Działania zagrażające środowisku oraz katastrofy ekologiczne

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: ZM Salus zanieczyszczaja coraz bardziej.....

Post autor: WojtekB »

Od kiedy jesteśmy w UE taki proceder nie powinien występować (jeżeli nawet takie odpady nie zagrażają ujęciom wody skażeniem, mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne). Takie odpady muszą zostać zutylizowane (niestety wielu rolników i przetwórców o tym nie wie, przynajmniej nie chce wiedzieć). Co można w tej sprawie: ustawy o ochronie środowiska oraz unijne rozporządzenia wyraźnie mówią, że takie odpady powinny być zutylizowane (spalone) lub przetworzone (w miarę możliwości) na mączkę zwierzęcą (która jest oczywiście w Polsce zabroniona jako pasza dla zwierząt) i tłuszcze. Jak yeast napisała można to zgłosić sanepidowi oraz służbą weterynaryjnym. Nie wiem czy taki fakt można zgłosić ARiMR, oni też jednak powinni takim faktem się zainteresować.
sopel
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2008, o 20:10

Re: ZM Salus zanieczyszczaja coraz bardziej.....

Post autor: sopel »

Panie Mateuszu - proszę się ze mną skontaktować pod adresem k.[at].pl - PILNE!
sopel
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2008, o 20:10

Re: Pozbywanie się odpadów poubojowych przez ZM SALUS w Pniewach

Post autor: sopel »

mateusz5165, Panie Mateuszu - jeśli chodzi o Salus to proszę o kontakt - myślę, że mogę Panu pomóc. k.[at].pl
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Pozbywanie się odpadów poubojowych przez ZM SALUS w Pniewach

Post autor: Matthiola »

mateusz5165, z ustawy o odpadach wynika definicja odpadow.
Odpad to to, czego wytworca danego produktu MUSI SIE POZBYC.
Nie jest odpadem to, co mozna oddac komus do przetwozenia lub wykorzystania. Policja pewnie nic nie zrobila, bo oni byc moze nie zlamali prawa. Przekazanie rolnikowi produktow ubocznych to nie pozbycie sie odpadu w swietle prawa. I pewnie stad brak interwencji, bo wg papierow jest ok.
Inna sprawa to klasyfikacja odpadow poubojowych niebezpiecznych opisanych w zalaczniku do ustawy o odpadach - katalogu odpadow.
Jesli sa to: kregoslupy, oczy, mozgoczaszki, ogony to wowczas jest to lamanie prawa. Wg ustawy o odpadach powinny byc one poddane procesowi opisanemu w zalaczniku numer 5 do w/w ustawy - w tym wypadku spalenie w odpowiednich ku temu zakladach. W przypadku zlamania tego punktu ustawy o odpadach nalezy powiadomic nie policje lecz sanepid. Nie bylo by tez bledem napisanie listu otwartego do ministerstwa odpowiedzialnego za ochrone srodowiska.
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: Pozbywanie się odpadów poubojowych przez ZM SALUS w Pniewach

Post autor: fizolof123 »

typlko pytanie czy szanowne ministerstwo by sie zainteresowalo tego typu sprawa to juz inna kolej rzeczy.Pewnie sie skonczy jak w wiekszosci przypadkow ( wyworzacy odpady bedzie bezkarny,albo naloza na niego grzywne ktora i tak nie bedzie dla niego wiekszym problemem splacic )
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Pozbywanie się odpadów poubojowych przez ZM SALUS w Pniewach

Post autor: Matthiola »

fizolof123, zamiast negowac sprowadz odpowiednie sluzby ktore to zbadaja. Poki sie nikt nie pojawi to nie ma co gdybac. Nikogo na garacym uczynku nie nakryto. Napisalam wyznaczniki lamania prawa. Jesli nie lamia prawa to nie ma co pisac bzdur zekomu zalezy?".
Humbaak
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2009, o 17:37

Katastrofa ekologiczna na rzece Bug

Post autor: Humbaak »

Przed tygodniem na rzece Bug masowo zaczęły padać ryby. Prawdopodobnie wyzdychały wszystkie.
Czy to przypadek, że ryby wytruły sie podczas obfitych opadów które spłukiwały z pól przeróżne chemikalia?
Jak podobnym przypadkom zapobiegać?
wrotka85
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2009, o 09:22

Re: Katastrofa ekologiczna na rzece Bug

Post autor: wrotka85 »

Taka sytuacja wcale nie musiała być spowodowana tym, że na polach stosowano preparaty chemiczne. Wystarczyły same nawozy zawierające azot i fosfor - główne pierwiastki odpowiedzialne za eutrofizację. Duże spływy N i P spowodowały wzrost intensywności mikroorganizmów występujących w wodzie. Dodatkowo w tym czasie dość sporo padało i opady mogły wywołać odładowanie osadów materii organicznej zsedymentowanej w rzece. Procesy metaboliczne mikroorganizmów spowodowały wzrost BZT5, czyli intensywne zużycie tlenu rozpuszczonego w wodzie. Te ryby po prostu się udusiły - zjawisko to nazywa się przyduchą.
ele
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:07

co się stanie z Mazurami?

Post autor: ele »

w Newsweeku ukazał się ciekway artykuł, pod którym wywiązała się interesująca dyskusja.

zachęcam do wzięcia w niej udziału.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: co się stanie z Mazurami?

Post autor: eszel »

Nasówa sie jedno stwierdzenie: POCAŁUJTA W D*** WÓJTA!"
ele
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:07

Re: co się stanie z Mazurami?

Post autor: ele »

myślę, że warto skomentować pod artykułem. Nich zobaczą ile jest osób, któr mają swoje zdanie na ten temat.

pzdr.
ele
jakub178
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2010, o 15:21

Re: Firma Marcinkowscy w Zbęchach zanieczyszcza środowisko.

Post autor: jakub178 »

mógłbyś mi przesłać fotki to ja rozglośnie tą sprawę
x-man1
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwie 2010, o 19:22

Oczyszczalnia wypompowuje ścieki na pola! Co zrobić?

Post autor: x-man1 »

Witam,
chciałbym się dowiedzieć czy oczyszczalnia może wypompowywać osad w doły wykopane przez nich i gdzie to można zgłosić jeśli to robią nielegalnie.
Wypompowują te ścieki już od kilkunastu lat w doły pod las i nikt z tym nie zrobi porządku!
Mój znajomy pracował w oczyszczalni i mówił że co nie zdołają sprasować to właśnie oczyszczalnia tam wypompowuje.

Proszę o odpowiedzi bo ktoś w końcu musi się tym zająć

Ps jeśli temat jest w złym miejscu proszę o przeniesienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości