Doswiadczenie z zadań maturalnych

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Doswiadczenie z zadań maturalnych

Post autor: tin »

Żadko zdaję pytania, bo wolenajpierw sprawdzić w książce niż zawracać komuś głowę. Ale z tym nie moge sobie poradzić. Psorka mówiła ze to niby zadanie maturalne ale dosyć trudne jak dla mnie. Brzmi nastepująco:
Do 3 probówek wlano kolejno po 2ml: 10% r-ru żelatyny, płyn powstały ze zmiażdżonych i roztartych w wodzie destylowanej napeczniałych nasion fasoli oraz taki sam płyn z nasion grochu. Nastepnie do kazdej probówki dodano po 1ml stężonego kwasu azotowego. Zaobserwowano we wszystkich probówkach zmiane koloru na ciemnożółty.
Sformułuj pproblem badawczy do tego doświadczenia. Podaj przykład zawartości czwartej probówki, gdyby chciano rozszerzyć ten eksperyment.

Na poczatku myslałem że chodzi o nitrowanie, bo ten żółty kolor. Ale teraz juz nie wiem o co chodzi.

Nie chodzi mi o sama odpowiedź ale chciałbym żeby ktos mi to ktoś wytłumaczył jeśli potrafi.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Doswiadczenie z zadań maturalnych

Post autor: Anex »

Wśród aminokwasów wchodzących w skład białka są aminokwasy z pierścieniem aromatycznym który pod wpływem kwasu azotowego V ulega nitrowaniu, np białko kurze
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Doswiadczenie z zadań maturalnych

Post autor: tin »

Ale właśnie, jak juz napisałem, nie jestem pewien czy o to tu chodzi. Zwłaszcza że żelatyna jest koloidem.
Piotrek

Re: Doswiadczenie z zadań maturalnych

Post autor: Piotrek »

Białko pod wpływem kwasu azotowego zmienia kolor na Żółty. Nazywa się to reakcją ksantoproteinową. To jest w II gimnazjum :D
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Doswiadczenie z zadań maturalnych

Post autor: tin »

Panie genialny próba ksantoproteinowa też jest właśnie oparta na nitrowaniu.
Reakcja ksantoproteinowa jest to reakcja stężonego kwasu azotowego V na białko, w wyniku której ulegają reakcji nitrowania związki aromatyczne będące podstawnikami aminokwasów( pierścienie benzenowe aminokwasów aromatycznych- takimi aminokwasami są np.: fenyloamina, tyrozyna, tryptofan.). Białko przyjmuje żółty kolor związków nitrowych. Produkt reakcji przeprowadzanej w środowisku alkalicznym ma kolor pomarańczowy. I co ważne jest przewidziana na program podstawowy LICEUM lub TECHNIKUM CHEMICZNEGO. Jesli miałeś w gimnazjum to dobrze ale na tym poziomie nie jest obowiazkowa(chyba że cos się zmieniło przez ostani rok za sprawą Romana).

Co do samego doświadczenia postawiłem właśnie na próbe ksantoproteinową. Ale nie jestem przekonany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości