Hydroliza - kiedy odczyn lekko kwaśny/zasadowy?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Jadwinior
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2016, o 20:26

Hydroliza - kiedy odczyn lekko kwaśny/zasadowy?

Post autor: Jadwinior »

Mam problem z określaniem odczynu np. NH4HSO3. Niby porównałam stałe dysocjacji i wyszło mi lekko zasadowy, a w odpowiedziach lekko kwaśny i zdarza się to nagminnie. W jaki sposób poprawnie określać odczyn tego typu roztworów tj. soli słabych kwasów i zasad?

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Hydroliza - kiedy odczyn lekko kwaśny/zasadowy?

Post autor: adamantan »

Jadwinior pisze:Mam problem z określaniem odczynu np. NH4HSO3. Niby porównałam stałe dysocjacji i wyszło mi lekko zasadowy, a w odpowiedziach lekko kwaśny i zdarza się to nagminnie. W jaki sposób poprawnie określać odczyn tego typu roztworów tj. soli słabych kwasów i zasad?

Musiałaś źle porównać. Porównujemy stałe dysocjacji dwu słabych elektrolitów powstających podczas hydrolizy, tj. amoniaku Kb = 1,8*10-5 oraz pierwszą stałą dysocjacji H2SO3, tj. Ka1 = 1,5*10-2.

1,5*10-21,8*10-5 więc odczyn lekko kwasowy (H2SO3, jako słaby elektrolit jest nieco mocniejszy niż amoniak).
Awatar użytkownika
Jadwinior
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2016, o 20:26

Re: Hydroliza - kiedy odczyn lekko kwaśny/zasadowy?

Post autor: Jadwinior »

Dlaczego pierwszą? Pierwszą chyba ma już za sobą", w końcu to wodorowęglan, który już przyjął podstać HSO3.

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Hydroliza - kiedy odczyn lekko kwaśny/zasadowy?

Post autor: adamantan »

Jadwinior pisze:Dlaczego pierwszą? Pierwszą chyba ma już za sobą", w końcu to wodorowęglan, który już przyjął podstać HSO3.

Bo porównujesz stałe dysocjacji powstających podczas hydrolizy elektrolitów (NH3, H2SO3). Jest to uproszczone, maturalne podejście. Ściślej (np. na Olchemie) to trzeba byłoby porównywać stałe hydrolizy i dysocjacji poszczególnych drobin lub ułożyć cały zestaw równań. Na maturze jednak nie wchodzimy tak głęboko. Dodatkowo odczyn całego roztworu będzie bardziej kwasowy, ze względu na dominującą dysocjację HSO3- (dysocjacja dominuje nad hydrolizą).
Awatar użytkownika
Jadwinior
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2016, o 20:26

Re: Hydroliza - kiedy odczyn lekko kwaśny/zasadowy?

Post autor: Jadwinior »

Dziękuję, teraz już rozumiem.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości