I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Lexander
Posty: 47
Rejestracja: 9 sie 2008, o 22:08

I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: Lexander »

Temat był omawiany mimochodem przy różnych wątkach. Generalnie chodzi o to, że na WUMie funkcjonują 2 wydziały lekarskie. Oba są równoważne. Nie można powiedzieć, że którykolwiek z nich jest lepszy. Jednak istnieją różnice. II Wydział Lekarski ma mniej osób. Nie wiem czy wiąże się to z mniejszymi grupami, czy z mniejszą ich ilością. Na pewno łatwiej tam o zgranie się. Słyszałem, że bywają różne formy egzaminów na I i II WL. I ma więcej pisemnych, II ustnych. Również niektóre przedmioty różnią się ilością godzin i rozkładem na semestry. Miejsce zajęć i praktyk poszczególnych wydziałów też bywa inne. Z podobieństw, hm, po 6 latach stosunkowo trudnych studiów ma się szansę zostania lekarzem. Tyle udało mi się wywnioskować z różnych postów. Byłoby mile widziane, gdyby osoby lepiej znające się na rzeczy poprawiły mnie, ewentualnie dodały informacje (np. gdzie odbywają się w końcu zajęcia na różnych WL, co z tymi egzaminami, etc.)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: Medycyna Lwów »

na 1 roku różnic większych nie ma (poza tym że IIWL ma chemię i socjologię w 2 sem, a informatykę w 1 sem. odwrotnie niż IWL).
Grupy są podobnie liczne na obu wydziałach (ok. 20 osób), na IIWL jest ich mniej.
na 2 roku - IWL ma egzamin z języka, IIWL ma zaliczenie (wyglądające właściwie tak jak nasz egzamin tylko że nie jest w sesji), biochemia w różnych zakładach (IWL ma na faramcji, IIWL na UW), IWL ma jej wiecej godzin i generalnie raczej lepiej jest prowadzona. Egzamin też mają iny. Fizjologia - ten sam zakład, ten sam egzamin, tylko inne ekipy asystentów i miejsce ćwiczeń - IWL krakowskie Przedmieście i raczej starszy (pod względem wieku) zespół, IIWL na Pawińskiego i młody zespół - wg mnie mają lepiej. Inne przedmioty bez różnic. Pomijam jakieś pierdoły typu IIWL ma wf przez cały pierwszy rok, a IWL w sem. 2 i 3.
na dalszych latach - IWL wszystkie kliniki ma w CSK na Banacha, IIWL w szpitalu na Bródnie i Solcu (3 rok). Niektóre kliniki te same, np. pediatria, choroby zakaźne itp. Inny jest układ egzaminów: np. z nterny na IWL egzamin jest po V roku, na IIWL jest na VI roku, psychiatria IWL - IV rok, IIWL - VI rok. Generalnie IIWL ma więcej ustnych egzaminów z klinicznych przedmiotów.
Co do kół naukowych to są ogólnowydziałowe, więc jest jednakowy dostęp.
Co do praktyk to samo (ustawa to reguluje) tylko trochę inna kolejność, np. IWL praktyka po 2 roku - 2 tyg. izba przyjęć, 2 tyg. lek. rodzinny, 4 rok - 2 tyg. pediatria, 2 tyg. lek. rodzinny, IIWL - po 2 roku - 4 tyg. lek. rodzinny, po 4 roku - 2 tyg. izba przyjęć, 2 tyg. chirurgia. Innych szczegółów szukać na stronie wumu. Tyle wyczytałem z grona, lub wiedziałem .
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: a_niap »

Lexander pisze:II Wydział Lekarski ma mniej osób. Nie wiem czy wiąże się to z mniejszymi grupami, czy z mniejszą ich ilością. Na pewno łatwiej tam o zgranie się.
Jest mniej grup nw II WL i mniej wiecej sie wszyscy znają z widzenia, bo wszyscy mają prosektorium w jednym czasie (wtorki i czwartki, dla porównania I WL ma w poniedizałki i piątki na dwie tury )
Awatar użytkownika
Lexander
Posty: 47
Rejestracja: 9 sie 2008, o 22:08

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: Lexander »

Myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że II Wydział Lekarski ma ciut łatwiej (egzaminy).
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: a_niap »

Lexander pisze:Myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że II Wydział Lekarski ma ciut łatwiej (egzaminy)
W sensie że lepsze są ustne? Niepowiedziałabym.

Jeszcze z różnic w planie zajęć na pierwszym roku: IWL ma histologie na dwie tury (sroda po poludniu i czwartek rano) a II WL w piątek rano

A w przedmiotach jest jeszcze różnica z informatyką: na IWL jest na 1 i 3 roku a IIWL ma na 1 roku w pierwszym semestrze, za to wiecej godzin
Liczba godzin z jezyka obcego tez sie różni, IIWL na pierwszym roku ma ich mniej.
naataaliaa
Posty: 102
Rejestracja: 8 sty 2008, o 12:52

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: naataaliaa »

jestem na IIWL na 1 roku i zastanawiam sie caly czas czy to dobrze czy zle. slysze, ze IIWL ma mniej godzin z wielu przedmiotow wiec moze jakos gorzej przygotowuja na tym wydziale? boje sie ze ten wydzial jest jednak gorszy troche. jesli sie myle to wyprowadzcie mnie z bledu prosze.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: a_niap »

Oczywiscie ze sie mylisz. Nie ma czegos takiego jak gorszy wydzial, co najwyzej w dowcipach takie okreslenia wystepuja, ale wtedy zaleznie od opowiadacjacego ten dowcip gorszy jest odpowiedni wydzial )

Liczna godzin z poszczegolnych przemiotow rzeczywiscie sie rozni, ale calosciowo to sie wszystko wyrownuje wiec tak czy tak tyle samo czasu poswiecisz.

A co do gorszego przygotowania to nie rozsmieszajcie mnie prosze

To jak sie ktos przygotuje zalezy od studenta a nie od uczelni. No, ewentualnie od asystentow (szczegolnie na poczatku) ale na obu wydzialach sie trafiają specyficzni wiec to akurat nie ma znaczenia na ktorym sie jest wydziale, tak czy tak mozna trafic na takiego.
naataaliaa
Posty: 102
Rejestracja: 8 sty 2008, o 12:52

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: naataaliaa »

super, dzieki a_niapza rozwianie watpliwosci
Awatar użytkownika
jarek 12345
Posty: 436
Rejestracja: 17 maja 2010, o 23:10

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: jarek 12345 »

A np. kliniki z ginekologii i poloznictwa gdzie ma I wydzial , bo chyba nie ma klinika ginekologii na Banacha
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: Medycyna Lwów »

I WL ma ginekologię na w szpitalu ginekologicznym na pl. Starynkiewicza (gr. 1-6 + 13) lub w szpitalu ginekologicznym na Karowej (gr. 7-12). II WL ma w klinice w Szpitalu bródnowskim.
MiodekM
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2009, o 14:22

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: MiodekM »

A czy poszczególne studenckie koła naukowe są przypisane do konkretnego wydziału lekarskiego?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: Medycyna Lwów »

nie koła naukowe są i w klinikach IWL i II WL i można sie zapisywać do nich dowolnie bez względu na wydział.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: I i II Wydział Lekarski - podsumowanie

Post autor: Medycyna Lwów »

to nie jest watek o tym gdzie kogo przyjęli - chwalić się gdzie indziej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości