doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
kacz2n
Posty: 150
Rejestracja: 20 lis 2007, o 12:11

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: kacz2n »

David pisze:Ja w szkole co wtorek od godz. 15 tak gdzieś do 17, mogę robić doświadczenia.
Wow, szkoda że ja nie miałem takiej możliwości. To bardzo pomaga, przynajmniej wtedy kiedy trzeba znać te wszystkie kolory osadów.
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: David »

O tak, z tym sie zgodzę, że trudno zapamiętać na początku te kolory, ale jak zaczniesz chwytać który związek jak działa to to będzie bajka.

Co do chemii to nie mogę narzekać. Najpierw robie doświadczenie sam, później z nauczycielem który wszystko tłumaczy, a potem jak chce to znów sam. Moim zdaniem super.

Ze swojej strony polecam zerkanie do notatek z lekcji etc. podczas doświadczeń. Wiedza znakomicie się przyswaja.

Do tego polecam podręczniki S. SękowskiegoMoje laboratorium cz. 1 i cz.2". Książka jeszcze z czasów komuny, ale jest fajna. Na początku masz wrażenie że się czyta to jak bajkę, ale dużo informacji jest tam zawartych. Wydaje mi się, że przez to że teraz nie ma takich książek, ludzie chemii nie umią.
To publikacja jaką musi przeczytać każdy młody, zapalony chemik jak i profesor.

Po necie krążą gdzieś e-booki tego.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Korczaszko »

świetnie, ja nie miałam możliwości ćwiczyć w szkolnymlaboratorium nawet przed konkursem, na którym była część praktyczna. tak zabawa z probówkami jest fajna, szkoda że mój prawie pierwszy kontakt z nimi zostanie oceniony
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: David »

Największą bolączką jest częsta niechęć nauczycieli do pokazywania doświadczeń (np. tak w gimnazjum miałem). A jak masz doświadczenia to dużym niedosytem jest np. brak odciągu. Jak to się mówi, apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Awatar użytkownika
kacz2n
Posty: 150
Rejestracja: 20 lis 2007, o 12:11

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: kacz2n »

U nas też niestety nie było żadnych dygestoriów, ani wyciągów, a i same doświadczenia były pokazywane niezwykle rzadko.
scarlett89
Posty: 519
Rejestracja: 1 sie 2007, o 00:42

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: scarlett89 »

W podr Pazdry także jest dużo doświadczeń:)
eugienek
Posty: 13
Rejestracja: 27 mar 2008, o 22:23

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: eugienek »

Ja w liceum w ogóle nie mam doświadczeń i czuję się z tym jak kaleka Zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie takie podejście do sprawy przez nauczyciela, który swoją drogą naucza naprawdę dobrze, a z całą pewnością łatwiej zapamiętać np. zapach kwasu siarkowodorowego, jeśli mogą go powąchać P , niż przeczytać w książce o jego nieprzyjemnym zapachu
PS. Zadawałem już to pytanie w innym temacie, ale nie uzyskałem jeszcze odpowiedzi, więc przy okazji zapytam się jeszcze tutaj. Otóż znalazłem wczoraj w księgarni internetowej książkę pt.Doświadczenia chemiczne w zadaniach autorstwa Grażyny Bieniek, wydawnictwo Omega. Czy uważacie, że warto ją kupić? (Na poprzedniej stronie ktoś ją wypowiadał się pochlebnie o tym tytule, ale może ktoś mógłby napisać o niej coś więcej).
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Batha »

Kod: Zaznacz cały

chem.ox.ac.uk/vrchemistry/LiveChem/transitionmetals_content.html
tu jest kilka filmików, jakby ktoś chciał obejrzeć
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Korczaszko »

szkoda że wcześniej nie widziałam tej strony jest świetna heh podobno Mn(OH)2 jest biały a tu wychodzi jakiś taki kremowy - identyczny jak mi wyszedł na konkursie i nie wiedziałam co to jest (a to była pierwsza probówka )
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Mrówek »

mój pierwszy kontakt z próbówką w LO był straszny rozbiłam ją nic tam groźnego nie było ale mnie to dalej prześladuje.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Korczaszko »

Mr&#xF3wek pisze:mój pierwszy kontakt z próbówką w LO był straszny rozbiłam ją nic tam groźnego nie było ale mnie to dalej prześladuje.
ja się tak sztachnęłam amoniak, że juz myslałam że jakąś zapaść będę mieć i zejdę z tego świata, a byłam sama w sali. Póxniej już byłam ostrozniejsza
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Batha »

Korczaszko pisze:ja się tak sztachnęłam amoniak, że juz myslałam że jakąś zapaść będę mieć i zejdę z tego świata, a byłam sama w sali. Póxniej już byłam ostrozniejsza
a ja wdychając amoniak pozbyłam się kataru
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Korczaszko »

batha pisze:a ja wdychając amoniak pozbyłam się kataru
ja prawie pozbyłam się nosa i płuc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości