Farmacja-czy warto?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

Nie dam rady psychicznie ani fizycznie pójść na inne studia. Po farmacji mam dość jakiegokolwiek studiowania. Chyba że ktoś mi za to zapłaci. Jeden (bezużyteczny) dyplom mi wystarczy.
aleks11

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: aleks11 »

Przez ostatnie 3 lata ubyło 1800 aptek. Ten trend póki co, będzie kontynuowany. Rynek pracy się kurczy, wystarczy popatrzeć na ogłoszenia o pracę na krakowskiej lub podkarpackiej oia (np.). Połowa ogłoszeń to jedna sieć, znana z nieciekawych warunków pracy. Jest już sporo bezrobotnych farmaceutów lub szukających innego zajęcia lub studiów.
Z tego zawodu najlepiej się przekwalifikować, a studiowanie w obecnych czasach farmacji to pomysł na zniszczenie sobie życia.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: luotan »

Z czego to wynika? Farmacja to nie są łatwe studia. Przesyt specjalistów? Mniejsze zapotrzebowanie na leki? A może technik wystarczy i magister nie jest potrzebny?
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: luotan »

Nitrogenium32 pisze:
18 cze 2021, o 20:13
Nie dam rady psychicznie ani fizycznie pójść na inne studia. Po farmacji mam dość jakiegokolwiek studiowania. Chyba że ktoś mi za to zapłaci. Jeden (bezużyteczny) dyplom mi wystarczy.
Są też studia, które w zasadzie gwarantują pracę, kwestia co lubisz robić lub ile jesteś w stanie poświęcić, by w miarę dostatnio żyć.
nqtvvv
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, o 16:33

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: nqtvvv »

Poza kierunkiem lekarskim trudno o studia których ukończenie gwarantowało by prace w zawodzie. Zresztą z tego co się orientuje, to liczba rezydentur też jest mniejsza od liczby absolwentów kierunku lekarskiego. No są np. jeszcze studia wojskowe. Ale tak to po każdym kierunku jest nadmiar absolwentów, farmacja nie jest tutaj wyjątkiem.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

aleks11 pisze:
19 cze 2021, o 01:48
studiowanie w obecnych czasach farmacji to pomysł na zniszczenie sobie życia
Muszę się z tym zgodzić, taka jest niestety prawda.
luotan pisze:
19 cze 2021, o 09:00
Z czego to wynika? Farmacja to nie są łatwe studia. Przesyt specjalistów? Mniejsze zapotrzebowanie na leki? A może technik wystarczy i magister nie jest potrzebny?
Ciężko mi powiedzieć, ale wiem jedno: wiele licealistów wybiera się na farmację w naiwności, że nauczą się wielu ciekawych rzeczy o chemii, biologii, o lekach itd. Sam miałem takie nastawienie i się na tym nieźle przejechałem. Aczkolwiek trafiłem do pracy w aptece, gdzie zespół jest ZAJEBISTY i poznałem naprawdę fajnych ludzi. Chce się jednak żyć po tych studiach.

No i poza tym magister jest potrzebny. Oczywiście to głównie technicy zajmują się sprzedażą i obsługą pacjentów, a magistrzy zamówieniami, fakturami, korektami, liczeniem kasy, sprawdzaniem recept itd. Ale takie mamy zasady realizacji recept, że leki z szafki A i narkotyki może wydać tylko i wyłącznie magister. Sam miałem wczoraj dwie recepty na leki z sejfu.

Powiem tak... plusy tego, że poszedłem na farmację i pracuję w aptece są takie:
1. wiem, jak mam się sam leczyć i mam pod ręką mnóstwo specyfików do przeanalizowania,
2. poznałem wiele wspaniałych osób, no kurde do rany przyłóż,
3. czuję się potrzebny, zarówno przez współpracowników jak i przez pacjentów,
4. wielu pacjentów już mnie dobrze kojarzy mimo że to dopiero mój drugi miesiąc samodzielnej pracy, fajne to uczucie móc im pomóc bez konieczności naciągania ich na jakieś kitowe suple,
5. tyle się dzieje, że nie ma czasu nudzić się, co dla mnie jest plusem.

Natomiast minusy:
1. wbrew temu, co wielu mówi, nie masz zagwarantowanej pracy po farmacji, gdyby nie odrobina szczęścia, to mógłbym wylądować jedynie w jednej z aptek z sieci, której nazwa bierze się od pewnej gwiazdy, i byłby to kołchoz,
2. te studia spowodowały u mnie ostrą i głęboką depresję, myśli samobójcze, życie w ciągłym stresie, i zaburzenia odżywiania,
3. poznałem na studiach mnóstwo osób, które można opisać tylko niecenzuralnymi słowami,
4. przez te studia nie miałem w ogóle czasu na moje hobby.

Wnioski wyciągnijcie sami.
aleks11

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: aleks11 »

luotan pisze:
19 cze 2021, o 09:00
Z czego to wynika? Farmacja to nie są łatwe studia. Przesyt specjalistów? Mniejsze zapotrzebowanie na leki? A może technik wystarczy i magister nie jest potrzebny?
Spadek liczby aptek wynika z ustawy Apteka dla Aptekarza, która wprowadziła kryteria geograficzne i demograficzne dla nowych aptek. Np nowa apteka nie może powstać w odległosci 1 km od innej apteki. Liczba aptek spada i miejsc pracy również. Cały czas. Dziennie likwidują 1-2 aptekę i kilku magistrów traci pracę. Część odchodzi z zawodu.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

aleks11 pisze:
21 cze 2021, o 23:16
Spadek liczby aptek wynika z ustawy Apteka dla Aptekarza, która wprowadziła kryteria geograficzne i demograficzne dla nowych aptek. Np nowa apteka nie może powstać w odległosci 1 km od innej apteki.
W centrum mojego miasta znajduje się 10-12 aptek w obrębie 1 km. Jak to wygląda? Mam mniej niż 10 minut piechotą do pracy i mijam po drodze trzy apteki. Niestety jest to strasznie agresywna konkurencja, bo dwie z trzech aptek, które są najbliżej nas, to sieciówki z sieci na S i oferują przeważnie strasznie zaniżone ceny, m.in. na Xarelto. Był czas, kiedy Xarelto 20 mg a 28 tabl. można było dostać za poniżej 100 zł, a w tej chwili apteki z tej sieciówki narzucają taką konkurencję, że cena wszędzie to ok. 120 zł, czyli w każdej aptece na każdym opakowaniu traci się od cholery kasy i trzeba to potem nie wiadomo jak nadrabiać.

Więc to nie jest tak, że ta ustawa jest do kitu, bo jednak uniemożliwia powstawanie takiej agresywnej konkurencji. Z drugiej strony nie ma żadnego wpływu na apteki, które już istnieją w pobliżu siebie. I koniec końców jest tak, że ciężko gdzieś otworzyć nową aptekę, bo te kryteria geograficzne i demograficzne są nie do spełnienia, więc nowych miejsc pracy nie ma, a starsi magistrzy też nie odchodzą na emeryturę z prędkością światła.

Jaki jest z tego wniosek? Produkuje się co roku w całej police kilkaset naiwnych g**** wiedzących magistrów farmacji, którym często ciężko znaleźć pracę, a jeśli już ją znajdą, to wynagrodzenie nie powala. Już nie wspomnę o tym, że są apteki, które mają układy z aptekami, jak wiadomo są równi i równiejsi, w jednej aptece może nie być magistra na zmianie i nikt nie kiwnie palcem, a jak inna apteka uchybi w czymś, to od razu spada na nią wielka kara. Polskie środowisko farmaceutyczne jest chore psychicznie.
aleks11 pisze:
21 cze 2021, o 23:16
Dziennie likwidują 1-2 aptekę i kilku magistrów traci pracę.
A ile w takim razie nowych aptek otwiera się każdego dnia? Bo jeśli zero a wciąż każdego dnia znika jedna apteka, to wkrótce w ogóle nie będzie aptek.
aleks11 pisze:
21 cze 2021, o 23:16
Część odchodzi z zawodu.
Nie dziwię się. Ja dopiero zacząłem pracę w zawodzie, parę lat na pewno wytrzymam, bo na razie żadnych perspektyw nie widzę, ale ostatecznie wyemigruję z tego chorego kraju.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: luotan »

No u mnie w mieście też wszyscy latają raczej do słon...nej, bo najtaniej xd

No to może zamiast aptek lepiej byłoby rzucić się na rynek supli?
aleks11

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: aleks11 »

Nitrogenium32 pisze:
22 cze 2021, o 00:02
Więc to nie jest tak, że ta ustawa jest do kitu, bo jednak uniemożliwia powstawanie takiej agresywnej konkurencji.
Ustawa jest dobra dla obecnych właścicieli aptek. Zła dla pracowników, czyli większości nowych absolwentów. Ustawa pozwala na sprzedaż apteki sieciom w formie spólki z oo. Absolwenci zostali wyrolowani w ten sposób. Ilość aptek 1-2, to liczba, o którą ilość aptek w Pl zmniejsza się dziennie. Łączna wypadkowa.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

luotan pisze:
22 cze 2021, o 10:33
No to może zamiast aptek lepiej byłoby rzucić się na rynek supli?
Niektóre suplementy są dobre, a niektóre są g.... warte. Leki bez recepty i na receptę też są potrzebne. Wiele razy do mojej apteki przychodzą pacjenci, bo tylko u nas jest coś dostępne, a poza tym atrakcyjnymi cenami też można przyciągnąć pacjentów.

No, tyle że apteki słon... mają horrendalnie niskie ceny, tak niskie że nie potrafię sobie wyobrazić jakim niby cudem mogą generować zyski. Już nie wspomnę o tym, że magistrowie wystawiają tam recepty farmaceutyczne na leki dla ruskich jak gdyby nigdy nic.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: luotan »

Miałem na myśli może jakąś pracę w labie z odżywkami dla sportowców, itp.

W aptekach sunny ładne panie pracują.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

luotan pisze:
22 cze 2021, o 17:01
Miałem na myśli może jakąś pracę w labie z odżywkami dla sportowców, itp.
W sumie to nie takie głupie. Nie trzeba retaksować recept, inspektorat nie siedzi ci na plecach, nie musisz się bać, że wydasz źle lek, nie musisz ani otwierać o 7 ani zamykać o 20...
luotan pisze:
22 cze 2021, o 17:01
W aptekach sunny ładne panie pracują.
Ja w jednej raz widziałem na zmianie trzech facetów i się zdziwiłem, bo to wprost nieprawdopodobne. Z mojego doświadczenia wynika, że rzadko kiedy spotyka się więcej niż jednego faceta w aptece jeśli w ogóle jakiś jest.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości