Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: AnnaWP »

tomek_z pisze:Droga Anno W. znaczenie pojęcia teoria została przedyskutowana juz wcześniej.
A ze skutkiem?
Wybacz, ale jak widzę lub słyszę tekst to tylko teoria to troszkę mi zaczynają latać plamy przed oczami. To jest tekst jak z ust wyjęty np. kreacjonistom, a nie poważnego rozmówcy. Jeśli jednak wycofujesz się z niego, to zwracam honor.
Ja nie kwestionuję teorii ewolucji, tylko w oparciu o antropogenezę, napisałem tylko że w samej antropogenezie jest dużo nieścisłości. A jutro może się okazać że wszystko co uczyliśmy się odnośnie antropogenezy jest nieprawdziwe.
Ale ja przynajmniej byłam uczona o hipotezach, co więcej - zwracano uwagę na alternatywne hipotezy. Do momentu ugruntowania naszej wiedzy nikt nie wmawia nam pewności. Może trafiłeś na nieodpowiedniego nauczyciela, ale to nie jest niczyja wina.
Oczywiście - nasza wiedza okaże się za 10 lat niewystarczająca i zmieni się naz pogląd na pewne sprawy. Jednak mogę postawić bardzo dużo, że ogólna koncepcja TE nie zmieni się.
W dodatku zwracam uwagę, że początek postu Ja uważam że nie można z góry mówić że ktoś jest ograniczony lub nie myśli, jeśli nie wierzy w teorię ewolucji. Po pierwsze trzeba pamiętać że do dziś teoria Darwina, jest tylko teorią. wyraźnie sugeruje, że wypowiadasz się ogólnie o TE.
Jeśli miało chodzić o antropogenezę, to wypadało chybna podarować sobie ten wstęp, bo zupełnie nie dotyczy tematu. Co gorsze - sugeruje, że kwestionujesz TE samą w sobie.
Droga Anno W. Ja nie wiem gdzie Ty w mojej wypowiedzi wyczytałaś że ja krytykuję ewolucję dlatego że narusza kwestię religijne . Jestem ateistą i nie dbam o to, czy moje poglądy naruszają kwestię religijne.
Nie mogę wypowiadać się o Twoich poglądach religijnych, bo Ciebie nie znam. Ta wypowiedź była ogólna. Miała na celu wskazanie, że szacunek dla człowieka a szacunek dla poglądu to dwie różne rzeczy i z jednej druga nie powinna wynikać.
A co do danych na których oparte są założenia, to dysponujemy nie tylko skamieniałościami. Nawiasem mówiąc, badający sami sieją wątpliwości, bowiem każde znalezisko jest badane wielokrotnie przez niezależne osoby, a ewentualne fałszerstwa i pomyłki są bezlitośnie ujawniane
A to ciekawe, pokaż mi jakieś fałszerstwa lub pomyłki które zostały bezlitośnie ujawnione opinii publicznej, takie rzeczy raczej są zamiatane pod dywan, aby za bardzo nie zaburzać obrazu świata.
Proszę - w książce prof. Darta i Craiga opisują przypadek sfałszowania czaszki ("Na tropach brakującego ogniwa")
Polecam kilka linków: eioba.pl/a83844/najwi_ksze_oszustwa_archeologiczne pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_z_Piltdown Zresztą - to właśnie przez fałszerstwo człowieka z Piltdown Dart napotkał poważne trudności w udowodnieniu swojej hipotezy, oraz w przedstawianiu wyników szerszemu gremium.
To tylko kilka przykładów. Jest tego więcej.
Co więcej - moja osobista praca naukowa polega na wyjaśnianiu pewnego niezrozumienia obserwacji i wyciągnięcia pochopnie błednych wniosków. Czyli próbuję wywalczyć zanegowanie pewnej hipotezy mocno ugruntowanej, na rzecz innej, którą uważam za pełniej opisującą rzeczywistość.

Ale nie musimy wierzyć w skamieniałości. Ewolucję obserwujemy na własne oczy. Widzimy zmienność, widzimy selekcję. Widzimy zmiany cech organizmów.
Jeśli nie będziemy wierzyć skamieniałościom (a sama to zaproponowałaś),
Niczego nie zaproponowałam. Stwierdziłam, że nie musimy polegać wyłącznie na skamieniałościach (z czego pochopnie wnioskowałeś, że ja nie wierzę w ich wartość naukową, a tak nie jest. Uważam badania archeologiczne za wartościowe źródło naszej wiedzy o świecie.
to nie bardzo możemy analizować te cechy, chyba że za źródło weźmiemy malunki naskalne naszych przodków, ale będzie to dotyczyć tylko niektórych z tych gatunków. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę skamieniałości, to pojawi się tu szereg nieścisłości, jak choćby antropogeneza, lub kwestionowane pochodzenie ssaków od gadów etc.
Wybacz, ale nie rozumiem Twojego toku rozumowania.
Oczywiście, pomijając badania archeologiczne nie sposób odtworzyć rzeczywistego drzewa genealogicznego człowieka. Jednak nie wpływa to w żaden sposób na istotę ani wiarygodność badań określających nasze pokrewieństwo z innymi gatunkami.
Rzeczywiście prawdą jest, że zdania niezgodne, lub choć trochę kwestionujące teorię ewolucji są rzadko publikowane, ale popatrz na to forum, ja tylko powiedziałem że nie można przyjmować teorii ewolucji bezkrytycznie, w cale nie kwestionując jej fundamentalnych założeń i jaka powstała wrzawa Teraz wyobraź sobie czy ktoś, kto będzie chciał badać te zagadnienia, znajdzie na nie finanse, czy ktoś będzie w ogóle chciał to publikować. Poza tym nie ma co ukrywać skazałby się tym samym na banicję naukową. A szkoda, bo jak mówiłem wcześniej każda dyskusja jest potrzebna.
To zdecyduj o czym mówisz. Teoria ewolucji nie mówi niczego o antropogenezie. Raz piszesz o antropogenezie, raz o ewolucji. TE nie została zakwestionowana w żadnym istotnym źródle. Konkretne hipotezy antropogenezy owszem - i są szeroko dyskutowane. Na temat szczegółów naszego drzewa napisano mnóstwo prac i nie są one szeregiem zgadzających się ze sobą i głaskających się po główkach bzdetów, a poważnie dyskutującymi pracami.
Jednak dyskusja wymaga merytoryczności.
Pozdrawiam Opole
Dziękuję
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: tomek_z »

Droga Anno W. wynik dyskusji o teoriach jest podany wcześniej, nie znam Twojego wykształcenia, ale nie możesz zakładać że Twoi nauczyciele byli lepsi od moich, bo nikt monopolu na wiedzę nie ma. Ja nie kwestionuję teorii ewolucji. Choć rzeczywiście klasyczny Darwinizm do mnie przemawia słabo, znacznie bardziej prawdopodobne są założenia Neodarwinizmu. Co do tego czy za 10 czy 20 lat teoria ewolucji nie upadnie, pewni w 100% być nie możemy, każda teoria może upaść, o ile jakieś fakty zaczną jej przeczyć. Co do tej czaszki to masz rację ale zauważ w 1912 roku została ona odkryta czy raczej zmontowana, każdy zachłysnął się nowym brakującym ogniwem, postawił ją w muzeum, i przez prawie 40 lat leżała w gablocie i każdy ją podziwiał, nikt nawet nie zamierzał badać jej autentyczności, bo po co. Dopiero w 1949 roku zbadano tą czaszkę i okazało się że poszczególne jej elementy w ogóle nie pasują do siebie. fizycznie. Z publikacją wyników zwlekano ok. 4 lata, także ciężko nazwać to bezlitosnym ujawnianiem oszustw .
Miłego dnia życzę!
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: armistice »

Tomek, pomimo tej calej mądrej otoczki ktora probowałeś siebie otoczyc ( jestes super doczytany i ze zapoznales sie z teoriami spiskowymi kreacjonistow ktore w cudowny sposob neguja wszystko), nadal jestes niczym innym jak (jak to dawkins nazywa)historycznym negacjonistą Oczywiscie napisales ze jestes neutralny w pogladach, ale tak pisze kazdy kreacjonista, wiec spokojnie mozesz sie czuc jak jeden z nich.
Zapewne wieczorami zaczytujesz sie w ksiazkach kreacjonistow ktorzy podaja sie za naukowców ktorzy sa na maxa obiektywni i za kazdym razem mowisz sobie nie jestem przodkiem prymitywnych bakterii i metody datowania ziemi sa falsyfikowaneltlol2, to niemozliwe, Ja jestem przodkiem pana jezusa chrystusa boga wszechmogacego ktory stworzyl czlowieka na swoje podobienstwo amen. A 10 000 lat temu w 7 dni sobie zrobil ziemie AA i jeszcze jedno ! zylismy razem z dinozaurami kur** mać".
Jezeli uwazasz ze teoria ewolucji to tylko teoria, to pewnie uwazasz ze teoria grawitacji tez jest TYLKO teoria, wiec prosze Cie bardzo- wyskocz w tej chwili przez okno, błagam CIe ten eksperyment bedzie lepiej widoczny skaczac z wiekszych wysokosci Dla Ciebie to pestka, przeciez to tylko teoria i skacząc być moze przyczynisz sie do odnalezienia spisku naukowego, ktory sobie naukowcy mymyslili, zeby ludzie nie wyskakiwali z balkonow bo tak naprawde mozna latac! warto spróbowac! Rewolucja naukowa Tomasz, czego sie nie zrobi dla rewolucji Skacz d
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: armistice »

A ewolucja to spisek naukowy, zeby ludzie stali sie mniej moralni i zeby nie przestrzegali 10 przykazan bozych i zeby nastła APOKALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPSA d
Jak widac wszystko trzyma sie kupy, wystarczy zdobyc sobie jakis stopien naukowy, napisac kreacjonistyczna ksiazke, znalezc wydawce (o takiego nie trudno) i juz w mozgach ludzi nasiane jest mnostwo pasozytow Dlaczego ? bo ludzie kochaja teorie spiskowe takie jak kreacjonizm.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: armistice »

A i jeszcze zwrocilbym uwage na to, co piszecie, ze TE nie ma nic wspolnego z antropogeneza. Co to za bzdury ? Czlowiek podlegal innym prawom srodowiskowym i selekcynym ? Czlowiek jest poza TE ? HAHA
ugaczakamaka
Posty: 51
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 12:22

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: ugaczakamaka »

armistice pisze:A i jeszcze zwrocilbym uwage na to, co piszecie, ze TE nie ma nic wspolnego z antropogeneza. Co to za bzdury ? Czlowiek podlegal innym prawom srodowiskowym i selekcynym ? Czlowiek jest poza TE ? HAHA
O wielki, jak mogliśmy to przeoczyć- człowiek podlegał tym samym prawą środowiskowym i selekcyjnym, co chrząszcze z rodziny Coccinellidae oraz osłonice z rodziny Ascidiacea. Czasami filtrował, czasami podgryzł sobie mszycę. Ukaraj nas o wielki i przyjmij tą o to latającą świnię, jako zadośćuczynienie.


W wybuchu samozadowolenia zapomniałeś o wskazówkach z elementarza, dotyczących czytania ! No a może to ja mam problemy z pisaniem i czytaniem, więc wskaż, gdzie wyjęliśmy człowieka spod TE ?

Peace out !
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: armistice »

Cytat:
AnnaW_UO pisze:To zdecyduj o czym mówisz. Teoria ewolucji nie mówi niczego o antropogenezie. Raz piszesz o antropogenezie, raz o ewolucji. TE nie została zakwestionowana w żadnym istotnym źródle. Konkretne hipotezy antropogenezy owszem - i są szeroko dyskutowane.
A i moze scislej- TE jest bardzo czesto kwestionowana tylko ze z nijakimi skutkami.
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: tomek_z »

armistice pisze:Tomek, pomimo tej calej mądrej otoczki ktora probowałeś siebie otoczyc.
Drogi armistice,
Poziom Twojej wypowiedzi jest jaki jest, dlatego powstrzymam się od jakiejś głębszej dyskusji z Tobą, powiem Ci tylko ,że zawodowo badam receptory błonowe komórek nowotworowych, także Cię rozczaruję, ale nie siedzę i nie zaczytuję się w książkach Kreacjonistów. Choć zdobyta do tej pory wiedza pozwala mi na wyrobienie sobie mojego własnego zdania. A co do spisków naukowych, to bardzo Cię proszę: nie mierz wszystkich swoją miarą.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2010, o 20:56 przez tomek_z, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: tomek_z »

armistice pisze:A ewolucja to spisek naukowy, zeby ludzie stali sie mniej moralni i zeby nie przestrzegali 10 przykazan bozych i zeby nastła APOKALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPSA d
Jak widac wszystko trzyma sie kupy, wystarczy zdobyc sobie jakis stopien naukowy, napisac kreacjonistyczna ksiazke, znalezc wydawce (o takiego nie trudno) i juz w mozgach ludzi nasiane jest mnostwo pasozytow Dlaczego ? bo ludzie kochaja teorie spiskowe takie jak kreacjonizm.
Poziom Twojej ignorancji, nie zna granic. Bardzo Cię proszę jak coś piszesz to używaj chociaż polskich znaków diakrytycznych (wiesz, to te kreseczki nad c,s,z,n,o i ogonki pod a i e) bo zmieniają one troszkę brzmienie tych liter i taki tekst łatwiej i przyjemniej się czyta.
ugaczakamaka
Posty: 51
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 12:22

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: ugaczakamaka »

armistice pisze:Cytat:
AnnaW_UO pisze:To zdecyduj o czym mówisz. Teoria ewolucji nie mówi niczego o antropogenezie. Raz piszesz o antropogenezie, raz o ewolucji. TE nie została zakwestionowana w żadnym istotnym źródle. Konkretne hipotezy antropogenezy owszem - i są szeroko dyskutowane.
A i moze scislej- TE jest bardzo czesto kwestionowana tylko ze z nijakimi skutkami.

Wytłuszczona przezemnie część to bzdura. I to jaka! ŁU huhu! Teoria ewolucji jest kwestionowana cały czas tak, że jej obraz zmienił się od czasów Karolka. Jest to chyba jedna z niewielu teorii, które na przestrzeni czasu uległy i ulegają tak wielkim zmianą. Wystarczy spojrzeć na artykuły z fachowej literatury - Evolution journal czy inne.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: armistice »

Chodzi mi o główna myśl TE, a ta jest nie zmieniona od czasów Karolka". Wiadomo ze Karolek nie mial narzedzi ktore pomoglyby mu dokladnie zrozumiec np. jak dziedzicza sie cechy ale i tak to rozkminił.
Mowiac TE kwestionowana ma sie na mysli cala TE a nie jej elementy, mechanizmy itd.
To co mówisz to była tzw. ewolucja ewolucji ogolnie mowiac
tomek_z pisze:Poziom Twojej ignorancji, nie zna granic.
Poziom Twojej ignorancji zna granice, mowiac ze TE to tylko teoria. I Ty mowisz ze badasz receptory błon komórek nowotworowych. Gratululacje zajscia w miare daleko w nauce z takimi ideami Nie wiem czy dobrze pamietam, gdzies napisales ze twierdzisz ze ziemia ma 10 000 lat, albo ze wierzysz ze tak jest
Apropo Teorii Grawitacji- wyprobowales eksperyment ?
Troche komicznie napisze: pewnie wziales sie za badanie nowotworow bo przeczytales spiskowa ksiazke, ze naukowcy nie chcą ujawnic remedium na nowotwory bo onkolodzy straciliby prace albo cos w tym stylu
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: tomek_z »

Nie zamierzam zniżać się do Twojego poziomu,dlatego pozostawię Twój post bez komentarza.
Jedna tylko sprawa, jeśli piszesz że ja coś napisałem to cytuj to!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: AnnaWP »

armistice pisze:Cytat:
AnnaW_UO pisze:To zdecyduj o czym mówisz. Teoria ewolucji nie mówi niczego o antropogenezie. Raz piszesz o antropogenezie, raz o ewolucji. TE nie została zakwestionowana w żadnym istotnym źródle. Konkretne hipotezy antropogenezy owszem - i są szeroko dyskutowane.
A i moze scislej- TE jest bardzo czesto kwestionowana tylko ze z nijakimi skutkami.
Oczywiście nie chodzi o dopracowywanie szczegółów. Od czasów Darwina sporo się z TE zmieniło,chociażby w wyniku dodania informacji o genetyce, w tym genetyce populacji. Ale sama myśl przewodnia", sedno tej teorii jest niezmienione: powstaje zmienność, a później ta zmienność podlega selekcji. Zmiany dotyczą szczegółów.
Ta główna myśl jest niestety kwestionowana, ale w sposób urągający racjonalnemu myśleniu. Jednak nie znam ani jednego rzeczywistego źródła, które podawałoby jakiś konkretny kontrargument. Co więcej, te nawet żałosne próby kwestionują, ale nie dają niczego w zamian. Moim zdaniem (ale to moja subiektywna ocena), aby rozważać czyjeś próby kwestionowania jakiejkolwiek hipotezy i teorii, trzeba dostać do tego w zestawie coś jeszcze - alternatywną propozycję. Czyli uważam, że tak nie jest, bowiem jest tak i jeśli ta propozycja bardziej się trzyma kupy, to należy ją rozważyć. A póki co, alternatywne propozycje raczej przypominają kupę niż się kupy trzymają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości