I ROK - LEKARSKI

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: KatarzynaZSDM »

A ja mam przed sobą anatomię.
Czy ktoś się orientuje jak wygląda 2 termin? Wiem, że też na komputerach ale chodzi o pytania. Czy jest może jakaś baza pytań poprawkowych? O 3 termin na razie wolę nie pytać

wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

baza pytań na każdy egzamin komputerowy, nieważne który to termin jest taka sama.
A 3 anaty termin jest ustny u T, a opinie o 3 są różne.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: KatarzynaZSDM »

Czyli nie ma co liczyć na prostsze pytania.
A ten 3 termin to komis? Czy tylko odpowiedź u profesora? Czy jest w ogóle coś takiego jak komis?

wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

Polecałbym zrobić pytania z poprzednich tur i te podpisane pytania dla lekarskiego z tej giełdy 600 stron.
3 termin to odpowiedź ustna u profesora i chyba Cendro. Więc jakaś tam komisja jest. Ale nie jest to komis, po prostu 3 termin. (Bo komis to jest wtedy jak się udowodni że egzamin poprzedni był przeprowadzony niezgodnie z regulaminem, ale to inna bajka.)

Po niezdaniu 3 terminu obojętnie jakiego egzaminu otrzymuje się warunek czyli 3 dodatkowe darmowe terminy w październiku, a jak się ich nie zda to trzeba zostać rok (tzw. repeta), poprawić cały przedmiot i zapłacić. ALE nie tyczy się to przedmiotów, które mają ponad 30% ECTS, np. właśnie anatomii. Po niezdaniu 3 terminu anaty, pod warunkiem że jest to jedyny oblany przedmiot, od razu jest repeta, bez warunku - płaci się i powtarza rok, chodzi się tylko na anatomię, zdaje od nowa kolosy i w czerwcu pisze się egzamin. Istnieje jeszcze coś takiego jak awans, czyli oblewa się 3 termin, idzie się na kolejny rok (nie traci się roku) i robi dodatkowo ten przedmiot, ale to na wyższych latach i pod warunkiem, że sylabus przedmiotów na wyższym roku na to pozwala.
kubek 1
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2013, o 05:37

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: kubek 1 »

Czyli jeśli 3 termin we wrześniu z anatomii obleje się to nie ma możliwości warunku w październiku tylko trzeba powtórzyć rok i zapłacić cała kwotę za pełny rok studiów ?
wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

oblewa się 3 termin anatomii - płaci się TYLKO za anatomię, i kolejny rok tylko na nią chodzi (repeta). Rok w plecy.

Wzór na koszt repety:
(liczba ECTS poprawianego przedmiotu/liczba ECTS z całego roku) * opłata za rok płatnych studiów

patrząc na WU na rozkład ECTSów gdy ja byłem na 1 roku, to kosztowało:

20/60*28000=9333
Shini622
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 21:00

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: Shini622 »

Cześć.
Dostałem się teraz na zwykły lekarski i jestem ciekaw czy lista książek z początku tematu nadal jest aktualna?
Macie jeszcze jakieś nowe spostrzeżenia, porady dla nowych studentów?
Ponadto jakby ktoś miał do sprzedania jakiejś książki na I rok to proszę o priv.

Już się nie mogę doczekać
Shini622
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 21:00

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: Shini622 »

Cześć.
Dostałem się teraz na zwykły lekarski i jestem ciekaw czy lista książek z początku tematu nadal jest aktualna?
Macie jeszcze jakieś nowe spostrzeżenia, porady dla nowych studentów?
Ponadto jakby ktoś miał do sprzedania jakiejś książki na I rok to proszę o priv.

Już się nie mogę doczekać
kate2013
Posty: 40
Rejestracja: 1 gru 2012, o 11:21

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: kate2013 »

Według moich spostrzeżeń:

Anatomia:
- Woźniak - tę książkę warto mieć bo większość rzeczy tam jest dobrze i tak jak tego wymagają
- Gray - sporo osób się z niego uczyło, są tam dość fajne obrazki, no i przypadki kliniczne, które są na kolokwiach (warto też przerobić pytania testowe dołączone do książek, bo tez wchodzą na kolokwiach) - dostępny w wersji elektronicznej na stronie biblioteki
- Skawina - niektórzy je lubią, inni nie, ciężko mi powiedzieć czy będą Ci potrzebne (można kupić w kserze jakieś pojedyncze części albo wypożyczyć tak dla przetestowania)
- Bochenek - warto wypożyczyć, aby coś doczytać, posprawdzać
- OUN Gołąb - obowiązuje do mózgowia, potrzebna dopiero w kwietniu

Niektórzy korzystają też z Narkiewicza, jest to 4 tomowy podręcznik, czasem do niego zaglądałam(miałam w pdf)

Atlasy - Sobotta albo Netter ewentualnie Prometeusz

Histologia:
- Sawicki - najobszerniejszy, najlepiej z niego się uczyć
- Cichocki - warto też mieć, bo są tu rzeczy, których brak w poprzedniej, a są na kołach
- Zabel - w porównaniu z poprzednimi najcieńsza, sporo osób się z niej uczyło, ja nie, więc się nie wypowiem
do embriologii - są dwie Bartel i Sadler - według mnie lepiej mieć tę pierwszą

Biologia ( książki można znaleźć w pdf, nowych nie warto kupować bo są potrzebne wybrane rozdziały)
- Zarys parazytologii Kadłubowskiego
- Ekologia i jej związki z różnymi dziedzinami wiedzy Kurnatowska
- jeden rozdział (2) z Ekologia medyczna - wybrane zagadnienia Kurnatowscy
- Genetyka Drewa - też tylko wybrane rozdziały (dostępna na stronie biblioteki)

Biofizyka
- nic

Chemia
- wykłady + ewentualnie Kędryna jak ktoś chce
Shini622
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 21:00

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: Shini622 »

Wielkie dzięki
Masz może jeszcze jakieś rady na początek, na co uważać lub coś w ten deseń?
Byłbym bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: Aksolotl »

Sawicki - najobszerniejszy, najlepiej z niego się uczyć
komu najlepiej temu najlepiej Sawicki jest. specyficzny. Polecam nowego Zabla, dostępny jest zresztą online ze strony biblioteki
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: sassa »

Ja tez polecam nowego zabla bo fajnie sie z niego uczy ale tylko pod warunkiem ze trafi sie do tury, ktorej wchodzą giełdy i ma sie dużo punktów dodatnich. Mojej turze giełdy niemal wcale nie wchodziły i zabel do zdania niestety nie wystarczył - egzamin only z Sawcia i wykładów.

adriano435
Posty: 6
Rejestracja: 19 lip 2015, o 21:19

Re: I ROK - LEKARSKI

Post autor: adriano435 »

Wcześniej było napisane, że naukę zaczyna się od kończyny dolnej, i omawiana jest cała mięśnie, kości itp ?
Książki można wypożyczać dopiero jak się dostanie legitymację, a kiedy można rezerwować ? Bo słyszałem, że najpierw trzeba osobiście być w bibliotece i założyć swoje konto ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości