doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kerio
Posty: 53
Rejestracja: 28 sie 2007, o 22:36

doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: kerio »

Pytanie jak w temacie pisze mature podst. i duzo zadan jest zwiazanych z doswiadczeniami wprowadzono cos i ma powstac co i wlasne spostrzezenia. Czy jest jakas ksiazka z wszystkimi wymaganymi doswiadczeniami?
aga.agnes
Posty: 66
Rejestracja: 9 wrz 2007, o 11:09

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: aga.agnes »

W Vademecum maturzysty z Operonu są doświadczenia.
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: sosen »

Można też analizować gotowe testy np. z poprzednich lat i zwrócić uwagę na doświadczenia. Można też czytać opisy różnego rodzaju doświadczeń które są w książkach do chemii a o które się bardzo często omija w czasie nauki
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Batha »

najlepiej samemu wszystko robić
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Korczaszko »

batha pisze:najlepiej samemu wszystko robić
a ile osób ma taką możliwość? raczej niewiele
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: sosen »

No niestety w szkole średniej bardzo mało jest szkół gdzie można na lekcjach wykonywać samemu różnego rodzaju doświadczenia
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Batha »

pani Korczaszko pisze:a ile osób ma taką możliwość? raczej niewiele
mieszkańcy Śląska mogą zawsze do Pałacu Młodzeiży pojachać. może w innych regionach też takie fajne miejsca są
Awatar użytkownika
Kojtek
Posty: 149
Rejestracja: 13 lut 2007, o 22:09

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Kojtek »

Najlepiej poczytaj informator maturalny
Jest też fajna książka z OMEGIdoświadczenia chemiczne w zadaniach autorstwa Grażyny Bieniek,ja zapłaciłem dokładnie 28,90 możesz poszukać w antykwariacie albo na allegro może Ci się uda kupić taniej
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Korczaszko »

batha pisze:mieszkańcy Śląska mogą zawsze do Pałacu Młodzeiży pojachać. może w innych regionach też takie fajne miejsca s
o tym nie wiedziałam. jeśli u mnie w województwie tak jest to jedynie w Kielcach - nie uśmiecha mi się jechać te 70km. ale i tak wątpię w taką możliwość a jak to jest w tym Pałacu Młodzieży? idziesz sobiei robisz doświadczenia, czy jest jakieś kółko?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Batha »

są różne zajęcia, kilka razy w tyg. przychodzisz kiedy Ci pasuje.
dostaje się kartki z instrukcjami, odczynniki są już na sali, robi się dośw, pisze obserwacje, a potem wszystko razem sprawdzamy.
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: sosen »

fajnie wy tam macie
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: Eklerka »

batha pisze:mieszkańcy Śląska mogą zawsze do Pałacu Młodzeiży pojachać. może w innych regionach też takie fajne miejsca są
my tez mielismy tam zajecia
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: doswiadczenia na maturze z chemii skad sie uczyc?

Post autor: David »

Ja w szkole co wtorek od godz. 15 tak gdzieś do 17, mogę robić doświadczenia.
Wygląda to tak, że nauczycielka przygotowuje różne doświadczenia, a my je później wykonujemy. Zaleta jest taka, że mogę je nawet kilkanaście razy przeprowadzać.
Chodzą na to głównie osoby zdające maturę z chemii. Jest super, bo zawsze można sie zapytać nauczycielki co jak i dlaczego tak. Jest to świetne powtórzenie do matury, bo sama wiedza ulatuje szybko, a gdy podeprzesz to doświadczeniami to zostaje to na brdzo długo.

I tak na przykład domowymi sposobami otrzymujemy kwasy karboksylowe, przeprowadzamy próby Tollensa i Trommera, tworzymy estry, osady soli. Można zrobić sztuczną krew, pobawić się KMnO4+H2O2 i wiele innych .

Jednym słowem super. Bardzo lubię chemię (bedę starał się o medycynę), a takie doświadczenia dodatkowo świetnie utrwalają wiedzę. Tym bardziej, że chemię mam rozszerzoną, jestem w drugiej klasie, a dzięki temu większość materiału już przerobiłem ijeżdżę teraz na powtórkach.

A więc kto nie ma tych doświadczeń to niech żałuje, bo to świetna powtórka do matury.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości