Efekt cieplarniany

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
flora
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2007, o 16:11

Re: efekt cieplarniany

Post autor: flora »

Akcja internetowa na rzecz sadzenia drzew w Amazonii a chyba bardziej edukacyjna
Wystarczy wejśc w link raz na dzień a przyczyniamy się do zasadzenia tysiąca drzew, gdy ilość wejśc na ten portal przekroczy 100 mln. Obecnie wejść jest prawie 6 mln.
Zapraszam wszystkich do zabawy.

Chyba wszyscy wiemy jak ważne są lasy tropikalne dla klimatu i efektu cieplarnianego. Akcje zalesiania też są prowadzone na północnej części globu. Wczoraj chyba przeczytałam jednak, że nadmierne zalesianie na północy może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych, czyli wpływ na efekt cieplarniany. Tak się może dziać, gdy ilość otwartej przestrzeni (na której gromadzi się śieg, który z kolei odbija promienie słoneczne wyrzucając niejako ciepło poza ziemską atmosferę) zmniejsza się poprzez przyrost lasów, osłaniających duże, otwarte obszary. W lesie śnieg nie odbija promieni.

Tak to mniej więcej wytłumaczono. Ciekawe na ile jest to prawda i jaki wpływ rzeczywiście może mieć na klimat.

[ Dodano: Pon Sie 20, 2007 17:32 ]
Co to papierowych toreb. Podobnie jak wy, wciąż nie mogę się nadziwić dlaczego powszechnie się ich nie używa, choćby do pakowania warzyw w warzywniaku czy byle jakim sklepie. Ile razy byłam i jestem zmuszona do odebrania produktów już przez panią ekspedientkę zapakowanych w kilka reklamówek, tzw. jednorazówek.

A jeśli się mocno uprzeć, skąd brać te papierowe skoro jest ich jak na lekarstwo?
Gacek
Posty: 111
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 22:09

Re: efekt cieplarniany

Post autor: Gacek »

Również gratuluję tematu
A dlaczego nie lniane czy konopiane torby Rolnicy byliby zadowoleni, że są zyski i jest co uprawiać, przemysł włókienniczy że ma co tkać, a i nie marnowano by papieru na torby. Taką torbę można wyprać i jest czysta.Przecież można ze sobą taką nosić. Nie sądzę, że przeniesienie marchewki i ziemniaków w jednej torbie jakoś by im zaszkodziło
A wracając do efektu cieplarnianego:
-Odnośnie danych o wpływie czynnika antropogenicznego - może faktycznie nie jest to dużo w skali globalnej, ale to właśnie jest ta kropla która powoduje,że woda zaczyna wylewać sie ze szklanki. Dlatego akurat sugerowanie się wielkością nie jest słuszne.
-Odnośnie środków zaradczych: komunikacja publiczna, ocieplanie domów, żarówki energooszczędne, piece fluidalne, alternatywne źródła energii etc.
Problem tkwi w mentalności Polaków oraz sytuacji w tym kraju:
1)W sąsiednich Czechach jeździ więcej pociągów pasażerskich niż w Polsce, to już pokazuje na to jak jest źle. Rozkład jest kiepski, pociągi kursują rzadko - tego nie widać w takich dużych miastach jak Poznań, ale proponuje się wybrać do jakiegoś powiatowego miasta nie leżącego przy żadnej magistrali kolejowej 3 pary pociągów na dzień to za mało. Zresztą z autobusami nie jest lepiej. i to z PKS-ami i z autobusami komunikacji miejskiej.Mała jest kontrola nad rozkładami jazdy - tyle tylko co Urzędy Marszałkowskie sugerują rozkłady jazdy dla PKP PR.Dlatego tyle samochodów. Poza tym naszym społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że jak masz samochód to jesteś kimś. Wielu nadal woli jechać na morze w korkach z zawrotną prędkością 50 km/h niż pojechać szybszym pociągiem.Oczywiście pojawia się kwestia bezpieczeństwa, ale chyba teraz jest lepiej niż kilka lat temu. Poza tym więcej towarów powinno się wozić koleją a nie tirami, które nie dość że trują, to jeszcze rozwalają drogi.A jeżeli już ktoś jest zawziętym zwolennikiem 4 kółek, to powinien kupować nowe samochody z normami emisji spalin EURO, w przyszłości samochody hybrydowe - wyglądają tak jak zwykłe, zamiast klepanego złomu z zachodniej granicy.W perspektywie czasu to i tak się opłaci.
A to dopiero wierzchołek tej góry lodowej. W wielu miastach nadal są wysypiska śmieci bez ich sortowni, nie działa system recyklingu, a to są zwykłe straty energii.
W wielu miastach w centrum nadal pali się w piecach, zamiast zrobienia jednej wspólnej kotłowni - przecież tachanie węgla na 2 czy 3 piętro nie należy do przyjemności.
Można by pisać i pisać bez końca
Pozdrawiam
Gacek
flora
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2007, o 16:11

Re: efekt cieplarniany

Post autor: flora »

Wątek o papierowych torbach nie jest pozbawiony sensu Mi chodzi głównie o sytuacje, w których te papierowe mogłyby zastąpić nie tyle duże reklamówki co głównie jednorazówki używane często do zapakowania bułek, niektórych warzyw, a w wielu sklepach nie możemy decydować o formie zapakowania i nie wciśniemy pani sprzedającej naszej lnianej dla przykładu torby.
W większych samoobsługowych sklepach miałyby największe zastosowanie wypierając jednorazówki. Zanim pójdziemy do kasy pakujemy różne artykuły w opakowania, którym trzeba wlepić kod kreskowy. obecnie są to tylko jednorazówki a w jednym sklepie każdego dnia zużywa się ich tysiące.

Papierówki wcale nie muszą być też jednorazowe. Do kupna bułek używam jednej nawet kilka razy
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: efekt cieplarniany

Post autor: mila1301 »

Gacek pisze:A dlaczego nie lniane czy konopiane torby
tak właściwie to dlaczegoż by nie! Może to nie jest zły pomysł, u mnie w domu używa się toreb (ogólnie) materiałowych. Moim zdaniem są na pewno wytrzymalsze i bardziej ekologiczne.

Dopiero, gdy zaczyna być widać skutki ocieplenia klimatu, ludzie zdają sobie sprawę, że to tylko i wyłącznie przez nich, bo przecież zwierzęta nie mają na to wpływu, a zwłaszcza dziko żyjące. Globalnego ocieplenia nie da sie już zatrzymać, można co najwyżej spowolnić ten proces.
Często zadajemy sobie pytanie, co my możemy w związku z tym zrobić?

Oto przykładowe rady:
- jak już wyżej było wspomniane, rezygnować z użycia torebek plastikowych, na rzecz bardziej ekologicznych
- po wyjściu z pokoju wyłączać światło i zamiast standardowych żarówek używać energooszczędnych
- w czajniku elektrycznym gotować tylko tyle wody, ile jest potrzebne. zagotowanie pełnego czajnika = ilości energii potrzebnej do oświetlenia pokoju przez jeden wieczór
- posadzić drzewo (będzie pochłaniało 6 kg CO2 rocznie)
- nie pozostawiać urządzeń na funkcjiczuwanie", gdyż ono wtedy także pobiera energię.

Może niektóre z nich wydają się banalne, ale nawet najmniejszy krok w przód jest ważny, gdyż to zawsze już postęp na długiej drodze ku lepszej przyszłości.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: efekt cieplarniany

Post autor: dawidw »

mila1301 pisze:Oto przykładowe rady:
- jak już wyżej było wspomniane, rezygnować z użycia torebek plastikowych, na rzecz bardziej ekologicznych
o, to bardzo dobry pomysł, znany od lat, a praktycznie niestosowany(tzn. stosowany, ale głównie wśród staruszków, wśród młodych ludzi to rzadkość)- a skoro ludzie tak często tych foliowych woreczków używają, to powinni poźniej to segregować i po sprawie
mila1301 pisze:po wyjściu z pokoju wyłączać światło i zamiast standardowych żarówek używać energooszczędnych
żarówko energooszczędne jak najbardziej, chociaż droższe. jakieś fizyk kiedys obliczył, że jeżeli sie nie wychodzi z pokoju bodajże na 30 sekund, to nie opłaca sie wyłączać światła- jeżeli na dłużej to warto wyłączyć

ja osobiście jeszcze zawsze wyłączam wodę podczas mycia zębów- pewnie tez tak robicie, ale kiedys jak rozmawialiśmy o tym w szkole, to naprawde znikoma ilość osób tak robiła- a jest to jakże banalne

Pozdrawiam
flora
Posty: 4
Rejestracja: 20 sie 2007, o 16:11

Re: efekt cieplarniany

Post autor: flora »

dawidw pisze:żarówko energooszczędne jak najbardziej, chociaż droższe. jakieś fizyk kiedys obliczył, że jeżeli sie nie wychodzi z pokoju bodajże na 30 sekund, to nie opłaca sie wyłączać światła- jeżeli na dłużej to warto wyłączyć
Mniej więcej tak to wygląda. Żarówki energooszczędne opłaca się montować w pomieszczeniach, które są często i długo oświetlane.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: efekt cieplarniany

Post autor: badger »

z tego co wiem to żarówka energooszczędna musi świecić się minimum 15min aby zaczęła na siebie zarabiać ponieważ podczas jej rozgrzewania jest największy pobór mocy. Więc nie opłaca się ich instalować np na klatkach schodowych lub w wc
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: efekt cieplarniany

Post autor: dawidw »

z tymi 30 sekundami to dotyczy zwykłej zarówki, wiadomo- ciągłe nagrzewanie zużywa energii, podobnie zresztą z innymi urządzeniami typu komputer. z energooszczędnymi jest jak pisze badger
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: efekt cieplarniany

Post autor: yeast »

Zgadza sie, ja zawsze probuje w supermarkecie wepchnac pani wlasna torbe i czasem sie spotykam przez to z niechecia, bo to opoznia pakowanie, a za mna duza kolejka itp a mam juz mowiac szczerze dosc przynoszenia z kazdych zakupow 10 plastikowych toreb, mimo, ze staram sie je jakos potem wykorzystac, np. jako torby na smieci. Poza tym argument, ze do ich wytworzenia scina sie lasy jest lekko chybiony, bo istnieja lasy przemyslowe i jest to material odnawialny, torebki sie po gora kilku latach rozloza, a ropa sie konczy i jej wydobycie zanieczyszcza srodowisko w sposob nieporownywalny.
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: efekt cieplarniany

Post autor: mila1301 »

dawidw pisze:a skoro ludzie tak często tych foliowych woreczków używają, to powinni poźniej to segregować i po sprawie
Tylko wiesz, później z tymi posegregowanymi też trzeba coś zrobić. Taka jedna torebka foliowa rozkłada się ok. 100 lat, a ponadto jej rozkładowi towarzyszy wydzielanie sie metanu!
dawidw pisze:ja osobiście jeszcze zawsze wyłączam wodę podczas mycia zębów- pewnie tez tak robicie, ale kiedys jak rozmawialiśmy o tym w szkole, to naprawde znikoma ilość osób tak robiła- a jest to jakże banalne
Ja mam specjalny kubek do mycia zębów, nalewam do niego wody i w ten sposób nie tracę wody na ciągłym jej upływie.
yeast pisze:Zgadza sie, ja zawsze probuje w supermarkecie wepchnac pani wlasna torbe i czasem sie spotykam przez to z niechecia
Radzę Ci się tym nie zniechęcać lub po prostu samej pakować zakupy
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: efekt cieplarniany

Post autor: Sunflower77 »

jedna torebka foliowa rozkłada się ok. 100 lat
A plastikowa torba rozkłada się 400 lat, puszka aluminiowa 500 lat, a szklana butelka 4000 lat!
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: efekt cieplarniany

Post autor: dawidw »

mila1301 pisze:Taka jedna torebka foliowa rozkłada się ok. 100 lat
i co z tego? segregować, powtórnie przerobić, w ostateczności zakopać w szczelnym bunkrze na pustynii albo wywieźć w kosmos i wszczelić to w jakąs platene gazową, spali sie
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: efekt cieplarniany

Post autor: arti »

Sunflower77 pisze:a szklana butelka 4000 lat!
Tylko ze szklana butelka jest z w miarę naturalnych składników piasek z domieszko jakichś soli metali
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość