Fizyka - 2 pytanka z gimnazjum

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
bartez955
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2017, o 20:23

Fizyka - 2 pytanka z gimnazjum

Post autor: bartez955 »

Potrzebuje Waszej pomocy ze względu na zbliżający się sprawdzian. Pan nauczyciel zadał nam kilka pytań z czego 2 z nich są zastosowaniem praktycznym praw.

1. sytuacja - co się dzieje z zeszytem rzuconym,spadającym z pewnej odległości podczas spadania tzn. jakie siły występują tutaj ? Wiem, że na pewno siła grawitacji i jakiś opór związany z powietrzem ?

2. sytuacja - jakie reakcje, siły występują w samochodzie podczas ruszania i dalszej jazdy na podstawie trzech praw Newtona ? Tutaj to już kompletnie nie wiem jak to wyjaśnić - wiem, że gdyby nie tarcie samochód w ogóle by się nie ruszył.

Czy możecie mi pomóc ?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Fizyka - 2 pytanka z gimnazjum

Post autor: Nitrogenium32 »

bartez955 pisze:
11 wrz 2017, o 20:32
1. sytuacja - co się dzieje z zeszytem rzuconym,spadającym z pewnej odległości podczas spadania tzn. jakie siły występują tutaj ? Wiem, że na pewno siła ciężkości i jakiś opór związany z powietrzem ?
Na zeszyt spadający z pewnej wysokości działają na pewno siły przyciągania ziemskiego oraz oporu powietrza (zwrócona w stronę przeciwną do tej pierwszej). Wartość siły przyciągania ziemskiego zależy od masy ciała oraz współczynnika przyciągania ziemskiego, czyli Fc = mg. Natomiast siła oporu powietrza zależy od szybkości tego ciała (która rośnie) oraz od współczynnika, który zależy od kształtu i rozmiaru ciała oraz właściwości ośrodka, czyli Fop = -bυ. Wartość siły wypadkowej w takiej sytuacji równa się: F = ma = mg - bυ.
bartez955 pisze:
11 wrz 2017, o 20:32
2. sytuacja - jakie reakcje, siły występują w samochodzie podczas ruszania i dalszej jazdy na podstawie trzech praw Newtona ? Tutaj to już kompletnie nie wiem jak to wyjaśnić - wiem, że gdyby nie tarcie samochód w ogóle by się nie ruszył.
Pierwsza zasada dynamiki Newtona: W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym."
Kiedy samochód jedzie, działają na niego: siła sprężystości podłoża (zwrócona do góry), siła ciężkości (zwrócona do dołu), siła ciągu pochodząca od silnika (zwrócona zgodnie z kierunkiem jazdy, czyli do przodu), oraz siły oporu, ściślej: siła oporu powietrza, tarcia kół i wewnętrznych mechanizmów (zwrócone przeciwnie do siły ciągu, czyli do tyłu). Wartość siły wypadkowej równa się tutaj zero, więc zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona samochód porusza się ruchem jednostajnym.

Druga zasada dynamiki Newtona: W inercjalnym układzie odniesienia jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała."
Załóżmy, że wartości siły ciężkości oraz sprężystości podłoża nie zmieniają się. Kiedy samochód rusza z miejsca, porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym, czego przyczyną jest występowanie siły ciągu pochodzącej od silnika o wartości większej od siły oporu (wartość siły wypadkowej0). Kiedy samochód jedzie ruchem jednostajnym, siły te się równoważą (wartość siły wypadkowej = 0). Natomiast kiedy będzie zwalniał, wartość siły ciągu będzie mniejsza od wartości siły oporu (wartość siły wypadkowejlt 0).
Masa ciała (samochodu) jest stała. W pierwszym przypadku F0, więc a0, co znaczy, że ruch jest jednostajnie przyspieszony. W drugim przypadku F = 0, więc a = 0, co znaczy, że ruch jest jednostajny. W trzecim przypadku Flt 0, więc alt 0, co znaczy, że ruch jest jednostajnie opóźniony.

Trzecia zasada dynamiki: Oddziaływania ciał są zawsze wzajemne. W inercjalnym układzie odniesienia siły wzajemnego oddziaływania dwóch ciał mają takie same wartości, taki sam kierunek, przeciwne zwroty i różne punkty przyłożenia (każda działa na inne ciało)."
Samochód wywiera na podłoże nacisk FN, a podłoże działa na samochód siłą sprężystości Fs, której wartość jest równa wartości siły nacisku i przyłożona jest do samochodu. Na samochód działa też siła ciężkości o tym samym zwrocie i wartości co siła nacisku, ale innym punkcie przyłożenia.
Oddziaływania są zawsze wzajemne. Siły oddziaływania wzajemnego dwóch ciał mają takie same wartości i taki sam kierunek, ale przeciwne zwroty i różne punkty przyłożenia: Fs = Fc = FN.
bartez955
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2017, o 20:23

Re: Fizyka - 2 pytanka z gimnazjum

Post autor: bartez955 »

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź !
rafido
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2019, o 09:33

Re: Fizyka - 2 pytanka z gimnazjum

Post autor: rafido »

niby forum biolog, a tu takie kwiatki :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości