Farmacja-czy warto?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Nitrogenium32 pisze:
20 sie 2020, o 21:54
Człowiek za młodu jest głupi, a Polak mądry po szkodzie.
Dlaczego nie zrezygnowales, gdy tylko zorientowales sie, ze to nie to? Studiowanie kierunku, ktory czlowiekowi w ogole nie lezy wymaga tyle sily i samozaparcia, ktore spokojnie mozna bylo przeznaczyc na cos innego.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

PM_YOUR_PLANT_PHOTO pisze:
21 sie 2020, o 17:07
Dlaczego nie zrezygnowales, gdy tylko zorientowales sie, ze to nie to?
Cztery lata w plecy to trochę za dużo, poza tym z moimi maturami (biologia, chemia, matematyka podst.) nie dostałbym się na żadne studia, po których jest dobra praca.

Zresztą i tak zamierzam niedługo wyjechać z tego chujowego kraju.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

4 lata w plecy za dużo? Lepiej mieć 10 lat w plecy niż ukończyć farmaguano i mieć spaprane życie. Od 2014 roku wiadomo już że farmacja to gwarancja frustracji, braku dobrych zarobków i przegranego życia. nie rozumiem po co ktokolwiek to studiuje. Z powodu małej ilości zdobytych punktów na maturze? Przecież lepiej nic nie studiować niż farmaguano.
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Nitrogenium32 pisze:
22 sie 2020, o 20:40
Cztery lata w plecy to trochę za dużo, poza tym z moimi maturami (biologia, chemia, matematyka podst.) nie dostałbym się na żadne studia, po których jest dobra praca.
Cztery lata to nic, a zawsze mozna wziac dziekanke i poprawic mature/napisac z czegos nowego.
Zresztą i tak zamierzam niedługo wyjechać z tego chujowego kraju.
Wyjazd popieram, sam po uzyskaniu dyplomu chce wyjechac.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

alex123123 pisze:
24 sie 2020, o 12:01
Lepiej mieć 10 lat w plecy niż ukończyć farmaguano i mieć spaprane życie.
Całe moje życie jest spaprane, więc 5 lat na farmacji jakiejś kolosalnej różnicy nie robi lol
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Dlaczego spaprane? :o
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

Czasami niektórzy nie mają szczęścia do ludzi, z którymi się zadają. Bywa.
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Rodzina? Rodziny sie nie wybiera, ale rzadko kiedy rzutuje ona na cale pozniejsze zycie.
Michael_2146
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2020, o 22:48

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Michael_2146 »

Witam wszystkich, obecnie jestem w 3 kl technikum ekonomicznego,w roku 2022 będę przystępował do egzaminu maturalnego,jednak nie wiąże swojej przyszłości z ekonomią. Chciałbym dostać się na studia farmaceutyczne. Od razu proszę nie pisać,że to zły kierunek i tp.(już się dość o tym naczytałem:)),jest to przemyślana decyzja i farmacja jest moim marzeniem. Ale jest jedno ALE. Martwię się o maturę, ponieważ nie mam rozszerzonej biologii i chemii (miałem te przedmioty tylko w 1 klasie) , odpowiednio nie mam tej wiedzy co ma osoba po biol chem. Nie powiem,że nie lubię tych przedmiotów,podobała mi się chemia i lubiłem robić różne zadania( w 1 klasie technikum miałem pewną 4 za rok,ale myślę,że gdybym bardzie się postarał to chyba miałbym 5,podobna sytuacja z biologią). Więc moje pytanie,czy w moim przypadku da się przygotować porządnie do matury i dostać się na te studia i potem dobrze sobie radzić na nich,bo wiadomo że chemii na tych studiach jest mnóstwo:)
eryk444
Posty: 65
Rejestracja: 2 sty 2018, o 17:38

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: eryk444 »

Jeśli uważasz, że przemyślałeś - okej. Nie namawiam, nie zniechęcam, życie i tak zweryfikuje czy podjąłeś słuszną decyzję. Co do przygotowań - czeka Cię masa rycia, jeśli uważasz że do matury masz dużo, to wyobraź sobie że na tym kierunku taka matura jest co semestr pod postacią sesji.
Jeśli POWAŻNIE myślisz o studiowaniu - podejdź do tego z głową. Najwyższa pora zacząć się przygotowywać, dwa lata uważam za dość sporo. Jeśli masz chłonny umysł, czujesz te przedmioty, dasz radę.
Nie znam Cię, więc trudno tu cokolwiek więcej napisać. W moim przypadku było tak, że od początków wiązałem przyszłość z biologią/chemią i na maxa się na nich skupiałem od gimnazjum, potem biol-chem w wymagającym LO. To było przesądzone od bardzo dawna. A jak to jest z perspektywy osoby, która dopiero ma nawiązać głębszą więź z tymi dziedzinami dwa lata przed maturą? Czas pokaże. Nie poddawać się. Znaleźć DOBRYCH korepetytorów znających wymagania maturalne, wiedzący jak się formułuje odpowiedzi i je ocenia (a zobaczysz że to będzie niemałe wyzwanie). Tłuc arkusze do porzygu i się dostaniesz gdzie chcesz.
chemiczny_
Posty: 5
Rejestracja: 7 wrz 2020, o 14:37

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: chemiczny_ »

Jesteś jeszcze młodym człowiekiem. Nie masz pojęcia jak wygląda praca po tym kierunku. Tyle osób tutaj porusza ten temat, że nie warto tego studiować, więc przez te dwa lata do matury mam nadzieje że wyleci Ci ten pomysł z głowy. Po prostu posłuchaj. Jak chcesz o coś zapytać to pw.
Sierra
Posty: 1
Rejestracja: 17 lis 2020, o 00:05

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Sierra »

To co w takim razie warto studiować?
Mam wrażenie, że żyjemy w takich czasach, że wszyscy od razu chcieliby po studiach zarabiać 5 tysięcy, dostać własny służbowy samochód, mieszkanie i do tego miesiąc urlopu.
Lekarz, żeby dojść do momentu w swojej karierze, gdzie zarabia miesięcznie 8/9 tys. musi poświęcić co najmniej 10 lat na naukę (studia lekarskie + specjalka, która niekiedy trwa 7 lat). Dodatkowo musi się dokształcać, brać udział w różnych konferencjach i co najważniejsze, musi mieć doświadczenie. To samo tyczy się farmacji. Są różne zrzeszenia, jak chociażby PTSF, które poszerza horyzonty już na etapie studiów. Praca po farmie, to nie tylko apteka, ale też koncerny, praca przy produkcji leku. Można też iść w badania kliniczne, co prawda w Polsce to dopiero "raczkuje", ale zawsze można dać "dyla" za granicę. Jeśli Ciebie to pasjonuje, to próbuj. Załatw dobrych korepetytorów, ewentualnie dogadaj się z nauczycielami w Twojej szkole (może akurat ostała się dobra biolożka/chemiczka). Wiem też, że niektóre uczelnie zamiast biolki, biorą też rozszerzoną matmę pod uwagę.
eryk444
Posty: 65
Rejestracja: 2 sty 2018, o 17:38

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: eryk444 »

Sierra pisze:
17 lis 2020, o 00:13
Można też iść w badania kliniczne, co prawda w Polsce to dopiero "raczkuje", ale zawsze można dać "dyla" za granicę.
Od siebie mogę coś dodać do tego, bo jestem absolwentem farmacji i siedzę w badaniach - może komuś pomoże w podjęciu decyzji to, co mam do powiedzenia. Na początku zaznaczam - dotyczy to stolicy, w innych miastach słabo sprawa wygląda, więc nie ma zmiłuj, trzeba się tu przenieść.

To prawda - badania kliniczne u nas raczkują, ale właśnie dlatego Polska jest ŚWIETNYM miejscem na ich przeprowadzanie i dynamicznie się tu rozwijają. Firmy farmaceutyczne chętnie zatrudniają młodych i inwestują w szkolenie swoich pracowników. Korzystajcie z tego! Moja rada - szukajcie najlepiej jeszcze w trakcie studiów jakiegoś stażu, a zobaczycie, że będziecie bardzo zadowoleni, gdy skończycie. Ja akurat znalazłem dopiero po studiach, ale też nie było z tym większego problemu. Wiem od bardziej doświadczonych osób, że im dłużej jednak pracuje się w zawodzie farmaceuty tym trudniej się przebranżowić. Z racji tego że praca w aptece jest bardzo statyczna, mało wyzwaniowa, to trudniej będzie przejść na bardziej aktywny tryb, w którym trzeba się dużo uczyć całkiem nowych rzeczy. I rekruterzy to wiedzą. Dlatego 3-4 lata to MAX jeśli chcecie posiedzieć w aptece, im szybciej wyfruniecie tym lepiej dla was, dlatego sam zwiałem przy najbliższej okazji (rok po).

Druga ważna sprawa - szlifujcie angielski. Obowiązkowo przynajmniej poziom zaawansowany. To dziś lingua franca, cała dokumentacja, podstawy prawne są tylko w tym języku. Nie mówiąc o międzynarodowym środowisku, z którym będziecie tylko tak się komunikować.

Nie ma potrzeby od razu szukania czegoś za granicą, w kraju też są fajne perspektywy, jeśli ktoś jest bardzo związany, ale jak mówię - w zasadzie tylko w Warszawie największe macie na to szanse.

Bardzo zachęcam, bo to świetna ścieżka kariery uważam, otwierająca mnóstwo dróg :) a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania, śmiało! Chętnie podpowiem, doradzę :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość