[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

"Krotkie": dlugosc parafokalna 33mm i 170 TL dlugie to te na 160 TL maja 45 mm. Da sie to mieszac bo sa spore tolerancje, ale ŹLE sie tak pracuje, bo to wymaga znacznych korekt sruba makro, a nie tylko lekkiego dopasowania ostrosci sruba mikro. Dlatego patrzac na sprzet warto kierowac sie oznaczeniami.

Akurat obrotowy stolik to fajna rzecz, ale ten bedzie mega niewygodny w pracy - jest totalnie nieergonomiczny.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Rozumiem, że te 33 i 45mm to długości fizyczne obiektywów.
Są sumy 33+170=203 oraz 45+160=205. Ich różnica to 2 mm. I o te mniej więcej 2 mm trzeba będzie przesunąć stolik (góra/dół) śrubą ruchu zgrubnego kiedy będzie się zmieniało miską rewolwerową obiektywy z 160 na 170 o odwrotnie?

Dobrze to zrozumiałem?

Czy sam mikroskop (jako model MB30 lub jakiś inny) jest projektowany na te 160mm, czy ta wielkość 160 (170) związana jest tylko z samymi obiektywami?

Czy na coś jeszcze ma wpływ różnica w tym parametrze?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Dlugosc optyczna i najczesciej (od 20x w gore) z grubsza rowniez fizyczna. Chodzi o to ze plaszczyzna ostrosci jest w odleglosci 45 mm od plaszczyzny oporowej obiektywu (jak wkrecisz na maxa). I bez wzgledu na to jaka fizyczna dlugosc ma obiektyw (patrz jaki malenki jest 5x na 160mm) to po zmianie obiektywu ostry obraz jest w tym samym punkcie (teoretycznie) lub wymaga malej korekty sruba mikro (praktycznie).
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Czyli po zmianie obiektywu trzeba będzie podnieść/opuścić stolik (lub tubus w zależności od konstrukcji mikroskopu nie o około 2 lecz o 12 mm? Czy jednak ta różnica 170-160=10 też będzie mieć w tym udział.

Co co fizycznie jest długość tubusa - czyli te 160 lub 170 mm?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Ja bym nie kombinowal, tylko po bozemu wstawil jeden komplet i tyle (: Za malolata mialem taki mix obiektywow i nie bylo to wygodne, ale Twoj wybor (

Chodzi o to w jakiej odleglosci powstaje generowany przez obiektyw obraz, ktory potem przejmuje okular - i to jest wlasnie 160 mm TL (: Mozna zdluzyc tubus o 10 mm i masz 170.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Dziękuję
1) Naprawdę sporo się dowiedziałem z Twoich wypowiedzi. Przesuwanie obiektywu o 2 mm było dla mnie do łyknięcia (okazało się błędnym myśleniem, bo trzeba przesunąć o 12mm)to kombinowanie dodatkowe ze zmianą długości tubusa już mi w ogóle nie pasuje.
Już wiem, że w takim zestawie i z taką ceną na 90% nie wezmę tego mikroskopu. Może sprzedający ma inne 160-tki aby je podmienić.

2) A kończąc ten temat to jeśli nie jest fizycznie nic wygrawerowane (w szczególności 160/- lub 160/0,17") to jaka tam jest lub może być wartość? Gdzieś można znaleźć takie informacje?

3) Moje pytania służą mi nie tylko w celu kupna, ale chcę się się czegoś dowiedzieć Jeśli mam się tym pobawić to też lubię wiedzieć co, jak i dlaczego działa., a nie na zasadzie podłączam i działa". Robię to oczywiście na tyle ile wystarcza mi wiedzy i zrozumienia zjawisk.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Zerknij tu: obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm I ogolnie na poradniki na stronach Nikona czy Olympusa, tam jest sporo teorii dosc dobrze wytlumaczonej choc czesto ocierajacej sie o fizyczna czarna magie nie do ogarniecia dla normalnego czlowieka. (

Krotkie obiektywy sa dosc stare (lata 70 i wczesniej) i wtedy oznaczano je bardzo skromnie.
andy109
Posty: 3
Rejestracja: 1 gru 2014, o 21:43

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: andy109 »

Czy ta oferta:
sprzedajemy.pl/mikroskop-pzo-z-oswietleniem,16251162
przynajmniej na pierwszy rzut oka, wygląda na atrakcyjną?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Wyglada ok.
nikon
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2014, o 20:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: nikon »

Dobry wieczor,
szukam mikroskopu dla cory (10 lat). Najwazniejsze aby mozna podlaczyc do kompa ale obserwowac rowniez normalnie".

Znalazlem dwa modele, ktore wygladaja bardzo podobnie:
allegro 4830281349

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?products_id=870&lunety=Mikroskop_Bresser_Biolux_NV_20x_-_1280x_z_kamer%B1_PC_VGA_640x480_i_walizk%B1_-_ZASILANIE_BATERYJNE
Czy to nie to samo tylko inaczej obrandowane"? Czy w tej cenie dostane cos lepszego?


Pzdr
N.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

To samo. W tej cenie z nowych nic lepszego nie kupisz, jest na forum (nawet tu ostatnio i w poradniku o kupowaiu) sporo opinii o tym mikroskopie-zabawce, dla dziecka ok.
nikon
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2014, o 20:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: nikon »

Jeszcze jedno pytanie dorzuce

W tym z teleskopy.pl jest napisane:
Powiększenie: 20x - 1280 x

W tym drugim:
Zakres powiększeń: 102x-1024x
Powiększenie 64x-1024x

Ten rózowy to chyba literowka ale jaka roznica bedzie w powiekszeniu w normalnym użytkowaniu?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Żadna. To jest zabawka, nie kieruj sie mocą mikroskopu, nawet gdybys kupowal klasowy sprzet bo nie po tym poznaje sie jakosc.

Pewnie ma inny okular, albo jakis zoom i stad roznice. W jakosci zadne, tj. im silniejszy tym gorszy obraz.

Dla dziecka (i nie tylko) optymalne jest powiekszenie do 400x, wiecej nie potrzeba.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości