Fermentacja alkoholowa.

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Fermentacja alkoholowa.

Post autor: tin »

Długo szukałem, w różnych książkach i w internecie ale niestety niewiele znalazłem. Otóż potrzebuje pełnej reakcji fermentacji alkoholowej w formie cząsteczkowej z uwzglednieniem produktów pośrednich(estry, kw. pirogronowy, aldehyd fosfoglicerynowy). Gdyby ktoś podał jakąś stronke lub lub mógł wkleic skan jakiejś ksiażki to byłbym wdzięczny.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: Iwus »

może coś takiego
1.jpg
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: tin »

Właśnie o coś takiego mi chodziło.
Dzięki wielkie
Tylko zastanawia mnie dlaczego produktem końcowym nie jest alkohol
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: Eklerka »

hmm fermentacja lakoholowa zachozi jak glikoliza tylko ze produkt koncowy- pirogronian ulega dekarboksylacji, odrywa sie dwutlenek wegla, powstaje z tego etanol
kkkkkkk

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: kkkkkkk »

nie wiecie moze dlaczego dla monosacharydow (np. glukozy) taka reakcja zachodzi a dla polisacharydow juz nie?

Moderator/Nie zakładaj takich samych postów w róŻnych miejscach. Jeden wystarczy, napewno na niego ktos odpisze.
Ostatnio zmieniony 9 sty 2007, o 21:14 przez kkkkkkk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: Savok »

Nie zachodzi dlatego, ze w przypadku polisacharydow w miejscu podstawnikow bioracych udzial w reakcji fermentacji jest nastepna reszta cukrowa. Nie ma co reagowac.

Poza tym pierscien cukrowy ulega rozszczepieniu w trakcie fermentacji, a pierscien w polisacharydzie nie moze sie tak poprostu rozpasc, najpierw musialby zostac odszczepiony od reszty lancucha, a to dosc mocne wiazania.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: tin »

Dokładnie chodzi właśnie o zdolnośc rozpadu na monosacharydy. Monosacharydy ulgaja fermentacji, oligoisacharydy(tu mam namysli gł. uzywane go fermentacji disacharydy-sacharozę) dosyc łatwo hydrolizuja i ulegaja fermentacji. A jak napisał Savok polisacharydy maja trwalsze wiązania i rozpadaja sie dopiero pod wpływem enzymów.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: Savok »

Wezmy chocby taka celuloze. Wyobrazasz sobie rozpuscic kawalek drzewa w wodzie? Ja jakos nie
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: tin »

Przypominam, że drzewo nie składa się wyłacznie z celulozy.
A nalewki z drzew takze sie wykonuje, chocby jarzębiaczek. No, ale to nie z gałęzi.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: Savok »

dobra dobra, nie czepiaj sie
Wszyscy wiedza o co chodzi
kkkkkkkk

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: kkkkkkkk »

wielkie dzieki :) chyba dam rade zrozumiec
marcia
Posty: 1
Rejestracja: 21 sty 2007, o 18:29

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: marcia »

Czesc,przeprowadzalismy na zajeciach nastepujace doswiadczenie:
w 2 probowkach z podlozem Ridera zaszczepilismy po 5ml drozdzy,probowki zostaly zamkniete rurka fermetacyjna , ktora napelnilismy woda destylowana,poziom wody zaznaczylismy na rurce aby tydzien pozniej dolac to co ubylo.Obie probki wazylismy na poczatku i na koncu.Waga jednej z nich sie zwiekszyla,druga pozostala bez zmian.
Rozumiem ze zaszla w niej fermetacja,ale co mam napisac we wnioskach?DLaczego zmaian wagi swiadczy o fermentacji?
Bede bardzo wdzieczna za pomoc
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Fermentacja alkoholowa.

Post autor: tin »

Dwie rzeczy. Musiałaś uzupełnić probówkę bo powstał alkohol, który tworzy z woda mieszaninę azeotropową o objetości mniejszej niz suma składników. Po drugie uwolnił sie dwutlenek węgla(którego jednak waga jest mniejsza niż dolanej wody-jesli dobrze zrozumiałem zadanie).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości