Elektroliza soli

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Elektroliza soli

Post autor: biolga »

Proszę o jasne wyjaśnienie na czym polega elektroliza soli ( patrzyłam na różnych stronach, ale było za skomplikowanie wyjaśaśnione). Powtarzam materiał i zauważyłam, że tego działu nie zrobiliśmy, a na pewno w liceum będzie.
Awatar użytkownika
Claudia
Posty: 488
Rejestracja: 30 lip 2007, o 19:22

Re: Elektroliza soli

Post autor: Claudia »

Ale chodzi ci o elektrolize stopionych soli?
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: Elektroliza soli

Post autor: Alien18 »

Sorka, ale o ile mi się zdaje to na 99,9% procent o elektrolizie w gimnazjum się nie mówi, bo w liceum na podstawowym o tym nie ma mowy, więc w gimnazjum tym bardziej. P.S. Nie panikuj, liceum jest od tego, żeby czegoś nauczyć a nie wiadomo co, bo tak naprawde w gimnazjum nic się nie uczyliśmy(wszyscy bez wyjątku, czytaj cała społeczność uczniowska, nie chodzi mi tutaj o lenistwo, tylko o poziom nauczania i program w gimnazjum.), ewentualnie może chodzi ci o Hydrolizę soli.?
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

No w moim podręczniku z 2 klasy gim jest elektroliza soli.konkretnie rozdział Na czym polega proces elektrolizy soli?". A w wymaganiach dla ucznie jest napisane: wie na czym polega proces elektrolizy soli.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroliza soli

Post autor: Medycyna Lwów »

w gimnazjum była elektroliza soli stopionych i pewnie są tylko sole beztlenowe metali ciężkich. Wtedy na katodzie wydziela się czysty metal a na anodzie gaz, np.
CuCl2 -temp. Cu (2+) + 2Cl (-)
K (-) Cu (2+) + 2e Cu
A (+) 2 Cl (-) Cl2 + 2e
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

Tak, dokładnie, tylko nie wiem skąd się biorą 2e.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroliza soli

Post autor: DMchemik »

biolga, czy jest ci znany termin reakcja redoks? lub reakcja utleniania-redukcji. Nie ma sensu wyjaśniać co to jest elektroliza, dopóki nie opanujesz reakcji redoks, bo elektroliza to właśnie tego typu reakcje.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroliza soli

Post autor: DMchemik »

biolga, czy jest ci znany termin reakcja redoks? lub reakcja utleniania-redukcji. Nie ma sensu wyjaśniać co to jest elektroliza, dopóki nie opanujesz reakcji redoks, bo elektroliza to właśnie tego typu reakcje.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

No tego nie było na lekcjach. To po co wprowadzają tą elektrolizę w takim razie?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroliza soli

Post autor: Medycyna Lwów »

najprostsze reakcje redoks bynajmniej ja miałem w pierwszej klasie gimnazjum - a te elektrony mówiąc najprościej pochodzą z prądu, który przepływa przez elektrolizer (krystalizator).
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Elektroliza soli

Post autor: dawidw »

Kaamil pisze:najprostsze reakcje redoks bynajmniej ja miałem w pierwszej klasie gimnazjum
chyba pomyliłeś klasy w takim razie, bo w 1 gimn zapewne uczyłeś się tlenków, kwasów etc.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroliza soli

Post autor: Medycyna Lwów »

nie nie pomyliłem - pamięć raczej mam dobrą
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

Tzn. jakie to były te najprostsze reakcje redoks?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości