Fotosynteza w czym jest magazynowany CO2 u roślin C4 i CAM

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Misia301093
Posty: 61
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:19

Fotosynteza w czym jest magazynowany CO2 u roślin C4 i CAM

Post autor: Misia301093 »

Witam, mam 2 pytania dotyczące fotosyntezy.
1.W czym jest magazynowany Co2 u roślin C4 i CAM ?
2.Czy karboksylaza PEP ma takie same właściwości jak Rubisco?

Pozdrawiam.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Fotosynteza

Post autor: lafoniz »

1. Ditlenek węgla u roślin C4 i CAM jest magazynowany w postaci kwasu szczawiooctanowego w wakuoli.
2. Nie, karboksylaza PEP jest tylko karboksylazą (ma powinowactwo do ditlenku węgla), natomiast Rubisco ma właściwości karboksylazy i oksydazy (powinowactwo do tlenu i ditlenku węgla)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosynteza

Post autor: AnnaWP »

Zwykle w postaci jabłczanu lub asparaginianu.
Ale są inne opcje, polecam wujka google:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza_C4
Wszystko pisze.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Fotosynteza

Post autor: lafoniz »

Asparaginianu? Dobrze wiedzieć

PS. Tam jest napisane - aspekt dokonany, czynność została zakończona, skoro widzimy tekst
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Fotosynteza

Post autor: xms7 »

Nie chciałem zakładać nowego tematu, dlatego napiszę tutaj. Dlaczego sinice przeprowadzają fotosyntezę? Skoro są to dość prymitywne organizmy niepotrzebujące wielkich nakładów energetycznych potrzebnych do życia to dlaczego nie korzystają z energii słonecznej bezpośrednio (skoro mają chlorofil A służący do wychwycenia jej)? Dlaczego wytwarzają związki organiczne, żeby zaraz je utlenić w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, skoro mogłyby od razu wykorzystać energię pochłoniętą przez barwniki? Czy to jest tylko kwestia gromadzenia zapasów i możliwości śmierci gdyby nie było światła? Chyba sobie właśnie sam odpowiedziałem W takim razie zapytam czy jest możliwe wykorzystanie energii fotonów bezpośrednio do życia? Czyli ATP ze światła np. do ruchu a obok gromadzenie zapasów? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Fotosynteza

Post autor: Astacus »

xms7 pisze:Nie chciałem zakładać nowego tematu, dlatego napiszę tutaj. Dlaczego sinice przeprowadzają fotosyntezę? Skoro są to dość prymitywne organizmy niepotrzebujące wielkich nakładów energetycznych potrzebnych do życia to dlaczego nie korzystają z energii słonecznej bezpośrednio (skoro mają chlorofil A służący do wychwycenia jej)? Dlaczego wytwarzają związki organiczne, żeby zaraz je utlenić w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, skoro mogłyby od razu wykorzystać energię pochłoniętą przez barwniki? Czy to jest tylko kwestia gromadzenia zapasów i możliwości śmierci gdyby nie było światła? Chyba sobie właśnie sam odpowiedziałem W takim razie zapytam czy jest możliwe wykorzystanie energii fotonów bezpośrednio do życia? Czyli ATP ze światła np. do ruchu a obok gromadzenie zapasów? Pozdrawiam
Przecież związki organiczne wytwarzane w fotosyntezie to nie tylko kwestia pozyskiwanej z nich później energii, a co z syntezą białek? Skąd sinica wzięłaby aminokwasy na budowę enzymów/białek regulatorowych/motorycznych/kanałowych. Skąd ma wziąć tłuszcze na budowe błon?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosynteza

Post autor: AnnaWP »

A poza tym JAK wykorzystać energię słoneczną? Przecież energia potrzebna jest nam właśnie do metabolizmu.
A w fotosynteza jest procesem młodszym niż oddychanie, więc trafiła na organizmy już zależne od zjadania cukrów.
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Fotosynteza

Post autor: xms7 »

Astacus pisze: Przecież związki organiczne wytwarzane w fotosyntezie to nie tylko kwestia pozyskiwanej z nich później energii, a co z syntezą białek? Skąd sinica wzięłaby aminokwasy na budowę enzymów/białek regulatorowych/motorycznych/kanałowych. Skąd ma wziąć tłuszcze na budowe błon?
Ale chyba aminokwasy potrzebne do życia nie powstają z wytworzonej w procesie fotosyntezy glukozy? Czy glukoza(powiedzmy, że pośrednio czyli jest źródłem dalszych substratów) + związki azotowe z heterocyst = aminokwasy endogenne?
AnnaW_UO pisze:A poza tym JAK wykorzystać energię słoneczną? Przecież energia potrzebna jest nam właśnie do metabolizmu.
A w fotosynteza jest procesem młodszym niż oddychanie, więc trafiła na organizmy już zależne od zjadania cukrów.
Myślałem tu o pozyskaniu ATP bezpośrednio z energii fotonów bez tego pośrednika, jakim jest związek organiczny powstały w procesie fotosyntezy. Czy takie coś się odbywa? Czy może ATP pochodzi tylko i wyłącznie z oddychania wewnątrzkomórkowego?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosynteza

Post autor: AnnaWP »

xms7, wiesz co - powinieneś znać przebieg fotosyntezy, sam odpowiedz na pytanie, czy w fotosyntezie produkuje się ATP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość