[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: kriscavok »

Dobra rada na początek - nie spiesz się.
Z poziomu zero, do zakupu mikroskopu zajęło mi 6 miesięcy.
Aparat masz już wystarczający.

Poczytaj koniecznie tu:

Kod: Zaznacz cały

krebsmicro.com
o mikroskopii tu:

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk
w dziale Library"

Za 1000 PLN może uda się kupić używany mikroskop typu Biolar, poniżej bym nie schodził. Ma możliwości rozbudowy, jak żaden inny mikroskop w zasięgu cenowym amatora.
Szkoda kilkuset złotych na Erudity itp, jeśli poważnie myślisz o fotografowaniu.
Realnie myślę, że za 1500 PLN powinnaś być w stanie zamontować swojego Nikona na czymś, co dało by Ci możliwość fotografowania w podstawowych technikach, z możliwością rozwoju w przyszłości.

Podstawowe techniki np.:
Jasne pole - czyli goły mikroskop.
Ciemne pole - koszt dodatkowy ~ 0 PLN,
"Filtr uniwersalny opracowany przez Planapo i prezentowany na tym forum wcześniej - koszt 0 - kilkadziesiąt PLN, super efekt, ogromne możliwości.

Miłego czytania.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

w Polsce nie ma alternatywnej opcji dla biolara, stosunek jakosc/mozliwosci rozbudowy/dostepnosc czesci/cena bije wszystko dookola.

nikon D80 nie ma pomiaru TTL i moze byc nieco niewdzieczny na poczatek bo niestety wymaga lekkiego pokombinowania. adaptacja do biolara - bezproblemowa poprzez adapter okularowy za okolo 200zl

jest na allegro obecnie biolar, licytacja idzie od 1zl, teraz jest chyba jakies 120zl.

dziekuje za polecenie mojego filtra (:

nie kieruj sie powiekszeniem, a juz na pewno nie wierz w magiczne powiekszenia rzedu 1600-2000x oferowane przez wielu producentow sprzedajacych chinskie zabawki. ich jakosc jest bardzo zla to po pierwsze, a po drugie bakterie wcale nie sa takie atrakcyjne do ogladania jak sie to wielu na poczatku wydaje powiekszenia 40-400x daja przeogromne mozliwosci. maksymalne realne powiekszenie to okolo 1000-1250x, mikroskopy optyczne najwyzszej swiatowej klasy rzadko oferuja wiecej niz 1000x.
monia32
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2011, o 12:45

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: monia32 »

Dziękuję za odpowiedzi. Znalazłam tą aukcję z biolarem - allegro 1977712367 I to nawet jest w Łodzi, a ja mieszkam w Łodzi, więc mogłabym się wybrać go obejrzeć . Co sądzicie o tym egzemplarzu? Warto go kupić czy może jednak poszukać innego? A jeśli warto to za ile?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

warto byloby ogladnac na miejscu, ale prezentuje sie dobrze jesli by oceniac tylko na podstawie zdjec i opisu. Pickul ma chyba najblizej

co do ceny, mysle ze raczej nie pojdzie za wiecej niz 1000.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Pickul »

hehe, no tak do Łodzi mam ok. 100 km.
Oceniając po zdjęciach to doskonały egzemplarz. Sam bym go kupił.
Ja musiałem kupić dwa żeby złożyć jeden przyzwoity.
BiałaNoc
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2011, o 20:06

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: BiałaNoc »

allegro 1986845844 a o tym co sądzicie?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

chyba w jakims pokrewnym i aktualnym temacie wypowiadalismy sie o nim. cena kup teraz wygorowana, wywolawcza na dużą siłę ujdzie.

jest tez dostepny stary nikon za podobna cene: allegro 1978249799 ciekawe za ile pojdzie bo w Polsce jakiekolwiek mikroskopy Nikona to duza rzadkosc.
monia32
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2011, o 12:45

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: monia32 »

A który będzie lepszy Biolar do którego podałam linka czy ten Nikon? Czy ewentualnie można do tych mikroskopów dokupić kamerkę lub jakąś nakładkę do aparatu?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

Nikon to zawsze Nikon, ale to jest dosc stary model i mozliwosci rozbudowy ma zdecydowanie mniejsze niz Biolar, dostepnosc czesci niezla, ale w zasadzie wylacznie na rynku zagranicznym. muszac dokonac tu wyboru postawilbym na Biolara.

adapter montowany do aparatu i wkladany na miejsce okularu mozna dokupic w dowolnej kombinacji bagnetow, gwintow itp, tak samo kamerke dzialajaca na tej samej zasadzie. jesli chodzi o nasadke triokularowa to w przypadku Biolara jest to niezwykle rzadko spotykana rzecz, ale moze da sie zaadaptowac nasadke z innych mikroskopow? np. Delta? Pickul, moglbys sprawdzic czy w te strone sie da, a jesli nie to jakich przerobek by to wymagalo. Choc jesli by sie dalo to pewnie juz bys dal znac.
monia32
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2011, o 12:45

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: monia32 »

Hmmm umówiłabym się po weekendzie na obejrzenie tego mikroskopu Biolar. Napiszcie mi proszę na co powinnam przede wszystkim zwrócić uwagę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

na pewno sprawdz czystosc optyki: wyciagnac okulary/obiektywy popatrzec na cos bialego (wtedy widac dobrze czy nie zapaskudzone, jesli nawet troche to jest to do przeczyszczenia), zobaczyc czy obiektyw 100x nie ma zaschnietego olejku (mozna uzyc lupy),
sprawdzic dzialanie mechanizmow (czy chodza plynnie, czy nie ma luzów) oraz przyslon (polowa, kondensor), sprawdzic regulacje swiatla, centrowanie kondensora. dobrze jest wziac jakis swoj preperat i na nim przetestowac sprzet. ten Biolar naprawde wyglada na bardzo dobry stan.
monia32
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2011, o 12:45

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: monia32 »

Dzięki za radę, niestety obawiam się, że nie obejrzę tego mikroskopu przed zakupem. Napisałam do sprzedawcy, jednak opisał, że niestety nie ma czasu i że jest wiele osób, które chcą obejrzeć wystawione przez niego przedmioty. Trochę to podejrzane.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

sprzedajacy ma ponad 360 pozytywow, zadnego negatywa, wysokie oceny - ja spokojnie bym zaryzykowal z tym Biolarem, a na pewno znacznie predzej niz z kolejnym wystawianym za 450 zl przez osobe z zerowym kontem.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości