Dośw. z biologi PILNE !

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Falubazz
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2011, o 19:51

Dośw. z biologi PILNE !

Post autor: Falubazz »

Witam!

Dostalem od nauczycielki pewne doswiadczenie i nie wiem jak je wykonac.Licze na waszą pomoc

Obierz i utrzyj jedną bulwę ziemniaka. Połowę startej masy zalej wodą, a drugą połowę-
10-procentowym roztworem witaminy C. Po 30 minutach porównaj zabarwienie obu mas. Porównaj stopień i tempo ciemnienia.
wedrowycz_ka
Posty: 283
Rejestracja: 30 cze 2010, o 16:04

Re: Dośw. z biologi PILNE !

Post autor: wedrowycz_ka »

Hmm chyba powinieneś zacząć od obrania i utarcia ziemniaka, ale oczywiście nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Dośw. z biologi PILNE !

Post autor: maninblack »

Szybciej ściemnieje masa w naczyniu ze zwykłą wodą (ew. wodą destylowaną), natomiast o wiele wolniej w naczyniu z 10% roztworem witaminy C, zabarwienie to na pewno nie będzie aż tak intensywne jak w przypadku masy w naczyniu z wodą.

[Jeżeli zagmatwałem to w skrócie: witamina C (kwas askorbinowy) powoduje, że proces ciemnienia jest powolniejszy i ciemnienie jest mniejsze]

Dlaczego tak się dzieje?
Witamina C jest antyutleniaczem i przeciwdziała procesowi ciemnienia (utlenienia).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości