hodowla ślimaka winniczka

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Ewa

hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Ewa »

Pomocy
Co moŻe być czynnikiem ograniczającym hodowlę ślimaka winniczka w domu?Jaki to czynnik i w jaki sposob moŻna temu zaradzić
Prosze pomóŻcie! :shock: :o :| :?:
Kamil

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Kamil »

np. wilgotność - duza pobudza, niska hamuje aktywnosć i powoduje ze slimak zapada w stan anabiozy - wiem z praktyki bo robilem w zesŻłm roku o ślimakach prace badawcza :)
Asiula
Posty: 45
Rejestracja: 30 paź 2006, o 17:27

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Asiula »

Hodowałam kiedyś winniczkiMusisz je zraszać tak często, aby nie było im sucho. Najchętniej jedzą liście czarnych porzeczek Udanej hodowli
Ostatnio zmieniony 30 lis 2006, o 01:16 przez Asiula, łącznie zmieniany 1 raz.
Ewa

czyn. ogran.

Post autor: Ewa »

znacie jeszcze jakieś czynniki ograniczające. jest mi to bardzo potrzebne
Ewa

czyn. ogran.

Post autor: Ewa »

znacie jeszcze jakieś czynniki ograniczające. jest mi to bardzo potrzebne
Celebe
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2006, o 08:47

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Celebe »

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura(w upały i w mrozy ślimaki są nieaktywne), zbyt duże nasłonecznienie(wolą cień), drażniące gazy i wyziewy np."zapach"ostrych środków czyszczących, zakiśnięty lub spleśniały pokarm, niedobór wapnia w warunkach hodowli, często trzeba im dawać kredę gdyż inaczej przyrastają im cienkie, delikatne skorupy.
Ewa

jak zaradzic

Post autor: Ewa »

jeszcze jedno. przepraszam, ze aŻ tyle głowę zawracam. jak zaradzic tym czynnikom ograniczającym?

za wcześniejsze informacje dziękuje
Kamil

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Kamil »

kaŻda doswiadczenie z biologii powinno mieć próbę kontrolna tutaj śliamki Żyja sobei an odpowiedim dla nich podłoŻu i Żywia sie powiedzmy roslinnoscia łąki. W próbie badawczej zmieniasz najlepiej 1 parametr np. rodzaj poŻywienia (zastępujesz np. owocami) lub np. rodzaj podłoza (dodajesz piasek lub glinę) przy innych czynniach nei zmiennych. Mozesz badać średnicę skoruki i po dłuzszej obserwacji określić któe środowisko jets koryzstniejsze itp.
Marfu
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:04

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Marfu »

Zwracam uwage, że winiczek jest w naszym kraju objety ochrona i hodowac go nie wolno.
Ewa1

ślimak

Post autor: Ewa1 »

ja tego winniczka nie choduję tylko jest mi to potrzebne na zadanie z biologii do szkoły
Kamil

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: Kamil »

do Morfu ochrona nie jest winniczek objety w maju więc wtedy owszem tylko wtedy mozna go hodować - co do hodowli polecam popularnego u nas wstezyka ogrodowego (Cepaea hortensis).
skalmowski

Re: hodowla ślimaka winniczka

Post autor: skalmowski »

Trzeba faktycznie jasno powiedzieć, Że ślimak Helix Pomatia (winniczek) jest pod ochroną, a jego populacja maleje z roku na rok.

Dlatego moŻe faktycznie warto zająć się jego hodowlą, choćby po to aby go reaktywować.

¦LIMAKI z rodziny Helix, lubią wilgoć i ciepło. ¦limacze terrarium powinno zawierać duŻo pulchnej ziemi, w którym nasz pupil mógłby się zakopać (to jest ich naturalne zachowanie). PoniewaŻ ślimaki potrzebują duŻo wody i wilgoci, w profesjonalnych terrariach rozkładane są rurki doprowadzające wodę, najlepiej delikatnie nasączające ziemię. Terrarium ślimacze powinno być zacienione w przynajmniej 80%. Nie ma potrzeby sadzenia roślin, gdyŻ ślimaki je poprostu zjedzą. PodłoŻe powinno byc miękkie ze względu na upodobanie do wspinania się naszego ślimaka. Upadek na twarde podłoŻe grozi śmiercią. Temperatura hodowli powinna wynosić ok. 20oC, a wilgotność powietrza ok. 85%.
W doborze pokarmu dla ślimaków nie będziemy mieli problemu gdyŻ są one roślinoŻerne w pełnym tego słowa znaczeniu. Moga jeść marchew, sałate, jabłka, liście roślin, itp. Jednak według specjalistów najlepiej jest karmić ślimaki mieszanką mączną, a nie jak robią to niektórzy - roślinami. Jest to bardziej skuteczne i higieniczne, poniewaŻ odchody ślimaków są suchsze i mniej liczne .Stosuje mieszankę kilku rodzajów mąki: dodając do tego preparaty witaminowe. Nasz ślimak jest wtedy w pełni sił, dobrze się rozwija i jest zdrowy. Zazwyczaj pokarm jest wykładany do specjalnych pojemniczków, umieszczanych z dala od wody.
:) :) :)
skalmowski
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2006, o 01:24

Re: hodowla ślimaków

Post autor: skalmowski »

faktycznie nie pomyślałem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości