Hodowla

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Hodowla

Post autor: Pablo »

Ja mam takie pytanie do ludzi ktorzy sie znaja na prawie jaki na przyrodzie .
Mianowicie chodzi mi czy moglbym hodowac np.zaskronce wylowione samiec i samica,a po okrasie godowym wypuszczal bym mlode na wolnosc. Okolo 500m znaduje sie rezerwat morasko.
Przyroda interesuje sie moze od 1 miesiaca, lecz chce robic cos dla niej. Bo w koncu to od nas zalezy Jak bedzie wygladac swiat za kilka lat
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Hodowla

Post autor: Marcin I. »

Z prawnego punktu widzenia - nie możesz. Na chwytanie i przetrzymywanie osobników gatunków podlegających ochronie (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie dziko występujacych gatunków zwierząt objetych ochroną, wymagana jest zgoda Ministerstwa Środowiska! Wcale nie jest łatwo ją uzyskać. A ponieważ nie możesz ich chwytać i hodować - nie możesz również wypuszczać osobników młodocianych. Nazywa się to introdukcją - i na to też trzeba mieć pozwolenia.

Radzę pozostawić zakrońce samym sobie. Jak mówisz niedaleko masz rezerwat - teren chroniony, na którym zaskrońce mają się napewno bardzo dobrze i niewątpliwie same bedą się mnożyć!
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Hodowla

Post autor: Pablo »

Marcin I. pisze:Radzę pozostawić zakrońce samym sobie. Jak mówisz niedaleko masz rezerwat - teren chroniony, na którym zaskrońce mają się napewno bardzo dobrze i niewątpliwie same bedą się mnożyć!


Tylko jestem często w rezerwacie i jakoś widziałem tylko jednego węża i do tego mało co go nieprzejechałem na rowerze . A do zbadania populacji też jest potrzebna zgoda Ministerstwa Środowiska
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Hodowla

Post autor: Marcin I. »

Artykuł 15 rozdziału 2 ustawy o ochronie przyrody określa co można a czego nie można robić na terenach chronionych. Poczytaj:
"
Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
1) budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego albo rezerwatu przyrody
2) rybactwa, z wyjątkiem obszarów ustalonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych
3) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu
4) polowania, z wyjątkiem obszarów wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody
5) pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów
6) użytkowania, niszczenia, umyślnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i składników przyrody
7) zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody
pozyskiwania skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, minerałów i bursztynu
9) niszczenia gleby lub zmiany przeznaczenia i użytkowania gruntów
10) palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
11) prowadzenia działalności wytwórczej, handlowej i rolniczej, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony
12) stosowania chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin i nawozów
13) zbioru dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
14) amatorskiego połowu ryb, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych
15) ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
16) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas
17) wspinaczki, eksploracji jaskiń lub zbiorników wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
18) ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach będących w trwałym zarządzie parku narodowego, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
19) umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną przyrody, udostępnianiem parku albo rezerwatu przyrody, edukacją ekologiczną, z wyjątkiem znaków drogowych i innych znaków związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku powszechnego
20) zakłócania ciszy
21) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
22) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu
23) biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
24) prowadzenia badań naukowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku, a w rezerwacie przyrody - bez zgody organu uznającego obszar za rezerwat przyrody
25) wprowadzania gatunków roślin, zwierząt lub grzybów, bez zgody ministra właściwego do spraw środowiska
26) wprowadzania organizmów genetycznie zmodyfikowanych
27) organizacji imprez rekreacyjno-sportowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody bez zgody organu uznającego obszar za rezerwat przyrody.
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
1) wykonywania zadań wynikających z planu ochrony lub zadań ochronnych
2) likwidacji nagłych zagrożeń oraz wykonywania czynności nieujętych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych, za zgodą organu ustanawiającego plan ochrony lub zadania ochronne
3) prowadzenia akcji ratowniczej oraz działań związanych z bezpieczeństwem powszechnym
4) wykonywania zadań z zakresu obronności kraju w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa
5) obszarów objętych ochroną krajobrazową w trakcie ich gospodarczego wykorzystywania przez jednostki organizacyjne, osoby prawne lub fizyczne oraz wykonywania prawa własności, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.
3. Minister właściwy do spraw środowiska może zezwolić na odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą ochrony przyrody, wykonywaniem badań naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi i sportowymi, celami kultu religijnego lub realizacją inwestycji liniowych celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, pod warunkiem przeprowadzenia przez inwestora działań kompensujących utratę wartości przyrodniczych danego obszaru.

Wynika z tego jasno - że na prowadzenie badań w rezeracie musisz mieć zgodę no kogo? Ministra Środowiska

Temu, że jeżdząc ścieżką (nomen omen jeśli to nie jest wyznaczona ścieżka rowerowa to jeżdząc tamtędy łamiesz prawo (punkt 15 powyższego paragrafu)) nie widzisz zaskrońców - wcale się nie dziwię - napewno ne bedą siedzieć na dróżce i czekać aż ktoś je rozjedzie , a poważnie - zaskrońce wola raczej miejsca wilgotnawe i zacienione. W miejscach wystawionych na operacje słoneczna szybciej spotkasz żmije zygzakowatą!
Poza tym nie radzę próbowac łapać zaskrońca - zaatakowany zaskroniec broni się wypuszczając cuchnącą ciecz, którą baardzoooo trudno i dłuugo tzeba zmywac z rąk (lub ubrania).
bagatha

Re: Hodowla

Post autor: bagatha »

Pablo, ten wspanialy rezerwat (po ktorym ganiali nas na terenowkach) jest pod opieka Salamadry, napisz do nich to napewno uzyskasz odpowiedz i bedziesz mial pewnosc
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Hodowla

Post autor: Pablo »

bagatha pisze:Pablo, ten wspanialy rezerwat (po ktorym ganiali nas na terenowkach) jest pod opieka Salamadry, napisz do nich to napewno uzyskasz odpowiedz i bedziesz mial pewnosc

Juz pisałem po chciałem być wolontariuszem i chciełem się dowiedzieć kiedy odbywająsię spotkania itd. Lecz mi nie odpisali. Może wiesz gdzie śa spotkania PTOP bym by bardzo wdzięczny

[ Dodano: Nie Paź 01, 2006 14:15 ]
Marcin I. pisze:a poważnie - zaskrońce wola raczej miejsca wilgotnawe i zacienione. W miejscach wystawionych na operacje słoneczna szybciej spotkasz żmije zygzakowatą!
Poza tym nie radzę próbowac łapać zaskrońca - zaatakowany zaskroniec broni się wypuszczając cuchnącą ciecz, którą baardzoooo trudno i dłuugo tzeba zmywac z rąk (lub ubrania).


To ja wiem że zaskrońce wydzielaja ciecz która śmierdzi a żmij to ja tam nie spotkam, tak mi sie zdaje .
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Hodowla

Post autor: Marcin I. »

Najlepiej zaglądać na strony internetowe - pewnie piszą o swoich zebraniach.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Hodowla

Post autor: Pablo »

Marcin I. pisze:Najlepiej zaglądać na strony internetowe - pewnie piszą o swoich zebraniach



Ja nic na stronie nie widziałem . I na mojego maila nie odpisali
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Hodowla

Post autor: Marcin I. »

Trzeba się więc udać na ul. Szamarzewskiego 11/6 w Poznaniu - jak widzę w podpisie nie bedziesz miał daleko - i porozmawiać osobiście!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości