Fotosynteza C4 - pytanie :)

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
irga_arnika
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2013, o 22:23

Fotosynteza C4 - pytanie :)

Post autor: irga_arnika »

Mam kłopot z bilansem cząsteczek ATP i NADPH w cyklu fotosyntezy roślin C4.
Niech mi ktoś pomoże

Wg WSiP-u:
"synteza jednej cząsteczki cukru [w przypadku fotosyntezy C4] wymaga aż 30 cząsteczek ATP, przy niezmienionej liczbie 12 cząsteczek NADPH".

W przypadku roślin C3 wytworzenie jednej cząsteczki cukru wymaga 18 cząsteczek ATP i 12 cząsteczek NADPH.

Wynikałoby z tego, że rośliny C4 zużywają tyle samo cząsteczek NADPH i o 12 cząsteczek ATP więcej, niż rośliny C3.

A przecież do przekształcenia pirogronianu w fosfoenolopirogronian potrzebna jest energia z rozpadu jednej cząsteczki ATP. Rozkładowi ulegają oba znajdujące się w niej wiązania wysokoenergetyczne, ale oba wiązania jednej cząsteczki.
Dlaczego więc liczymy tak, jakby zużywane były dwie cząsteczki (2x6=12)?
Dlaczego rośliny C4 zużywają o 12, a nie o 6 cząsteczek więcej, niż rośliny C3?

Bilans NADPH wychodzi na zero dlatego, że jedna NADPH jest wykorzystywana do przekształcenia szczawiooctanu w jabłczan, ale później znowu jedno NADP+ redukuje się do NADPH przy przekształceniu jabłczanu w pirogronian. Czy się mylę?

Bardzo proszę o rozjaśnienie

Pozdrawiam,
Irga
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosynteza C4 - pytanie :)

Post autor: AnnaWP »

Zgadzam się z Tobą. Znalazłam tylko informację, że w jednym z typów fotosyntezy C4 (to cecha polifiletyczna i ma wiele odmian), dwukrotnie zużywa się ATP, a więc tylko tam wydaje się zużywać 12 ATP w sumie.
To typ PEP-CK
1.png
irga_arnika
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2013, o 22:23

Re: Fotosynteza C4 - pytanie :)

Post autor: irga_arnika »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli mamy rację, a pewnie mamy to w podręczniku WSiP-u jest błąd
Pozdrawiam,
I.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości