Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: Robanan »

W czasach Darwina była znana praca Patricka Matthewa, który również używał pojęcia dobór naturalny. Po badaniach tekstu obu prac wyszło na jaw, że Darwin splagiatował Matthewa.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: AnnaWP »

Źródło, proszę.
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: Robanan »

Podsyłam plik
Załączniki
pbcc_2014_sutton.pdf
(565.76 KiB) Pobrany 135 razy
Zaleszczotek
Posty: 66
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:08

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: Zaleszczotek »

Hm, to, że istnieje coś takiego jak ewolucja, wiedzieli już naukowcy w starożytności, po prostu Darwin dokonał dokładniejszych obserwacji i analiz i propagował tą teorię. A wiadomo też że równocześnie z nim badali to zagadnienie inni naukowcy, zatem określenie mianem plagiatu jest nie na miejscu.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: AnnaWP »

Mi również trudno się ustosunkować. Przejrzałam tekst, ale pobieżnie. Z tego, co widzę, opiera się na podobieństwie słów, jednak nie w znaczeniu dosłownego powtórzenia, a stosowania w różnych konfiguracjach.
W wolnej chwili przeczytam tekst Matthew, ale tak sobie myślę, że nie pierwsze doniesienie jest podstawą do uznania kogoś za ojca teorii, ale utworzenie realnej teorii.
Dla przykładu - Giprdano Bruno twierdził, że Ziemia obiega Słońce, ale nie jego uznajemy za ojca teorii, ale Kopernika. Kopernik dokonał pomiarów, precyzyjnie i jasno wyraził myśli, słowem skonstruował teorię.

Od obserwacji do teorii jest daleka droga.

Ale, z drugiej strony, nikt nie powiedział, że każdy, kto ma tęgi umysł i potrafi świetnie analizować świat, musi zawsze zachować się etycznie. Darwin pracował nad teorią lata, zanim ją opublikował, mógł poznać w międzyczasie prace Matthew, ale mógł (uczciwie lub nieuczciwie) uznać, że nie musi ich cytować, bo sam wpadł na to wcześniej.
Trzeba pamiętać, że specyfika tamtych lat była inna, teraz nikt nie czeka 30 czy 40 lat z publikacją, zbierając dowody do pełnej książki.
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: Robanan »

books.google.pl/books?id=9jdokTHF35MC&dq=intitle%3Anaval%20inauthor%3Apatrick%20inauthor%3Amatthew&lr&as_brr=0&hl=pl&g=PP1#v=onepage&q&f=false
Tutaj jest link do pracy Patricka Matthewa. Obecnie praca Darwina nie przeszłaby próby programem antyplagiatowym, a ten program dyktuje rozwój nauki na świecie.
Czy to oznacza, że nie można już tworzyć porządnych opracowań bazując na wcześniejszej literaturze a takie opracowanie uznać jako nową teorię?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: AnnaWP »

Nie rozumiem ostatniego pytania.
Oczywiście, że można tworzyć opracowania, ale teraz dominują publikacje, nie książki.
Mając hipotezę, publikuje się ją, później rozbudowując kolejnymi argumentami.
Czekając za długo narażamy się na pozostanie w tyle, bo nauka idzie szerokim łanem i ktoś inny może wpaść na to samo, opierając się na danych dostępnych.

Dzięki za link. Przerzuciłam okiem i stwierdzam, że nie przekonuje mnie Sutton.
Po pierwsze, zarzucił posłużenie się tymi samymi argumentami. Darwin w większości opierał się na danych zoologicznych, a Matthew - botanicznych. Oczywiście Darwin również podparł się danymi botanicznymi, ale są to dane znane od dawna, nie były to jego własne odkrycia.
Nie widzę więc szczególnego podobieństwa arguentów.

Po drugie, Matthew pisze co prawda o ulepszaniu gatunków przez selekcję, częściej o poprawie odmian, ale to również było znane, każdy hodowca kóz to wiedział. Darwin przeniósł wiedzę praktyczną na teorię, wyjaśniając w bardzo drobiazgowy sposób, jak te zmiany i poprawy mogą skutkować nowymi gatunkami. Może nie dotarłam do odpowiedniego fragmentu, ale tak sądzę. Zresztą, o ile pamiętam, Sutton również czepił się naturalnej selekcji, a nie powstawania nowych gatunków. Sama selekcja nie jest wystarczająca, bo nie to było sednem teorii ewolucji. Było jednym z mechanizmów, ale teoria jednak dotyczy czegoś innego, niż samego doboru, selekcji.
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: Robanan »

Moim zdaniem teoria ewolucji chociaż jest prawdą to wytworzyła z powodów ataków na nią pewnych środowisk za duży dogmat. Częściowe zdjęcie odpowiedzialności za nią z Darwina może działać tylko na jej korzyść. Nie jest ona rewolucją co wzbudzało kontrowersje tylko obserwacjami wielu wcześniejszych pokoleń które Darwin zebrał w całość i te obserwacje stały się bazą dla wniosków, wnioski natomiast stały się samą teorią ewolucji.
Fizycy pracują teraz nad termodynamiczną teorią powstania życia (J. E. England) i może wyniki ich prac rzucą nowe światło na ewolucję jako wynik działania procesów abiotycznych które na szczeblu wyżej czyli różnych formach życia nadają kształt procesom doskonalenia się gatunków. Może doskonalenie się nie jest przypadkowe tylko wynika z budowy materii, tak jak płatek śniegu przybiera szczególną strukturę wraz z utratą ciepła. Im mniejsza temperatura tym bardziej złożona struktura, im wyższa temperatura tym bardziej chaotyczne ruchy cząstek i struktura mniej uporządkowana. DNA jest przykładem wzrostu entropii, ponieważ tak jak w płatku śniegu tak i w DNA spada energia.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: AnnaWP »

Zgadzam się z przedmówcą.

Dla przykładu, z mojego podwórka.

Analizujemy kolejne przykłady zmian struktury kambium. Od lat wiemy, że w klasycznym ujęciu coś nie grało, a więc opisywaliśmy, jak widzimy wzrost intruzywny, chociaż nie bardzo miał prtawo tak właśnie zachodzić. A zachodził - wbrew danym.

Na pojawienie się wyjaśnienia miało wpływ wiele czynników, wiele danych całkiem różnych badań.
Ale tym, kto zebrał te dane i wyciągnął istotne wnioski były dwie osoby:
1. Wiesław Włoch, który wyjaśnił przestrzennie jak zachodzi wzrost intruzywny
2. Paweł Kojs, który dobre 15 lat później wyjaśnił, dlaczego ma prawo tak zachodzić, słowem opisał mechanizm.

Co prawda w jego hipotezie, która (jak sądzę) stanie się kiedyś teorią, nie padają w zasadzie nowe sformułowania, nie podaje też nowych faktów. W oparciu o dane istniejące tworzy nowy sposób opisu rzeczywistości, wnioskuje nowe zależności, które nie były brane pod uwagę.

Wracając do TE, oczywiście, w podobny sposób pewnie wynikała z istniejącego stanu wiedzy. Jednak, jak dla mnie, sednem jest to, że wyjaśnia powstawanie gatunków.
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Re: Etyczność uznania Darwina za twórcę teorii ewolucji

Post autor: Robanan »

Pomyliłem się w inicjałach autora tej pracy z termodynamiki, autorem jest Jeremy L. England.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość