Doświadczenie z Biologii Potrzebna Pomoc :(

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Ninia
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2009, o 16:49

Doświadczenie z Biologii Potrzebna Pomoc :(

Post autor: Ninia »

Mam pewne doświadczenie z biologii jednak nie mam pojęcia jak to zrobić gdyż nigdy czegoś takiego nie robiłam. Gdyby ktoś potrafił mi pomóc proszę o pomoc i z góry dziękuję bardzo.

Uczniowie pewnej szkoły założyli hodowlę mącznika młynarka, mając do dyspozycji sześć larw i sześć poczwarek. Po upływie trzech miesięcy postanowili zbadać strukturę wiekową populacji. W tym celu przesiali całą hodowlę i policzyli dokładnie okazy wszystkich stadiów: stadium larwy 63, stadium poczwarki 47, stadium imago (żywe okazy) 18, stadium imago (martwe okazy) 21.
a. Przedstaw na wykresie słupkowym strukturę wiekową populacji mącznika.
b. Określ precyzyjnie rodzaj struktury wiekowej tej populacji.
c. Spróbuj przewidzieć dalsze losy tej populacji przy założeniu, że hodowla będzie prowadzona przy pełnej dostępności pokarmu.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Doświadczenie z Biologii Potrzebna Pomoc :(

Post autor: persil1991 »

a) - masz zrobić wykres.
Oczywiście Ty masz zrobić jeden wykres (w podanym linku są dwa - czyli masz zrobić połowę wykresu, który masz pod tym linkiem), a zamiast wieku liczbowego wpisz kolejne stadia zaczynając od początkowego: larwy, poczwarka itd. Na osi x wprowadź właściwą jednostkę i podziałkę.

Oczywiście Tobie wyjdzie znacznie mniej słupków poziomych niż w podanym linku, a ich długość zależeć będzie od danych jakie masz w zadaniu:
stadium larwy 63, stadium poczwarki 47, stadium imago (żywe okazy) 18, stadium imago (martwe okazy) 21.


b) istnieją trzy możliwości - populacja rozwijająca się (mało osobników starych, dużo młodych), ustabilizowana (średnia ilość osobników młodych i starych), wymierająca (dużo osobników starych, mało młodych). Oczywiście wybór jednej z nich opierasz na analizie wykresu.

c) wniosek wyciągasz z podpunktu b)
Ninia
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2009, o 16:49

Re: Doświadczenie z Biologii Potrzebna Pomoc :(

Post autor: Ninia »

Dziękuję za pomoc
Ninia
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2009, o 16:49

Re: Doświadczenie z Biologii Potrzebna Pomoc :(

Post autor: Ninia »

Z tym wnioskiem właśnie jak się okazało jest najgorzej ogólnie wybrałam populację rozwijającą się ale wniosek jaki może być ?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Doświadczenie z Biologii Potrzebna Pomoc :(

Post autor: persil1991 »

Żaden wniosek, tylko przewidywanie przyszłości (ot taka zabawa we wróżbitę)

Skoro populacja rozwijająca się, to jaki może być wniosek? Że wymrze? Że się roz.? (to ostatnie słowo wcale nie ma być przekleństwem, tylko usiłuję jakoś naprowadzić)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości