Farmacja-czy warto?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

Naprawdę? Nie da się przeżyć skoku z drapacza chmur, natomiast przekwalifikować się da zawsze. Wiele osób dopiero po skończeniu studiów potrafi odkryć, że to jednak nie to, po czym wybierają inną drogę i jakoś się im udaje. Dlatego to, co piszesz, jest po prostu śmieszne.
Studiować 5 lat farmację, odkryć że praca w sklepie aptecznym jest uwsteczniająca , po czym skladać na następne studia. Genialne. Lepiej od razu wybrać inny kierunek.
Oczywiście, czasami trzeba skończyć inne studia, ale dla chcącego nic trudnego.

Można i cale życie studiować nieudane kierunki, tylko po co. Ale dla chcącego nic trudnego.

Hmm. A czy okrutnie szczegółowa nauka anatomii człowieka przyda się np. lekarzowi rodzinnemu? Tak samo lekarzowi rodzinnemu nic nie da wiedza na temat topografii jakichś najmniejszych tętnic czy nerwów, jak farmaceucie pracującemu w aptece wzory strukturalne kilkuset leków.
Za wizję pensji kilkanaście tysięcy na miesiąc móglbym uczyć się dowolnych bzdur. Nie zapominaj , że płace w aptekach są nędzne, a zdobyta wiedza na farmacji nie pomaga w przekwalifikowaniu się w żaden sposób.

Przestań ciągle jęczyć, że farmacja jest be, i odradzać wszystkim dookoła, żeby nie studiowali farmacji. Weź się w garść - jeśli Ci się nie podoba to, ile zarabiasz w stosunku do tego, jakie studia skończyłeś, to zrób coś z tym, bo sprawiasz w tej chwili wrażenie osoby, która podbudowuje swoją samoocenę, pisząc na forach w Internecie.
Na forum wolno mieć swoją opinię. Jeśli studiujesz farmację to moje najszczersze wyrazy wspólczucia, pewnie pieścisz sie słowami asystentów jakie to ważne hoho studia, Jeśli jesteś na lekarskim to małe masz pojęcie o studiach farmaceutycznych.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

alex123123 pisze:
12 cze 2018, o 15:08
Jeśli studiujesz farmację to moje najszczersze wyrazy wspólczucia, pewnie pieścisz sie słowami asystentów jakie to ważne hoho studia, Jeśli jesteś na lekarskim to małe masz pojęcie o studiach farmaceutycznych.
Akurat studiuję farmację, więc doskonale wiem, jak te studia wyglądają. Nie mam zdania na temat tego, czy to są ważne hoho studia", czy nie, ale osobiście uważam, że niektórzy mogą się na tych studiach dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Nie muszę pracować w aptece, mogę równie dobrze przebranżować się, jeśli tak zechcę, ale nie będę żałował tego, na co się zdecydowałem, ponieważ mimo że czasami odechciewa się żyć na tym kierunku, to poznałem wielu wspaniałych ludzi na roku i spoza roku, a poza tym mam okazję zdobyć wiedzę z zakresu dziedzin, które mnie interesują.

Trzeba pamiętać, że istnieje świat poza pieniędzmi. Ludzie, którzy mają w głowie same pieniądze, często nie potrafią okazać empatii, ponieważ ludzie ich nie interesują. Dlatego jeśli ktoś idzie na kierunek lekarski (a bycie lekarzem WYMAGA kontaktu z ludźmi) tylko z powodu wizji zarabiania kokosów po studiach, to mam nadzieję nie trafić potem na takiego lekarza.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

mogą się na tych studiach dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Owszem a jeszcze bardziej ciekawe dla mnie byłyby studia na filozofii czy psychologii, archeologii, tylko chodzi o perspektywy pracy.
Nie muszę pracować w aptece, mogę równie dobrze przebranżować się
Jak wielu magistrów farmacji, którzy po kilku latach stwierdzają , że wszystko lepsze niz to bagno.
jeśli tak zechcę, ale nie będę żałował tego, na co się zdecydowałem, ponieważ mimo że czasami odechciewa się żyć na tym kierunku, to poznałem wielu wspaniałych ludzi na roku i spoza roku, a poza tym mam okazję zdobyć wiedzę z zakresu dziedzin, które mnie interesują.
Jasne, na studiach jest fajnie, nieważne jakie bagno sie studiuje, znajomi, imprezy, cos się dzieje.
Dlatego jeśli ktoś idzie na kierunek lekarski (a bycie lekarzem WYMAGA kontaktu z ludźmi) tylko z powodu wizji zarabiania kokosów po studiach, to mam nadzieję nie trafić potem na takiego lekarza.
Jak lekarze zarabiali grosze w latach 90 tych, były wtedy egzaminy na uczelniach, na lekarski było 2.5 kandydata na miejsce, a na farmację 3.5. Teraz jest na odwrót i to kilkukrotnie- ludzie idą tam gdzie pieniądze.

Szczyt bagna zwanego farmacja to kierownik sklepu aptecznego. Nie lepiej iść na ekonomię i byc kierownikiem sklepu odzieżowego, spożywczego, hipermarketu? Miejsc pracy wiecej, mnież bzdurnych przepisów, wyższa marża i lepsze zarobki. A farmaceuta w aptece to zwykły sprzedawca, a w szpitalu magazynier, w 90 % przypadków.

A żeby sie przekwalifikować to każde studia zaoczne w stylu ekonomia to wydatek 1000 zł miesięcznie.
mgr_farm
Posty: 57
Rejestracja: 24 kwie 2018, o 19:24

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: mgr_farm »

No ja akurat jestem w trakcie zmiany tego nic nie wartego zawodu na coś zupełnie innego. Farmacja to mój największy życiowy błąd i powód do codziennego zastanawiania się po co zmarnowałem 5,5 roku. To także powód mojej depresji oraz nieustannego złego samopoczucia. Praca w aptece pozbawiona jest sensu. Marża 10% plus wywóz leków na poczet szefa z zawodu kelnera który $ przywiózł z wysp albo pralnia pieniędzy z handlu stalą/wódą/czym innym albo praca w aptece z marżą 25% i 10 klientów na dzień. Wywóz upadł bo partia rządząca tak ustaliła, a co miesiąc zamyka się 80-100 aptek. Zanim skończysz chłopie studia to nie będziesz miał gdzie pracować i nikt się o ciebie nie upomni: ani izba, ani wif, ani uniwersytet, ani nikt inny. A że do apteki nie trzeba iść do pracy:D zobaczysz jak Cię wezmą gdzie indziej z tą zakłamaną wiedzą i zerowymi umiejętnościami. Już tam będą pracować absolwenci z poprzednich lat którzy znaleźli się na bruku po zmianach pisu. I to za mniej niż ci po biotechnologii/itd. bo czymś trzeba konkurować. A jak jeszcze sprowadzą mgr zza wschodniej granicy to będziesz za najniższą kubki na mocz ludziom sprzedawał. Taka jest przyszłość tego gówna.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

Farmacja to wizja marnowanego życia i zastanawianie się jakby to bylo dobrze zarabiać 100 zł/h jako lekarz na kontrakcie. Beznadzieja za 3 tys netto. Nikt Was nie poszanuje po farmacji ani dyrektor szpitala ani ciołek z sieciówki ani pacjent. To kompletne dno, sprzedawca obarczony dodatkowo mnóstwem przepisów i papierkowej roboty
Marysia2137
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2018, o 14:10

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Marysia2137 »

Podziwiam fakt, że po roku nadal chce się Wam/Ci powtarzać w kółko jedno i to samo. Naprawdę. Znam niewielu tak wytrwałych trolli.
Dobra, załóżmy że jestem dziwną, upartą nastolatką, którą fascynuje chemia i jej wpływ na organizm człowieka, więc wpier. (jak podchodzicie do wulgaryzmów na tym forum?) się na tę farmację nie zależnie od tego, jak będziecie mnie straszyć. Jak to zrobić, żeby pracować przy badaniach naukowych?

PS. Wiem, że to trudny kierunek, ale skoro nawet piszę lepiej niż panowie magistrzy to chyba nie jestem takim całkiem debilem, co?
eryk444
Posty: 65
Rejestracja: 2 sty 2018, o 17:38

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: eryk444 »

Marysia2137 pisze:
18 cze 2018, o 00:14
Dobra, załóżmy że jestem dziwną, upartą nastolatką, którą fascynuje chemia i jej wpływ na organizm człowieka, więc wpier. (jak podchodzicie do wulgaryzmów na tym forum?) się na tę farmację nie zależnie od tego, jak będziecie mnie straszyć. Jak to zrobić, żeby pracować przy badaniach naukowych?
Najlepiej zapisać się na jakieś koło naukowe. Będziesz mieć mnóstwo przedmiotów - wybierz ten który najbardziej Cię interesuje i idź do określonego zakładu. Potem jak Cię wciągnie - możesz zrobić doktorat i siedzieć tyle w badaniach naukowych, ile chciała.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Mårran »

Pierwszym stopniem kariery naukowej jest doktorat. Najczęściej robi sie go na studiach doktoranckich. Żeby się na nie dostać, musisz mieć publikacje naukowe (najlepiej zw kół naukowych, jak napisał kolega wyżej) oraz dobrą średnią ocen.
Pani Buka
Anybody
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2018, o 20:13

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Anybody »

Jako farmaceuta z około 10 letnim stażem odpowiem NIE WARTO. Chyba, że lubisz upodlenie to ten zawód cię nie rozczaruje. Skończyłam studia z wyróżnieniem i nie wydawały mi się szczególnie trudne. Studia, pomimo że bezużyteczne, nie są jakimś problemem. Hardcore zaczyna się w pracy. Nie licz na coś innego niż apteka, bo każdy ucieka z apteki, więc inne możliwości są tak oblegane, iż realnie niedostępne. Kariera, rozwój? Jedyny rozwój jaki masz zagwarantowany, to jak znosić bycie popychadlem, bo pacjenci , lekarze i pracodawca pokażą ci, gdzie mają twój dyplom, wiedzę i pracę. Probuj na medycynę do skutku, nawet jak się uda za kilka lat i tak będziesz na wygranej pozycji. Ja dostałam się na farmację, gdy to był kierunek bardzo oblegany i miałam okazję obserwować agonię polskiej farmacji. Mimo, że jestem silna psychicznie i fizycznie to i tak każdy dzień pracy to jakiś obłęd, czasem wydaje mi się, że to musi być koszmar, że to się nie dzieje. Tak czy siak dobry materiał na tragifarsę.
Anybody
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2018, o 20:13

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Anybody »

Ą jeszcze zapomniałam dodać coś na temat doktoratu. W pracy lepiej nawet się nim nie chwalić, bardziej przeszkadza niż pomaga. Na uczelniach etatów brak, o pracy zapomnij, ci, którzy się załapali trzymają się rozpaczliwie , by nie skończyć jako mięso armatnie dla sieci, bo - pomimo bananów sprzedawanych studentom- dobrze wiedzą, co jest grane. Przy obecnym braku godzin na katedrach możesz oczywiście za 10 tyś doktoryzować się, może kiedyś zrobi ci się głupio, wciskając przykasówkę i walcząc o wyrobienie targetów, że wykazalas się taką radosną naiwnością w racjonalizacji własnego wyboru. Też taka byłam, jedynie, ze względu na łatwość, z jaką przychodzi mi nauka, skończyłam jeszcze dwa inne kierunki i to był jakiś głos rozsądku. Jak wszystko dobrze pójdzie to za parę miesięcy będę wykonywać już jako pełny profesjonalista inny zawód. Przynajmniej w tym przypadku 8 lat edukacji jest szansą na ciekawą pracę. Powtarzam jeszcze raz, po biol-chem tylko medycyna, nie dlatego, ze jest naj, ale dlatego, ze zyjemy w takich, a nie innych realiach i jeśli nie wykażesz się chłodnym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość twoja psychika może nie znieść tego, czego nie dopuszczasz teraz do swojej świadomości. Farmacja w tym kraju jest zniszczona. Nie istnieje. I to mnie boli. Bo chyba byłabym dobrym farmaceutą, gdyby istniała.
eryk444
Posty: 65
Rejestracja: 2 sty 2018, o 17:38

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: eryk444 »

Tak z ciekawości - gdzie się odnalazłas? Zdradziłabys co będziesz teraz robić?
fenytoina
Posty: 141
Rejestracja: 10 gru 2017, o 09:05

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: fenytoina »

Anybody pisze:
28 cze 2018, o 22:04
Też taka byłam, jedynie, ze względu na łatwość, z jaką przychodzi mi nauka, skończyłam jeszcze dwa inne kierunki i to był jakiś głos rozsądku. Jak wszystko dobrze pójdzie to za parę miesięcy będę wykonywać już jako pełny profesjonalista inny zawód.
podbijam pytanie powyżej jakie studia skończyłaś oprócz farmy?
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

Lublin pielegniarka ze specjalizacją- od lipca- 5900 brutto, lekarz specjalista 6000 brutto plus dyzury. Farmaceuta podobna 3500 brutto .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość