyki

Poza tym jeszcze jedna kwestia. Welony mają dużą przemianę materii, zbrojniki też. Pół biedy, jeśli proponujesz stosunkowo nieduże zbrojniki niebieskie, ale jeśli chcesz wpuścić tam jeszcze plecostomusa, to będzie baardzo ciężko o zadbanie stabilnych warunków (wysokie stężenie związków azotowych, później glony, choroby ryb spowodowane złymi warunkami itd.). I jak początkujący ma nad tym zapanować

Zdecydowanie odradzam plecostomusa.
Kerka
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2006, o 01:41

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: Kerka »

anik pisze:
Kerka pisze: 20
Pisałam o 30.
No tak, czyli mogę sobie kupić takiego młodego, kilkucentymetrowego gibbicepsa (dorastającego do 50cm.)
quote]

Jesli mamy się trzymać szczegółów to: Pisałam o 20 cm w sensie dalszej wypowiedzi (nie dotrzymania do wieku emerytalnego w akw.)
A dalej w temacie szczegółów. Plecostomus Hypostomus dorasta do 60 cm natomiast wspomniany przez Ciebie gat. Gibbiceps Pterygoplichthys do 30 cm (nie 50 cm) (źródło Atlas słodkowodnych ryb akwariowych dr Axelrod )
A z tą nadwyżką związków przemiany materii w tym ponad 100 litrowym akw. też nie przesadzaj. Dwie welonki jakiś jeden czy dwa ze zbrojnikowatych plus ew. parę kirysków to na tej objętości jest naprawdę niewiele. Wg. tego co piszesz to na te załóżmy 5 ryb powinno być akw. min. 250-300 l. Owszem, zgodzę się na taką ilość ryb na takiej poj. ale gdyby chodziło o pielęgnice o silnym instykcie terytorialnym ale nie przy 2 welonkach i czymś ze zbrojnikowatych lub kirysów.
a swoją drogą - o co my się sprzeczamy? Te wszystkie nasze odp. to są tylko propozycje na zadany temat. Każdy ma dostęp do książek, internetu itp. więc szczegóły już może sam posprawdzać. A najbardziej zainteresowanego tematem i tak nie widać

anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: anik »

Kerka pisze:Plecostomus Hypostomus dorasta do 60 cm natomiast wspomniany przez Ciebie gat. Gibbiceps Pterygoplichthys do 30 cm (nie 50 cm) (źródło Atlas słodkowodnych ryb akwariowych dr Axelrod )
Mam inne dane:
Glyptoperichthys gibbiceps [.] size 45mm (17,7") SL

Kod: Zaznacz cały

planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=148
A co do Hypostomus plecostomus, to faktycznie, co źródło, to różne dane

Z całym szacunkiem, ale najpierw piszesz o plecostomusie jako świetnej rybie do 120 litrów, a jak przychodzi co do czego, to piszesz, że on dorasta do 60 cm. Gdzie sens, gdzie logika?
a swoją drogą - o co my się sprzeczamy?
Myślałam, że tylko dyskutujemy, do sprzeczania się mi daleko
Kerka
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2006, o 01:41

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: Kerka »

Haha, a zaineresowanego dalej nie ma
Sprawdzałam te rozmiary jeszcze w innych książkach i trochę w int. Faktycznie, różnią się i to znacznie i dlatego ucinam temat wielkości. Chociaż ja zawsze jeśli chodzi o dane ryb polegam na dr Axelrodzie - sam zjeździł świat i opisał prawie 7500 ryb znajdujących się w tym atlasie, a nie jak większość pozycji poprzepisywana z innych. W klasyfikacji paletek chyba nie ma lepszego autora.

micha³ ;]

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: micha³ ;] »

Hej zamierzam sobie kupić akwa ale narazie niewieljkie , myslalem o 8,5 litrowej kuli ale po waszych podpowiedziach chyba kupie sobie zwykle :) Bedzie ono na antresoli , wode moge zmieniac co tydzien , oswietlenie jestsrednie nie jest mocno oswietlone to nie znaczy tez ze jest ciemno , woda bedzie nie ogrzewana (temp. pokojaowa) . nie chce zeby bardzo brudzila rybka i wkoncu nie wiem jaka wybrac , ponoc welonki b.brudzą (bylyby idealne :p) takze doradzcie mi jak mozecie ! Narqa i z gory dziex :idea:
Mono

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: Mono »

Miałam akwarium 60l. Od niedawna mam 150L. Zastanawiam się nad kupnem Pielęgniczek ramireza, ale słyszałam Że nie są one łatwe w hodowli. Czy to prawda?
donka87

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: donka87 »

czesc a jakie rybki moge dolaczyc do danio gupika glonojada i molizezji :?: prosze pomozcie
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Dobieranie obsady akwarium

Post autor: badger »

neon czarny, neon inessa, rozne guraminy, kosiarki, skalary. te sa najpopularniejsze i do kupienia praktycznie w kazdym sklepie zoologicznym. Pamietaj ze wszystkie wymienione (oprocz glonojada [pewnie masz zbrojnika niebieskiego]) sa rybami stadnymi i nie nalezy ich trzymac pojedynczo!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości