fuleren C60

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
konczyna14
Posty: 8
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:00

Re: fuleren C60

Post autor: konczyna14 »

ja jestem z gim trzeciej gim
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: fuleren C60

Post autor: Medycyna Lwów »

milka.1985 pisze:czyli jeśli do gimnazjum to miałam dobrze w pierwszym przypadku a jesli do liceum to dobrze zrobiłam w następnych obliczeniach haha jednym słowem i to i to wychodzi że dobrze zrobione
w gimnazjum są olbrzymie uproszczenia, jak w tym przypadku, co nie zmienia jedynej właściwej odpowiedzi jaka wynika z pierwotnych obliczeń tina potem po mojej uwadze dopiero przez Ciebie powtórzonych.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: fuleren C60

Post autor: tin »

Kaamil pisze:w gimanzjum nie ma moli)
Moja siostra chodzi do gimnazjum i o molach ją uczyli. Większość nauczycieli woli teraz poprawnie uczyć( no jak widać niestety nie wszyscy), dlatego zadanie rozwiązałem tym sposobem i nie myślałem o komentarzu, bo jest dość proste. Rozumiem gimnazjalistów, ale prosiłbym o konkrety - czego nie rozumiem w zadaniu, jak możecie mi pomóc. A definicję mola przeciętny gimnazjalista bez problemu zrozumie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: fuleren C60

Post autor: Medycyna Lwów »

ja też miałem mole i nawet Prawo Avogadra, ale w programie nie ma - wszystko zależy od nauczyciela.
grzes-beton
Posty: 1
Rejestracja: 9 lut 2023, o 19:47

Re: fuleren C60

Post autor: grzes-beton »

Witam,
jestem nowy na forum, mam na inię Grzegorz, nie chodzę już do szkoły, z zawodu jestem elektrykiem.
wiem że to bardzo stara dyskusja, ale nie znalazłem lepszej na ten temat.
Chodzi o rozpuszczalność fulerenu C60. O ile mi wiadomo, jest trudnorozpuszczalny. Cytat z wikipedii:
"Fulereny należą do związków słabo rozpuszczalnych. Nie rozpuszczają się w polarnych rozpuszczalnikach praktycznie wcale. Najlepiej (choć też nie za dobrze) rozpuszczają się w rozpuszczalnikach aromatycznych (benzen, toluen) oraz w czterochlorku węgla. Tworzą się wtedy kolorowe roztwory. Roztwór C60 w benzenie ma barwę fioletową, zaś C70 – rubinową."

Tymczasem sprzedawca oliwy z oliwek pisze:
"Całkowicie rozpuszczamy C60 mieszając przez 2 tygodnie w całkowitej ciemności, a następnie filtrujemy próżniowo przez filtr sterylizujący 0,22um, aby usunąć wszelkie nierozpuszczone cząstki C60."

Kod: Zaznacz cały

www.ebay.com/itm/404012760545
:shock:

Ponadto, cząsteczka C60 ma wielkość 0,7...1nm, więc filtr 0,22um nie może jej zatrzymać.

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, czy sprzedawca źle pisze, czy ja źle rozumiem, czy może nie wiem o jakiejś podstawowej rzeczy?
Moim zdaniem jest to zawiesina, a nie roztwór (na opakowaniu jest tylko "stirred")
oliwa ta interesuje mnie pod względem właściwości smarnych.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2023, o 05:50 przez Admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Aktywny link do strony zewnętrznej
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości