Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.

Jak sądzicie czy bliżej nam do globalnego ocieplenia czy kolejnej epoki lodowcowej ?

Zdecydowanie globalnego ocieplenia
0
Brak głosów
Prawdopodobnie globalnego ocieplenia
8
62%
Zdecydowanie epoki lodowcowej
0
Brak głosów
Prawdopodobnie epoki lodowcowej
3
23%
Klimat wcale się nie zmienia, wszystkim się tylko tak wydaje
1
8%
Nie mam zdania na ten temat
1
8%
 
Liczba głosów: 13

krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Zmiany klimatu

Post autor: krzysiek j »

Jedną z przyczyn jest wpuszczanie gazów cieplarnianych do powietrza
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: Zmiany klimatu

Post autor: Mrówek »

ostatnio gdzieś czytałam że CO2 odpowiada za efekt cieplaraniany tylko w 3 proc
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Zmiany klimatu

Post autor: Sunflower77 »

Głównym gazem cieplarnianym jest metan. Jeśli chodzi o materiały moge polecić, niestety to stary numer, National Geographic nr 11 z 2007 roku. Jeśli go nie posiadasz, możesz zajrzec do biblioteki, zdarzają się takie magazyny też Jest jeden bardzo dobry artykuł oraz rozmowa z prof Z. Kolendą ten wywiad daje dużo do myslenia.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

[Link] Zmiany klimatu

Post autor: agatakon »

Ursus pisze:Zna ktoś jakieś fajne strony na temat zmian klimatu?
Ja sobie poczytuję to (strona Komisji Europejskiej):
ec.europa.eu
Ja bym powiedziała, że to jest wręcz gotowa prezentacja (level 1). Ale to jest po angielsku.

I to sobie przeczytałam (strona amerykańska, oczywiście też po angielsku):
http://www.epa.gov/climatechange/
Tam jest wiele podstawowych informacji, też łatwo w oparciu o to zrobić prezentację.

Po polsku trochę info można znaleźć np. na stronach:
1. Greenpeace POLSKA
greenpeace.org
2. Komisji Europejskiej (a jednak jest i po polsku, tylko nie wiem, czy jest to dokładnie to samo co w wersji angielskiej, tego nie czytałam)
3. No i jak zawsze można zajrzeć do Wikipedii, tam są ładne obrazki i najważniejsze info:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Zmiana_klimatu
natalka86
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2008, o 22:01

Re: Zmiany klimatu

Post autor: natalka86 »

Kod: Zaznacz cały

zb.eco.pl/zb/91/klimat.htm
Dość pożyteczne
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zmiany klimatu

Post autor: yeast »

Sunflower77 pisze:Głównym gazem cieplarnianym jest metan.
Który produkuja w dużych ilościach krowy. Wychodzi na to, że poczciwe bydlęta sa zagrożeniem ekologicznym.
pegasus_sis
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2008, o 08:37

Re: Zmiany klimatu

Post autor: pegasus_sis »

autorem jest prof. Jaworowski znany z krytyki ruchu obrońców środowiska (nie myli z ekologami)
aby wyrobic sobie zdanie na dany temat , należy korzystac z wielu źródeł , przedstawiających różne spojrzenie na problem

pozdrawiam
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zmiany klimatu

Post autor: yeast »

No, tu są sprzeczne opinie. Myslę, że rolę może grać nakładanie się działalności człowieka z naturalnym rytmem klimatycznym Ziemi. Podobno żyjemy w erze schyłkowej interglacjału, więc możliwe, że zrobi się chłodniej. Pytanie tylko czy działalność człowieka jest w stanie wpłynąć na ten proces lub go zatrzymać i w jakim stopniu.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Czy lody Arktyki stopnieją całkowicie ??

Post autor: WojtekB »

Biegun Północny bez lodu!
To niewyobrażalne, ale po raz pierwszy w ludzkiej historii lód może jeszcze w tym roku całkowicie zniknąć z Bieguna Północnego - alarmuje brytyjski dziennikIndependent". Te rewelacja potwierdzają polscy polarnicy: To było tylko kwestią czasu - mówi profesor Marcin Więsławki z Polskiej Akademii Nauk, zajmujący się wpływem zmian klimatu na arktyczny ekosystem.
Każdego lata pokrywa lodowa na oceanie częściowo topnieje, by odtworzyć się podczas arktycznej zimy, ale w ubiegłym roku jej ubytek był tak duży, że większość powierzchni Oceanu Arktycznego stanowią obecnie wody otwarte, a granica lodu pojawia się dopiero ok. 1100 km od Bieguna Północnego.Z naukowego punktu widzenia Biegun Północny to tylko jeszcze jeden punkt na mapie - mówi gazecie dr Mark Serreze z Państwowego OśrodkaŚniegu i Lodu USA w Kolorado. Ale znaczenie symboliczne tego miejsca jest olbrzymie - dodaje. Dane satelitarne z ostatnich tygodni pokazują, że tempo topnienia lodu jest w tym roku szybsze niż w ubiegłym, kiedy to osiągnęło historyczny rekord. To oznacza, że ok. 70 proc. pokrywy tej wiosny stanowił lód jednoroczny. Naukowcy przewidują, że co najmniej 70 proc. tego lodu - a może i cały - stopnieje całkowicie tego lata - podkreślił Serreze.
Wzrost temperatury spowodowany globalnym ociepleniem jest największy właśnie w rejonach polarnych i naukowcy obawiają się, że topnienie lodu sprawi, iż otwarte wody oceanu będą absorbować więcej ciepła i dodatkowo podwyższać temperaturę w tych okolicach. To wiadomość niesłychanie istotna dla wielkich koncernów, które czekały tylko na techniczną możliwość dostępu do złóż Arktyki - mówi profesor Marcin Więsławki z Polskiej Akademii Nauk.
Do tej pory na Biegunie można było stanąć, niedługo pozostanie tylko możliwość żeglugi: Teraz znikanie arktycznego lodu daje możliwość zdobycia bieguna płynąc łodzią - podsumowuje telewizja CNN. Straty poniosą za to niedźwiedzie polarne. Brak lodu uniemożliwi im polowanie na foki i może nawet doprowadzi do zniknięcia tego gatunku z Bieguna Północnego.
Fakty RMF FM
Za pięć lat zaleje nas Morze Arktyczne?

Lody Arktyki topnieją w niespotykanym tempie - biją na alarm amerykańscy naukowcy. W najnowszym raporcie ostrzegają, że jeśli natychmiast nie zaczniemy przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, już za pięć lat arktyczna czapa lodowa całkowicie zniknie - pisze Dziennik.
Ten rok nie rozpoczął się dla Arktyki źle. Dzięki niskim temperaturom w zimie, na początku marca pokrywa lodowa była rozleglejsza niż na początku 2007 r. Jednak przed kilkoma dniami okazało się, że powierzchnia arktycznego lodowca skurczyła się do najniższego poziomu z lata ubiegłego roku (4,2 mln km kw.). Wskazuje to, że w tym roku lód topi się znacznie szybciej niż w ubiegłym.Obawiam się, że tego lata możemy pobić wszelkie rekordy - przyznaje Julienne Stroeve z National Snow and Ice Data Center, które obserwuje lody Arktyki.
Dotychczasowe prognozy dotyczące bieguna północnego były stosunkowo optymistyczne. Eksperci ONZ stwierdzili, że czapy lodowe całkowicie znikną najwcześniej latem 2080 r. Teraz będą musieli zweryfikować te przewidywania.Jeśli nie zaczniemy skutecznie walczyć z konsekwencjami zmian klimatycznych, już za 5 - 10 lat w Arktyce latem nie będzie lodu - przestrzega Stroeve.
Co w tym złego? Naukowcy ostrzegają, że zniknięcie czap lodowych na biegunie północnym przyspieszy globalny wzrost temperatur.Lód odbija znacznie więcej światła niż morska woda. Kiedy stopnieje, ocean będzie pochłaniał ogromne ilości energii słonecznej i dalej się nagrzewał. W efekcie na całym świecie zrobi się cieple"j - tłumaczy DZIENNIKOWI Edmond Hansen z Norweskiego Instytutu Polarnego. Kurczenie się arktycznej czapy lodowej zagraża też jej mieszkańcom, m.in. niedźwiedziom polarnym. Ekolodzy ostrzegają, że gatunek ten może całkowicie wyginąć przed końcem XXI w.
To jednak, co martwi ekologów, cieszy mocarstwa walczące o dostęp do surowców naturalnych. Lód powoduje, że ogromnych bogactw Arktyki nie dało się dotychczas eksploatować. Ocieplenie klimatu powoduje, że stają się one łakomym kąskiem. Kanada, USA oraz Rosja już toczą o nie spór. A dwa dni temu prezydent USA George W. Bush wezwał Kongres do cofnięcia zakazu eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Alaski.
7,8 - o tyle stopni Celsjusza ma wzrosnąć średnia temperatura w Arktyce do końca tego wieku. Wzrost ten będzie szczególnie wyraźny w zimie, kiedy średnia temperatura może być wyższa nawet o 11,4 stopni C.
2013 - już latem tego roku może całkowicie zniknąć cała czapa lodowa przykrywająca Arktykę. Wcześniejsze badania wskazywały, że w najczarniejszym scenariuszu stanie się to dopiero w połowie XXI w.
7000 - o tyle może zmniejszyć się liczba niedźwiedzi polarnych w ciągu najbliższych 50 lat. W tej chwili populacja tych drapieżników wynosi zaledwie 20 tys.
400 - na tyle miliardów baryłek są szacowane złoża ropy naftowej, które znajdują się pod dnem Morza Arktycznego.
Dziennik.PL

Aż sam nie wierzę. Myślałem za 40-50 lat, w najgorszym przypadku 25 lat na Arktyce zniknie całkowicie pokrywa lodowa. A tu dzisiejsza wiadomość RMF FM mnie zaskoczyła. Czy według was, aż tak drastycznie doprowadziliśmy do tego stanu, że w przeciągu pięciu lat lód na Arktyce całkowicie zniknie
Awatar użytkownika
Feline
Posty: 61
Rejestracja: 18 lut 2007, o 21:21

Re: Czy lody Arktyki stopnieją całkowicie ??

Post autor: Feline »

Wiesz co, moje zdanie jest takie, że jeśli dziennikarze i ekolodzy by nie panikowali nie straszyli ludzi zagładą to nikt by na nich nie zwrócił najmniejszej uwagi. Problem taki jak globalne ocieplenie tzreba nagłośnić już teraz, bo później dojdzie do tak dużej katastrofy ekologicznej, że podjęcie jakichkolwiek działań będzie niemożliwe. Więc rozdmuchuje się to teraz, żeby wyrobić w ludzkości dobre nawyki. Mój profesor od ekologii zawsze radził traktować tych panikarzy z przymrużeniem oka. Za twojego życia żadna krzywda Ci się stać nie powinna

Natomiast inną sprawą jest, że na Ziemi zawsze były i będą wielkie wymierania, kataklizmy i katastrofy ekologiczne. Np. największą katastrofą ekologiczną swego czasu było wytworzenie się atmosfery tlenowej i powstanie TLENOWYCH ORGANIZMÓW które zawładnęły światem. Poza tym efekt cieplarniany też by był bez działalności człowieka, myśmy to przyśpieszyli ale co się odwlecze to nie uciecze. w skali kosmosu to i tak zaniedbywalnie nikły problem.

Dlatego zaswze radzę do takich rewelacji podchodzić z dystansem.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Czy lody Arktyki stopnieją całkowicie ??

Post autor: Pablo »

Też o tym czytałem, słyszałem. Ostatnio miałem okazje czytać NG, pisali tam właśnie o globalnym ocieplaniu się klimatu i o ile musimy zmniejszyć CO2.
Zresztą jeśli tam się to nie uda to później będzie bardzo ciężko i również skutki mogą być opłakane.

Hmm.sam wierzę, że lodowce mogą zniknąć z powodu efektu cieplarnianego, bo przecież te rzeczy są potwierdzone naukowo.
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Czy lody Arktyki stopnieją całkowicie ??

Post autor: krzysiek j »

Ciekawy artykuł. Nie wiedziałem że aż tak szybko
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Podnoszenie się poziomu oceanów

Post autor: WojtekB »

Tu jest o skutkach, które są odczuwalne teraz i to co nasz czeka po stopnieniu lodów Arktyki:

Kod: Zaznacz cały

klimatdlaziemi.pl/index.php?id=121&lng=pl
Podnoszenie się poziomu oceanów
Słyszałem też taką tezę, że żyjemy pod koniec okresu interglacjału i jest możliwe, że za kilkadziesiąt lub kilkaset lat klimat zacznie się ochładzać. Nie wiem czy to możliwe, ale by najpierw musiały zajść gwałtowne zmiany w przepływie ciepłych prądów morskich (m.in. Golfsztromu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości