drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Magda

drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Magda »

Ustal, czy drewno mogłoby być surowcem do produkcji paliwa do samochodów napędzanych alkoholem?.
Ostatnio zmieniony 2 kwie 2006, o 21:53 przez Magda, łącznie zmieniany 1 raz.
żabka
Posty: 269
Rejestracja: 9 kwie 2006, o 08:34

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: żabka »

eh nie bardzo rozumiem o co chodzi, czy o to ze z drewna mamy zrobic alkohol, ktory pozniej bedzie wykorzystany jako paliwo?

bo jesli tak to teoretycznie mozna schydrolizowac celuloze do skrobi, i potem skrobie poddac fermentacji alkoholowej i powstanie etanol

ale czy o to chodzi, nei mam pojecia
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Teba »

Tak, drewno mogłoby być tym surowcem. To całe zadanie jest po prostu innym sformułowaniem pytaniaCzy z drewna można otrzymać alkohol?". Można, proszę bardzo: Do suchej probówki wsyp trociny, do 1/2 objętości. Probówkę zamknij korkiem z rurką zgiętą pod kątem 90 stopni, połącz ją z odbieralnikiem, umieszczonym w zlewce z zimną wodą. Teraz ogrzewaj probówkę z trocinami, a gdy u wylotu rurki połączonej z odbieralnikiem pojawi się biały dym, zbliż do niego zapaloną zapałkę. Przy ogrzewaniu zawartość probówki zczernieje, wydzielać się będą lotne substancje, z których część będzie się skraplała w odbieralniku, tworzące dwie warstwy. Gazy płoną niebieskawym płomieniem. Z doświadczenia tego możnabyłoby wywnioskować, że w wyniku rozkładu substancji organicznych zawartych w drewnie powstał: węgiel drzewny, gazy (CO, CH4, H2) oraz ciecze (warstwa górna to smoła drzewna, dolna to między innymi woda i 1-2% METANOLU). Powstał więc alkohol. A więc paliwo do naszego teoretycznego samochodu. Pytanie tylko jak daleko zajedziesz na tych 2 procentach metanolu
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Kuba »

Ale można go wydestylować i jest
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: racoon88 »

Co z tego, że można zrobić alkohol? Jeszcze jest istotne czy to będzie opłacalne.
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Teba »

racoon88 pisze:Co z tego, że można zrobić alkohol? Jeszcze jest istotne czy to będzie opłacalne.
Jak zaznaczyłem na końcu, wydajność chyba nie jest wielka. No ale gdyby się uparła to gdzieś mogłaby dojechać
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Ambasador »

no to jak juz jesteśmy przy alkoholach to ja też mam pytanie(powininem chyba załozyc nowy temat ale mi sie juz nie chce:P): czy da sie jakimś domowym sposobem bez specjalistycznych odczynników i sprzętu odróżnić METANOL od ETANOLU ?
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Teba »

Hmm. sprawdzić temperaturę wrzenia? metanol ma 65 stopni, etanol 78.

[ Dodano: Pią Kwi 14, 2006 10:12 ]
Albo skosztować ok 10g. Jeśli to etanol to nic sie nie stanie, jeżeli metanol to oślepniesz. nie polecam.
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: racoon88 »

Teba pisze:No ale gdyby się uparła to gdzieś mogłaby dojechać
No tak - pierwsze samochody też jeździły na krótkie dystanse -).
Teba pisze:Hmm. sprawdzić temperaturę wrzenia? metanol ma 65 stopni, etanol 78.
Ciekawy eksperyment, słyszałem, że można się nieźleupić oparami -).
A jeżeli chodzi o domowy sposób. hm. gdzieś się natknąłem na takowy - jak sobie przypomne, to napisze .
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Sil »

Teba pisze:Pytanie tylko jak daleko zajedziesz na tych 2 procentach metanolu
To jest metoda laboratoryjna. Może istnieje jakiś sposób (przemysłowy), bywycisnąć z drewna więcej metanolu? Wtedy stało by się to opłacalne
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Kuba »

Jak by kotoś znał się na chemi to może

Pomyśleś by trzeba:
-daj wzór celulozy
-daj wzór metanolu

Nie chce mi sie szukać
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Teba »

metanol to CH3OH, a celuloza jest na pewno w każdej książce do chemii, a nawet biologii. Polecam google do jej znalezienia
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: drewno- surowiec do produkcji paliwa?

Post autor: Mawr »

celuoza to bodajze (C6H12O6)n - polimer glukozy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości