Efektywna Nauka - Wasze sposoby rady pomysły

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Nauka

Post autor: Agher »

u mnie taki system: czytam dany podręcznik, wypisuję sobie przydatne moim zdaniem informację, rysuję jakieś schematy czy drzewka i pilnuję się, żeby to nie było bezmyślne przepisywanie - staram się myśleć o tym co piszę. najczęściej wystarcza to do opanowania materiału, potem tylko powtórka polegająca na przejrzenie zrobionych notateczek.

przy okazji, jak piszę sobie kilkanaście razy nazwy łacińskie, albo nazwy związków chemicznych to utrwalam sobie nie tylko ich brzmienie ale też pisownie, co na wejściówkach jest bardzo istotne
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

Re: Nauka

Post autor: elkon »

Ja teraz (1 klasa LO) po wyprowadzce z domu miałam i mam duży problem z opanowaniem materiału z biologii. Aczkolwiek, gdy groziła mi już dwója na semestr to właśnie opowiadaniem wszystkim dookoła się nauczyłam -)
biolka
Posty: 7
Rejestracja: 1 lis 2009, o 12:04

Re: Nauka

Post autor: biolka »

Nie wiem czy się wstrzeliłam z tematem.Pewnie nie.ale jak ktoś się chce wzbogacić to chętnie odkupię HUMAN BIOLOGY Sylvia S. Mader, niekoniecznie najnowszą edycję . Pozdrawiam
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Nauka

Post autor: michicho »

Dla mnie najważniejsza podczas nauki jest motywacja i dobre samopoczucie.

Kiedy jestem silnie zmotywowany, a proces uczenia się jest regularnie przerywany brzdąkaniem na gitarze, czytaniem interesujących artykułów, pozytywną rozmową itd. to skuteczność zapamiętywania i rozumienia tego co czytam jest stosunkowo duża. Wtedy też nauka przynosi mi największą radość.

Kiedy nic nie wchodzi do głowy nie uczę się. Najpierw biorę się za swoje samopoczucie i motywację.

Jak przedmówcy piszą, mi również rozmowa na temat, który chcemy zrozumieć, bardzo pomaga.
6aszter
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:47

Re: Nauka

Post autor: 6aszter »

michicho pisze:Dla mnie najważniejsza podczas nauki jest motywacja i dobre samopoczucie.

Kiedy nic nie wchodzi do głowy nie uczę się. Najpierw biorę się za swoje samopoczucie i motywację.

Jak przedmówcy piszą, mi również rozmowa na temat, który chcemy zrozumieć, bardzo pomaga.

mam dokładnie tak samo, jak nie mam humoru do nauki i nie jestem w stanie się uczyć to się do tego nie zmuszam, nawet jak wiem że muszę, trudno się mówi najwyżej się poprawi wtedy.
Oxeno
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 14:51

Re: Nauka

Post autor: Oxeno »

Najszybciej uczymy się rzeczy, które nas ciekawią, lub na które zdołamy spojrzeć w sposób który nas zainteresuje. Jeśli występuje w nich duży stopień abstrakcji, ogromnie pomaga ich zrozumienie i przełożenie sobie na prosty język. Wykucie na blachę bez zrozumienia sprawi, że szybko zapomnimy o sprawie, natomiast zrozumienie mechanizmu, wytworzy w mózgu pewną sieć potrzebną do jego rozumienia, która zostanie na dłużej.
globus
Posty: 7
Rejestracja: 1 sie 2013, o 07:17

Re: Nauka

Post autor: globus »

Mi najłatwiej uczyć się pod presją czasu, kiedy wiem, że egzamin już tuż tuż Zdecydowanie wolę się uczyć w nocy, kiedy na moim studenckim mieszkaniu zapada cisza i spokój
Awatar użytkownika
Anche93
Posty: 23
Rejestracja: 8 lip 2013, o 09:38

Re: Nauka

Post autor: Anche93 »

Ja ostatnio wpadłam na taki pomysł, żeby się nie uczyć w mieszkaniu, bo tam zawsze mnie coś rozprasza. Albo chce mi się spać, albo robię sobie coś do jedzenia, albo komputer, albo telewizor i jeszcze tysiąc innych rzeczy. Dlatego jak mam się uczyć, to po zajęciach zostaję na wydziale - o takich porach już jest mało znajomych, więc też nie rozpraszają i tam po prostu siedzę i się uczę, dopóki nie zrobię tyle ile sobie założyłam.

fitos
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2015, o 16:01

Re: Efektywna Nauka - Wasze sposoby rady pomysły

Post autor: fitos »

Żeby się skupić potrzebuje być wypoczęta, wyspana i podczas nauki potrzebuje krótkich przerw. Jeśli chodzi o metodę to skojarzenia i powtarzanie.
Awatar użytkownika
nkuc82
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 13:29

Re: Efektywna Nauka - Wasze sposoby rady pomysły

Post autor: nkuc82 »

Ja tam wolę tryb wieczorno-nocny, cisza w pokoju, wszyscy śpią, tylko lampka (wina), muzyka i działam. Inaczej się nie da. Ewentualnie poczucie zbliżającego się deadlineu bardzo działa.
biolog68
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, o 15:05

Re: Efektywna Nauka - Wasze sposoby rady pomysły

Post autor: biolog68 »

Wysypianie się, odpowiednia dieta bogata w kwasy omega3 i omega6 (należy pamiętać, że ważna jest ich odpowiednia proporcja - najlepsza jest w oleju lnianym). Ważne jest żeby cały czas ćwiczyć pamięć, dużo czytać, powtarzać. Może dobre będzie dla Ciebie jak przekażesz komuś wiedzę którą przyswoiłeś (wypowiadanie jej na głos, świeżo po przyswojeniu - to utrwala )
Lukas99
Posty: 74
Rejestracja: 1 wrz 2015, o 20:13

Re: Efektywna Nauka - Wasze sposoby rady pomysły

Post autor: Lukas99 »

Dodam od siebie kilka książek: 1. Jarosław Rudniański Jak się uczyć?. Jest to kopalnia wiedzy - zawiera wskazówki dot, uczenia się, logicznego myślenia, rozplanowania materiału etc. 2. Rewolucja w uczeniu Gordona Drydena i Jeannette Vos (ale tylko fragmenty, lepiej pomijać przydługie zachwyty autorów nad nowymi technologiami i Internetem) - także ciekawe sztuczki, można też wybrać się do biblioteki, na pewno znajdzie się coś ciekawego. A z praktyki to najlepiej określić swój typ: wzrokowiec, słuchowiec, itd., a następnie się do tego stosować.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Efektywna Nauka - Wasze sposoby rady pomysły

Post autor: Mårran »

Brzmi trochę jak rada tego faceta z filmiku jesteś zwycięzcą Lepiej usiąść na du*pie i się nauczyć po prostu.
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości