fizjologia nerki- pomoże ktoś zweryfikować odpowiedź?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
vaaleanroosa
Posty: 15
Rejestracja: 14 paź 2013, o 16:56

fizjologia nerki- pomoże ktoś zweryfikować odpowiedź?

Post autor: vaaleanroosa »

Mam zadanie i podaną od kogoś innego odpowiedź. Moje rozwiązanie jest jednak inne, i byłabym wdzięczna za potwierdzenie słuszności mojej odpowiedzi, lub wytłumaczenie mi błędu, jeśli źle myśle.
Pytanie: Zmiana średnicy krótkiej tętniczki (doprowadzającej/odprowadzającej) w ciałku nerkowym jest bardziej efektywna w kompensacji obniżonego ciśnienia krwi celem utrzymania GFR na stałym poziomie. Jaki mechanizm autoregulacyjny dotyczy zmian oporu naczyniowego w tej tętniczce? Wyjaśnij przebieg tych reakcji autoregulacyjnych.
do zad była też tabelka, wypełniona wynikami doswiadczenia, gdzie widać bylo, ze przy zmniejszonym ciśnieniu krwi, wzrost średnicy tętniczki doprowadzającej daje lepszy efekt niż zmniejszenie średnicy tętniczki odprowadzającej.
Czyjaś odpowiedź:
Przy niskim ciśnieniu w tętnicach wzrasta wydzielanie reniny. Dochodzi do aktywacji układu renina-angiotensyna, co wiąże się ze wzrostem stężenia angiotensyny II, która zwęża tetnice. Zwężenie naczyń spowoduje wzrost oporu poza i przedwłośniczkowego i utzymanie odpowiedniego ciśnienia hydrostatycznego w kłębuszku (pomimo obniżenia ciśnienia w tętniczkach).

moja odpowiedź.
lepszy efekt daje rozszerzenie srednicy tętniczki doprowadzającej. zmian oporu naczyniowego dotyczy mechanizm autoregulacji miogennej, który w przypadku spadki ciśnienia w tętniczce nerkowej spowoduje rozszerzenie naczyń i spadek oporu naczyniowego

Jeżeli błędnie to rozumiem, to mógłby mi ktoś wyjaśnić, dlaczego powinno być tak a nie inaczej? Z góry dziękuje:)
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: fizjologia nerki- pomoże ktoś zweryfikować odpowiedź?

Post autor: persil1991 »

Twoja odpowiedź jest prawidłowa. Układ RAA kontroluje objętość krążącej w ustroju krwi i stężenia jonów sodu i potasu w płynach ustrojowych poprzez wpływ na diurezę. Zadaniem autoregulacji miogennej jest natomiast zapewnienie stałej diurezy mimo wahań ciśnienia w tętnicach nerkowych (oczywiście w pewnym zakresie: 80-180 mmHg).

Mechanizm autoregulacji miogennej:
wzrost ciśnienia w tętnicy nerkowejwzrost ciśnienia transmuralnegowstępne rozciągnięcie mięśniówki gładkiejmiogenny skurcz mięśni gładkichutrzymanie stałego przepływu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość