Fizyka medyczna, medycyna nuklearna i radioterapia

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Kacper777
Posty: 1
Rejestracja: 4 sty 2016, o 21:12

Fizyka medyczna, medycyna nuklearna i radioterapia

Post autor: Kacper777 »

Witam. Mam pytanie, czy po fizyce medycznej są duże perspektywy pracy? Podobno można pracować w szpitalach, klinikach ale też zakładach medycyny nuklearnej i radioterapii. Czy absolwent fizyki medycznej wykonuje taka sama pracę jak lekarz medycyny nuklearnej? Jeśli nie to jakie są różnice? Czy żeby wykonywać pracę związaną z medycyną nuklearną lub radioterapią trzeba koniecznie iść na kierunek lekarski? Ja nie rozważam tego kierunku, po prostu mam swoje powody i nie widzę się w roli typowego lekarza. Ale bardzo lubię biologię i fizykę, a podobno medycyna nuklearna i radioterapia są dość przyszłościowe. Czy fizyka medyczna daje takie same możliwości pracy, zarobku? Dodam, że rozważam studiowanie fiz. med. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (dodam, że w Poznaniu jest Zakład Medycyny Nuklearnej). I w ogóle to mam bardzo ważne pytanie. W Polsce są tylko 4 uczelnie oferujące fizykę medyczna jako odrębny kierunek studiów, ale można też zrobić specjalność fizmed np. na biofizyce czy fizyce technicznej. Zastanawiam się więc jaka jest relacja między popytem a podażą na absolwentów tego kierunku. Spotkałem się z opiniami, że raczej ciężko o pracę po tym, ale skoro jest tylko kilka uczelni, a na nich też są pewne limity miejsc to chyba konkurencja na rynku pracy nie powinna być duża? Jakie są wasze opinie? Byłbym bardzo wdzięczny za wypowiedzi studentów, absolwentów.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Fizyka medyczna, medycyna nuklearna i radioterapia

Post autor: zetsu »

Ok odpowiadam.
Fizyk medyczny i lekarz to dwa odrębne ciała. Fizyk nie opisuje wyników, nie prowadzi wywiadu z pacjentem, nie przepisuje leków itd. Fizyk jest technicznym wsparciem szpitala i zajmuje się obsługą sprzętu medycznego (gammakamera, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny). Przy zakładzie radioterapii fizycy najczęściej zajmują się tzw. planowaniem leczenia", czyli odpowiednimi obliczeniami mającymi namierzyć współrzędne guza oraz tak ustawić parametry wiązki promieniowania, aby nie uszkodzić narządów krytycznych.
Zachęcam do poczytania na ten temat szerzej w internecie, na prawdę jest dużo artykułów na temat pracy fizyka w szpitalu.
Z pracą w naszym kraju za ciekawie w tym zawodzie nie jest, niewielkie jest zapotrzebowanie na fizyków i inżynierów biomedycznych w szpitalach. Zarobki też nie powalają i zarabia się ZNACZNIE mniej niż lekarze specjaliści. De facto w tym zawodzie można pracować kończąc klasyczną fizykę lub inżynierię biomedyczną, najlepiej jest odbyć jak największą liczbę praktyk po szpitalach i zrobić sobie dobrą opinię, wówczas po skończeniu studiów możliwości zahaczenia się wzrastają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości