fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
mystic
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2009, o 10:32

fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: mystic »

Który kierunek według was jest lepszy? Dostałam się na oba i teraz jestem skołowana bo niektórzy mi radzą jedno a niektórzy drugie Podobno po pielęgniarstwie są lepsze perspektywy pracy ale za to są to cięższe studia no i zarobki byłyby niższe. Czy to prawda? Co wy w takiej sytuacji byście wybrali?
Awatar użytkownika
Acetylocholina
Posty: 1308
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 21:11

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Acetylocholina »

wybierz ten kierunek, po którym będziesz miała satysfakcję z wykonywanej pracy i będziesz czuła się spełniona
wg jednego to jest dobre, a wg innego co inne
Awatar użytkownika
florqa
Posty: 132
Rejestracja: 18 sty 2009, o 17:39

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: florqa »

mystic pisze:Podobno po pielęgniarstwie są lepsze perspektywy pracy
Ja słyszałam akurat odwrotnie. że po pielęgniarstwie nie ma pracy (przynajmniej w Polsce), natomiast fizjoterapia jest coraz lepiej rozwijającym się zawodem, bo jak wiadomo, coraz więcej jest osób cierpiących np. na schorzenia układu ruchu. Ale to wszystko pewnie jeszcze zależy od regionu, w którym mieszkasz.
mystic pisze:za to są to cięższe studia no i zarobki byłyby niższe.
Na temat ciężkości studiów się nie będę wypowiadać, ale jeśli chodzi o zarobki to też słyszałam, że po pielęgniarstwie z tym gorzej. /

P.S.
Ja się wahałam między położnictwem, pielęgniarstwem i fizjoterapią, z tym że jak tylko zobaczyłam, że na fizjoterapię trzeba zaliczać testy sprawnościowe, to od razu z niej zrezygnowałam No i zostało pielęgniarstwo
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: jagodzio »

florqa pisze:Ja słyszałam akurat odwrotnie. że po pielęgniarstwie nie ma pracy (przynajmniej w Polsce), natomiast fizjoterapia jest coraz lepiej rozwijającym się zawodem, bo jak wiadomo, coraz więcej jest osób cierpiących np. na schorzenia układu ruchu.
Tak, szczególnie, że fizjoterapię otworzyli na co drugiej uczelni. Naprodukowali fizjoterapeutów, a teraz nie ma co z nimi zrobić, bo nie ma tyle miejsc pracy. Ale ludzie i tak się będą pchać na ten kierunek, bo jest spokrewniony z medycyną, ale nie oznacza mycia dup - tak większość widzi pielęgniarstwo. Na pielęgniarki jest zapotrzebowanie, a będzie jeszcze większe, jak te stare odejdą na emeryturę, bo mało kto idzie na ten kierunek - nie zastają wyczerpane limity miejsc i wiele osób rezygnuje.
Florqa - dlaczego jesteś w grupie pozostałe kierunki", czyż pielęgniarstwo nie jest medycznym kierunkiem? O czymś nie wiem?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Medycyna Lwów »

zdecydowanie więcej pracy jest dla pielęgniarek (wciąż brakuje ponad 3000 pielęgniarek w Polsce). Fizjoterapeuci nie mają tak szerokiego spektrum możliwości co do miejsc pracy w porównaniu z pielęgniarką. Poza tym fizjoterapię można teraz studiować w prawie każdym dawniej wojewódzkim mieście.
kris282
Posty: 12
Rejestracja: 6 sie 2009, o 22:33

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: kris282 »

Tak, szczególnie, że fizjoterapię otworzyli na co drugiej uczelni. Naprodukowali fizjoterapeutów, a teraz nie ma co z nimi zrobić, bo nie ma tyle miejsc pracy
No i to jest super rozwiązanie bo przeciez jest potrzebny odpowiednio wykwalifikowany personel do sprzątania gabinetów, w których pracują mgr po AM-ach i AWF-ach
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Biochejter »

jagodzio pisze: Tak, szczególnie, że fizjoterapię otworzyli na co drugiej uczelni.
A pielęgniarstwo to unikat na skalę kraju
Chemik
Posty: 395
Rejestracja: 29 maja 2009, o 10:16

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Chemik »

a ja mam do was takie, może dziwne, pytanko: czy różni się pielęgniarstwo na wyższej zawodowej uczelni od uniwersytetu medycznyego
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Padre Morf »

Kaamil pisze:(wciąż brakuje ponad 3000 pielęgniarek w Polsce)
to dane z 2006, teraz jest prawdopodobnie gorzej.
Największe braki są tam gdzie potrzebne są wyższe kwalifikacje - OIT i blok.
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: jagodzio »

Biochemister pisze:Podobna ilość kształci na pielęgniarstwie i fizjoterapii z tego co widać.
Z tego co widać, fizjoterapeutów potrzeba jak na lekarstwo, a pielęgniarek dżo więcej. Poza tym, sporo osób nie kończy piel. Nie rozumiem, czemu mi nikt nie wierzy, jak mówię, że po fizjo jest ciężko o pracę, a zarobki są podobne jak po pielęgniarstwie
Morfeusz pisze:Największe braki są tam gdzie potrzebne są wyższe kwalifikacje - OIT i blok.
Jak żeby robić specjalizację po piel trzeba mieć grube tysiące, to ja się wcale nie dziwię. Którą pielęgniarkę na to stać?
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Biochejter »

jagodzio pisze:
Biochemister pisze:Podobna ilość kształci na pielęgniarstwie i fizjoterapii z tego co widać.
Z tego co widać, fizjoterapeutów potrzeba jak na lekarstwo, a pielęgniarek dżo więcej.
Okej, to było odnośnie nietrafionego (nie pierwszy raz zresztą) argumentu ]
jagodzio pisze:Tak, szczególnie, że fizjoterapię otworzyli na co drugiej uczelni.
Kiedy pielęgniarstwo w takim razie otworzyli jeszcze gęściej niż fizjoterapię
jagodzio pisze:Nie rozumiem, czemu mi nikt nie wierzy, jak mówię, że po fizjo jest ciężko o pracę, a zarobki są podobne jak po pielęgniarstwie
A czemu Ty nie możesz zrozumieć że nie każdy kto zdaje na fizjoterapię chciałby pracować jako pielęgniarz/pielęgniarka? Wierzą że znajdą po fizjo robotę i część ich znajduje. Czemu tak atakujesz fizjoterapię w każdym wątku? Osobiście znam rehabilitantów którzy zarabiają kilkanaście tysięcy na miesiąc, natomiast nie znam takiej pielęgniarki. Daj spokój z uświadamianiem ludzi już - przedstawiłaś swój pogląd na fizjoterapię i perspektywy po niej wiele razy i wystarczy. Jak ktoś nadal chce studiować fizjo bo się w tym widzi - niech studiuje sobie, Jagodzio Najwyżej jak ich zmusi sytuacja to się przekwalifikują/wyemigrują, itp.
Awatar użytkownika
florqa
Posty: 132
Rejestracja: 18 sty 2009, o 17:39

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: florqa »

jagodzio pisze:Florqa - dlaczego jesteś w grupie pozostałe kierunki", czyż pielęgniarstwo nie jest medycznym kierunkiem? O czymś nie wiem?
Dla mnie studia medyczne, to oznaczają kierunek lekarski.
Jak zrobią oddzielny kolorek dla pielęgniarstwa to się przepiszę. Ale to pewnie mało prawdopodobne. Chociaż mógłby być wspólny dział dla pielęgniarek i położnych chociaż.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: fizjoterapia czy pielęgniarstwo

Post autor: Medycyna Lwów »

Biochemister pisze:Wierzą że znajdą po fizjo robotę i część ich znajduje. Czemu tak atakujesz fizjoterapię w każdym wątku? Osobiście znam rehabilitantów którzy zarabiają kilkanaście tysięcy na miesiąc, natomiast nie znam takiej pielęgniarki.
ja znam jedną pielęgniarkę anestezjologiczną, co pracuje w szpitalu i po godzinach w 2 prywatnych klinikach i zarabia więcej nic niejeden lekarz. Poza tym prawdą jest że m-c pracy dla pielęgniarek jest bez porównania więcej niż dla fizjoterapeutów, bo znajdą pracę poza dowolnym odziałem szpitala także w przychodniach, domach opieki, uzdrowiskach, szkołach itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości