Zawiesina komórek drożdzy rośnie w warunkach beztlenowych

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: Padre Morf »

jocoom pisze:jakie związki są donorami reszt aminowych?
Dawcami reszt aminowych są aminokwasy. Magazynem tych grup jest glutaminian.
jocoom pisze:co jest prekursorem mocznika? arginina?
Tak. Rozpada sie na mocznik i ornityne.
jocoom
Posty: 31
Rejestracja: 29 sie 2008, o 12:44

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: jocoom »

mam jeszcze kilka pytań (

Źródłem energii potrzebnej do fosforylacji ADP do ATP mogą być związki o wyższym potencjale fosforylacyjnym i? enzym kinaza nukleozydomono fosforanowa? czy może kinazy NMP?

a teraz zmieniając trochę dział białka.
jakie białka budują struktury przepustowe w błonach? ja ważam że są to białka alfa-helisy ale są też głosy że białka alfa-helisy na przemian z beta-kartka - kto ma rację?

na jaką resztę aminokwasową kinazy tyrozynowe przenoszą resztę forforanową?
epinefrynka

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: epinefrynka »

jocoom pisze:jakie związki są donorami reszt aminowych?
W cyklu mocznikowym są to asparaginian i NH4(+) pochodzący z deaminacji aminokwasów
Morfeusz pisze:Magazynem tych grup jest glutaminian
Również Alanina (główny transporter grup aminowych we krwi), oraz asparaginian

[ Dodano: Pią Sie 29, 2008 18:41 ]
jocoom pisze:a teraz zmieniając trochę dział białka.
jakie białka budują struktury przepustowe w błonach? ja ważam że są to białka alfa-helisy ale są też głosy że białka alfa-helisy na przemian z beta-kartka - kto ma rację?
O ile dobrze pamiętam transbłonowe fragmenty białka mają strukturę alfa-helisy, to cowystaje możemieć formę beta

[ Dodano: Pią Sie 29, 2008 18:42 ]
jocoom pisze:na jaką resztę aminokwasową kinazy tyrozynowe przenoszą resztę forforanową?
fosforylują grupę -OH reszt tyrozyny
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: Padre Morf »

jocoom pisze:Źródłem energii potrzebnej do fosforylacji ADP do ATP mogą być związki o wyższym potencjale fosforylacyjnym i?
odpowiednia kinaza. W jednej z reakcji glikolizy (przejście PEP w pirogronian) będzie to kinaza pirogronianowa.
jocoom
Posty: 31
Rejestracja: 29 sie 2008, o 12:44

Hydrofobowość struktury alfa-helisy i beta-kartki.

Post autor: jocoom »

co decyduje o hydrofobowości alfa-helisy i beta-kartki? czy jest to obecność wiązań wodorowych (hydrofobowych)?
Ostatnio zmieniony 12 lut 2009, o 11:52 przez jocoom, łącznie zmieniany 1 raz.
epinefrynka

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: epinefrynka »

Na początek główne różnice między strukturami alfa i beta:

alfa:
-grupy aminokwasowe zwrócone na zewnątrz helisy (głównie są to grupy duże/długie)
-utworzona jest przez 1łańchuch skęcony w helisę

beta:
-grupy aminokwasowe zwrócone do wnętrza cząsteczki (są małe/krótkie)
-utworzona jest przez 2 łańcuchy ułożone równolegle względem siebie

Obie struktury stabilizowane są przez wiązania wodorowe

Powodem dla które struktura alfa ma charakter hydrofobowy jest obecność aminokwasów o hydrofobowych grupach - dlatego że są skierowane na zewnątrz nadają hydrofobowy charakter całemu fragmentowi cząsteczki - i ten właśnie fragment jest transbłonowy
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: Molcia »

A ja mam pytanko. Możecie mi coś więcej powiedzieć nt. restytucji NAD+? Co to znaczy i na czym polega? Jakoś nie mogę znaleźć dobrego wytłumaczenia
Z góry dzięki za szybką odpowiedź, bo pilnie tego potrzebuję
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: Astacus »

Restytucja NAD+ polega na redukcji pirogronianu powstałego w wyniku glikolizy za pomocą NADH. Upraszczając, proces ten ma miejsce wtedy gdy komórce brakuje tlenu i przejście NADH do mitochondrium jest niemożliwe. Wówczas trzeba odtworzyć NAD+ poprzez redukcję pirogronianu.
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: Molcia »

Dzięki wielkie, Astacus.
Z pewnością to mi się przyda
yogobelka
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2009, o 13:01

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: yogobelka »

A ja chciałabym zapytać dlaczego glukoneogeneza nie jest odwróceniem procesów glikolizy? Na wykładzie pod hasłem Glukoneogeneza nie jest odwróceniem procesów glikolizy jest napisane m.in. ta odrębność dróg jest konieczna, bo glikoliza jest procesem egzoergicznym ale co to znaczy?
mario425
Posty: 118
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 22:48

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: mario425 »

glikoliza jest egzoergiczna bo podczas tego procesu uwalniana jest energialtw części też zużywana ale bilans samej glikolizy i tak jest +2ATP z 1 cząsteczki glukozy.

Glukoneogeneza nie jest procesem egzoergicznym - bo tam gdzie w glikolizie powstaje ATP , to w glukoneogenezieltjako ze w tym miejscu jest odwroceniem glikolizy energia jest ZUŻYWANA Analogicznie można by przypuszczać, że tam gdzie w glikolizie energia jest zużywana, w glukoneogenezie energia będzie powstawać. Aczkolwiek tak to NIE wygląda.
Tam gdzie w glikolizie energia jest zuzywanaltfosforylacja glukozy i fruktozo-6-P w glukoneogenzie te reakcje są troche inaczej odwrocone. reszta fosforanowa w glukozo-6-P i fruktozo-1,6-bisP nie jest przyłączona wiązaniem wysokoenergetycznym, wiec nie mozna jej oderwac , przyłączyć do ADP i bedziemy mieli ATP. W tym wypadku działają enzymy hydrolityczne odszczepiające reszte fosforanową.I żadna energia w glukoneogenezie nie powstaje - jest to proces ENDOERGICZNY.

nie wiem na ile jasno się wyraziłem, jakby co, mogę wyjaśnić jeszcze
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: Medycyna Lwów »

mario425 pisze:Glukoneogeneza nie jest procesem egzoergicznym - bo tam gdzie w glikolizie powstaje ATP , to w glukoneogenezieltjako ze w tym miejscu jest odwroceniem glikolizy energia jest ZUŻYWANA
nie jest to do końca prawdą
yogobelka
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2009, o 13:01

Re: glikoliza-pytanie z biochemii

Post autor: yogobelka »

Skupiłam się maksymalnie i zrozumiałam dziękuję

a jak ładnie i zgrabnie stworzyć odpowiedź pisemną na takie pytanie? (na jutrzejszy egzamin z biochemii )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości